Reklama

Reklama

Dlaczego niebieskie światło niszczy nasz wzrok i jak bronić przed nim siebie i całą rodzinę?

Obowiązkowe sprawdzenie mediów społecznościowych w smartfonie, rodzinne rozgrywki na konsoli i wieczorny seans filmowy na kanapie przed telewizorem. Na działanie niebiskiego światła jesteśmy narażeni niemal w każdej chwili naszego życia.

Nie tylko słońce

Włączony telewizor towarzyszy ci przez większość dnia? Rano jednym okiem śledzisz telewizję śniadaniową, wieczorem relaksujesz się przy ulubionym serialu, a w weekendy grywasz z kumplami lub dziećmi na konsoli? Dobra wiadomość - z pewnością nie jesteś jedynym który tak robi. Zła? Blask ekranu ma negatywne skutki nie tylko na jakość snu. Pogarszać się może także wzrok.

Reklama

Światło niebieskie jest emitowane nie tylko przez słońce. Jego źródłem jest także oświetlenie oraz wyświetlacze urządzeń cyfrowych: telewizorów, monitorów czy smartfonów. Określane jest jako światło widzialne o wysokiej energii - High Energy Visible Light (HEV). Z uwagi na ciągły kontakt z ekranami nasz wzrok jest narażony na zwiększoną ilość tego typu promieniowania.

Oko pod nadzorem

Doskonale zdajemy sobie sprawę z konsekwencji docierającego do nas promieniowania ultrafioletowego. Podczas słonecznych dni nosimy ciemne okulary, a na plaży smarujemy się kremami z filtrem UV. Tymczasem szkodliwy wpływ nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło dopiero dociera do powszechnej świadomości.

Należy zaznaczyć, że światło niebieskie nie ma wyłącznie negatywnych skutków na ludzki organizm. Jego odpowiednia ilość wpływa pozytywnie na koncentrację i samopoczucie. Może także pomagać nam w wydajniejszej pracy. Warto jednak uważać z jego ilością. Nadmiar niebieskiego światła może bowiem powodować zapalenie spojówki czy rogówki. Przyczynia się także do powstawania zespołu suchego oka. Zbyt duża ilość takiego promieniowania może także prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej. Światło niebieskie jest w pobliżu spektrum ultrafioletu - a ten jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Jak ochronić się przed nadmiarem promieniowania?

Sprzęt do zadań specjalnych

Telewizor jest współcześnie naszym nieodłącznym kompanem, przeważnie towarzyszy nam, gdy tylko przebywamy w domu, dlatego przy jego zakupie warto wziąć pod uwagę emisję niebieskiego światła. Tu z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie, coraz chętniej stosowane przez producentów. Zalecany standard, jakiego muszą przestrzegać producenci telewizorów, to maksymalnie 50 proc. emisji światła niebieskiego. Ekrany wykorzystujące technologię OLED (organic light-emitting diode - organiczna dioda elektroluminescencyjna) emitują jedynie około 30 proc. HEV. W przypadku ekranów LCD jest to dwukrotnie więcej, bo nawet 60 proc. Oznacza to, że telewizory OLED mniej męczą narząd wzroku, czy to podczas oglądania telewizji, czy grania w gry, dlatego możemy korzystać z nich dłużej bez szkody dla naszych oczu.

Jak natomiast ograniczyć wpływ niebieskiego światła w przypadku telefonów? Decydując się na zakup smartfona warto zdecydować się na model, który jest wyposażony w filtr światła niebieskiego. Dostępne są także modele, które włączają filtr zgodnie z porą dnia. Najczęściej uruchamia się on w okolicy zachodu słońca.

Zmień nawyki

Najprostszą drogą do ograniczenia światła niebieskiego jest... mniejsza częstotliwość korzystania z ekranów. Jeżeli pracujesz przed komputerem, trudno będzie wykluczyć narzędzie pracy. W takim wypadku warto ograniczyć korzystanie ze smartfona po godzinach. Jeśli należysz do osób, które sporo czasu spędzają przed telewizorem, przy kolejnej wymianie urządzenia warto rozważyć zakup sprzętu ze wspomnianym ekranem OLED, bardziej łaskawym dla naszych oczu. Szczególnie dotyczy to zapalonych graczy, którzy wpatrują się ekran z dużą intensywnością, oraz osób, które relaksują się kończąc dzień z filmem bądź ulubionym serialem. Zmęczone po całym dniu oczy nie potrzebują dodatkowej dawki niebieskiego światła, dlatego warto postawić na ekran, który zminimalizuje jego emisję.

Dbaj o siebie

Zmiana nawyków czy specjalne powłoki ochronne to nie wszystko. Aby zadbać o wzrok warto także przyjrzeć się uważnie spożywanym pokarmom. Włącz w dietę warzywa i owoce, które zawierają luteinę i witaminę A. Pracujesz przed komputerem? Zainwestuj w okulary z powłoką chroniącą przed promieniowaniem światła niebieskiego. Rób częste przerwy, podczas których nie będziesz korzystać z telefonu, i dla dobra wszystkich domowników postaw na telewizor który zminimalizuje emisję HEV. Warto także regularnie wykonywać profilaktyczne badania u okulisty. Specjalista sprawdzi jak widzimy, udzieli cennych wskazówek i pomoże lepiej zadbać o oczy.

Advertisement
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje