Reklama

Domowy detoks - jak naturalnie oczyścić organizm?

Zatruwają nas sztuczne konserwanty i barwniki, rafinowane mąki, cukry i produkty pochodzenia zwierzęcego. Do tego dochodzi siedzący tryb życia, palenie papierosów, zanieczyszczone powietrze, chroniczny stres i zmartwienia. Nie ma się co dziwić, że żyjąc w ten sposób częściej chorujemy, pojawiają się problemy ze skórą oraz bóle brzucha i dyskomfort trawienny. Detoks może być jedynym słusznym rozwiązaniem problemów związanych ze złym samopoczuciem i spadkiem energii, jednak nie powinien kojarzyć się z głodówką. Wystarczy wyeliminować z diety kilka produktów, a na ich miejsce wprowadzić te o silnych właściwościach detoksykujących. Są one łatwo dostępne i niedrogie!

Reklama

Co wykluczyć z diety na czas detoksu?

Oczyszczanie powinno trwać minimum tydzień. Na ten czas odstaw kawę, alkohol, papierosy, czarną herbatę, słodkie napoje gazowane, słodzone soki, białą mąkę, nabiał, jajka oraz mięso. Zrezygnuj też z cukru oraz zminimalizuj spożycie soli. 

Zasady, które musisz znać

  • Spożywaj pięć małych posiłków dziennie - zapobiega to zaleganiu pożywienia w jelitach;
  • Pij minimum 2 litry wody dziennie, średnio i wysoko-zmineralizowanej - pomoże to usunąć wraz z moczem produkty przemiany materii;
  • Pij dwie filiżanki zielonej herbaty dziennie - jest źródłem polifenoli wspomagających detoksykację organizmu;
  • Pij herbatki ziołowe o działaniu moczopędnym - pokrzywę, skrzyp polny, bratek, a także koper włoski, melisę i miętę;
  • Pamiętaj, by w każdym posiłku znalazły się owoce lub warzywa;
  • Nie spożywaj produktów spożywczych, których składu czy pochodzenia nie jesteś pewna.

    ***Zobacz także***


Produkty, które wspomogą oczyszczanie organizmu z toksyn

Woda

Wszystkie narządy potrzebują wody do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli pijesz jej za mało, mogą się pojawić bóle głowy, uczucie zmęczenia, suchość skóry czy zaparcia. Ciało traci wodę przez całą dobę - przez oddychanie, pocenie się oraz oddawanie moczu, dlatego trzeba na bieżąco ją uzupełniać. Jeśli chcesz oczyścić organizm, pij każdego dnia minimum dwa litry wody (w tym herbatki ziołowe). 

Cytryna

Choć cytryna ma kwaśny smak, działa na organizm zasadowo, przyspieszając jego detoksykację. Jej spożywanie wspomaga pracę wątroby i usprawnia jej oczyszczanie. Aby odkwasić organizm, pij wodę z sokiem z cytryny, najlepiej na czczo. Dodatkowo pobudzisz jelita do pracy o poranku. 

Zielona herbata

Obecne w zielonej herbacie katechiny przyśpieszają spalanie tłuszczów. Napój ten zawiera polifenole wymiatające toksyczne wolne rodniki tlenowe, mogące chronić przed nowotworami i chorobami układu krążenia. Picie zielonej herbaty oczyszcza też organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Najwięcej cennych właściwości zachowuje, gdy zalewa się listki wodą o temperaturze ok. 80 st. C. 

***Zobacz także***

Żurawina

Świeże owoce i sok z żurawiny cenione są przede wszystkim za właściwości antybakteryjne - zapobiegają osiedlaniu się bakterii na ściankach dróg moczowych i pęcherza moczowego. Ponadto, żurawina wykazuje działanie moczopędne i przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Zawiera też sporo błonnika usprawniającego perystaltykę jelit, a także antocyjany, które niszczą wolne rodniki tlenowe. 

Buraki

Buraki to warzywa o właściwościach odkwaszających i oczyszczających. To dlatego zaleca się je jeść podczas większości diet oczyszczających. Zawierają barwnik betaninę, mającą działanie antyoksydacyjne i usprawniającą pracę wątroby oraz woreczka żółciowego - dzięki temu toksyny są szybciej i sprawniej usuwane z organizmu. Buraczany błonnik pobudza ponadto jelita do pracy, pomagając oczyścić je z resztek pokarmowych. Buraki regulują też poziom glukozy i cholesterolu we krwi.

Kasza jaglana 

Mówi się, że jest królową wśród kasz. Nie bez powodu, bo kasza jaglana jako jedyna działa zasadotwórczo, a więc odkwasza organizm. Pełni zatem ważną rolę w diecie oczyszczającej. Ma właściwości antytoksyczne i przeciwgrzybicze. Dzięki obecności błonnika usuwa z jelit zalegające resztki pokarmowe, może być też pomocna podczas leczenia niestrawności. Poza tym za sprawą krzemionki, korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów.

***Zobacz także***

Kapusta kiszona

Oprócz licznych przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, kapusta - szczególnie kiszona, zawiera siarkę, która wspomaga oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych. Działa zbawiennie na jelita - pobudza je do pracy, a za sprawą probiotyków wzbogaca ich mikroflorę w dobre bakterie. Przy zaparciach zaleca się pić sok z kiszonej kapusty.

Jabłka


Lekarze zalecają, aby codziennie zjadać minimum jedno jabłko. Owoce te są bogactwem pektyn - błonnika rozpuszczalnego, regulującego gospodarkę węglowodanową i tłuszczową. Pomagają pozbyć się zaparć, a obecne w nich kwasy organiczne pomagają eliminować toksyny. Kwercetyna zaś zwalcza wolne rodniki i wiąże część szkodliwych metali. 

Natka pietruszki

Chlorofil zawarty w natce pietruszki wspomaga detoksykację oraz likwiduje nieprzyjemny zapach często towarzyszący zaburzeniom metabolicznym. Natka może zapobiegać infekcjom dróg moczowych, pomaga też usuwać metabolity leków z organizmu. 

Seler

Zarówno korzeń selera jak i nać, zawierają sporo błonnika i wykazuje właściwości antyoksydacyjne, oczyszczające i odkwaszające. Jego spożywanie pomaga usunąć kwas moczowy, którego nadmierna ilość gromadzi się w stawach w postaci kryształów, prowadząc do ich niszczenia. 

Wymienione produkty możesz jeść tak, jak lubisz najbardziej. Podczas detoksu unikaj jednak smażenia, na rzecz pieczenia i gotowania. Potrawy doprawiaj odrobiną soli morskiej, ziołami i naturalnymi przyprawami. Jeśli masz możliwość, rób domowe soki owocowo-warzywne, które przyspieszą proces oczyszczania i dodadzą ci jeszcze więcej energii. 

#POMAGAMINTERIA

Emaus to wspólnota ludzi doświadczonych przez los. Niektórzy byli bezrobotni, inni stracili domy. Założyli wspólnotę, by razem pracować na godne życie. W czasach pandemii mają z tym jednak problemy. Pomóż im zarobić na swoje utrzymanie.

Sprawdź szczegóły >>

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy