Gdy przeziębienie nie mija po 7 dniach

Domowe kuracje można stosować przez kilka dni. Ale gdy brak poprawy, trzeba rozpocząć leczenie.

Gorączka rośnie, zamiast spadać? Skonsultuj się z lekarzem
Gorączka rośnie, zamiast spadać? Skonsultuj się z lekarzem123RF/PICSEL

Niegroźna infekcja wirusowa, nazywana potocznie przeziębieniem, najczęściej mija sama, zwykle po 5-7 dniach. W tym czasie można stosować domowe mikstury, dzięki którym dolegliwości związane z katarem, kaszlem czy podwyższoną temperaturą staną się mniej uciążliwe. 2-3 dni spędzone w łóżku pozwolą zmobilizować układ immunologiczny do walki z wirusami, co zahamuje dalszy rozwój infekcji.

Jeśli jednak po tygodniu nadal nie odczuwasz poprawy, koniecznie powinien zbadać cię lekarz. Nie zwlekaj zwłaszcza, gdy pojawi się jeden z wymienionych poniżej objawów.

Katar nie ustępuje

Przedłużający się katar może świadczyć o tym, że rozwinęło się ostre zapalenie zatok przynosowych. Stosowanie w takim wypadku zwykłych kropli do nosa nie przyniesie poprawy, a może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia śluzówki. Jeśli więc minęło 7 dni, a katar stał się gęsty, ropny, wybierz się do internisty lub laryngologa.

Leczenie: Lekarz przepisze ci sterydowe krople do nosa, na receptę. Mają one silne działanie przeciwzapalne. Szybko zmniejszają stan zapalny, dzięki czemu choroba ustępuje, a tobie łatwiej będzie oddychać. Nie musisz się ich obawiać, bo w tym wypadku sterydy działają tylko miejscowo. Ważne jest, by zapuszczać krople dokładnie według zaleceń lekarza i nie przedłużać samodzielnie tej kuracji.

Pojawił się mokry kaszel

Idź do lekarza, jeśli kaszel dokucza ci z każdym dniem coraz bardziej, jest mokry, odkrztuszasz żółtą lub zieloną wydzielinę. Nie zwlekaj, jeśli towarzyszą temu duszności. Być może rozwinęło się np. zapalenie oskrzeli lub płuc. Zakażeniu tego rodzaju towarzyszy najczęściej gorączka i osłabienie.

Leczenie: Konieczny będzie lek na receptę - przeciwzapalny lub nawet antybiotyk. Na kaszel pomoże syrop, który rozrzedzi zalegającą wydzielinę i dzięki temu ułatwi jej wykrztuszanie. Skuteczne są też inhalacje z ziół leczniczych: zagotuj 3 litry wody, wsyp po łyżeczce szałwii, rumianku, tymianku i gotuj przez 3 minuty. Przelej do miski. Gdy zioła przestygną, pochyl się i wdychaj parę.

Nagle wróciła gorączka

Przeziębieniu często towarzyszy stan podgorączkowy lub nawet niewielka gorączka (powyżej 37,8°C ), która wraca do normy najdalej po 3 dniach. Jeśli jednak po 5-7 dniach nagle znowu się pojawi, świadczy o tym, że doszło do nadkażenia bakteryjnego i dalszego rozwoju infekcji dróg oddechowych.

Leczenie: Gdy infekcja postępuje, lekarz skieruje cię na RTG klatki piersiowej. Na podstawie tego badania będzie wiadomo, czy doszło np. do zapalenia płuc. Jeśli tak, potrzebny będzie antybiotyk. Pamiętaj, aby zażywając go, przyjmować jednocześnie odpowiedni probiotyk. Zapobiegniesz dzięki temu zniszczeniu prawidłowej flory bakteryjnej w całym organizmie.

Utrzymuje się suchy męczący kaszel

Wydzielina spływająca po wysuszonej na skutek infekcji śluzówce, drażni ją i prowokuje napady suchego kaszlu. Suchy kaszel jest nieproduktywny, czyli nie ułatwia oczyszczania dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Może się utrzymywać nawet do 4 tygodni, szczególnie jeśli długo przebywasz w suchym czy klimatyzowanym pomieszczeniu. W nocy suchy kaszel można stłumić syropem przeciwkaszlowym. Pozwoli zmniejszyć natężenie i częstość napadów. Pij go 3-4 godziny przed snem. Natomiast w dzień stosuj syrop, który rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Kaszel stanie się wówczas bardziej mokry (czyli produktywny). Pamiętaj, że przy każdym rodzaju kaszlu ważne jest, by dużo pić, przynajmniej 2-3 litry płynów dziennie np. ciepłe herbatki ziołowe lub niegazowaną wodę. Unikaj jednak herbaty czarnej, bo dodatkowo wysusza śluzówkę gardła. Nawet jeśli syrop jest bardzo niesmaczny, nigdy nie popijaj go niczym.

Leczenie: Na suchy kaszel lekarz zaleci preparat zawierający butamirat lub kodeinę. Te substancje łagodzą i hamują odruch kaszlowy. Kodeiny nie można jednak zażywać zbyt długo, bo można się od niej uzależnić. Suchy kaszel pomoże złagodzić nacieranie klatki piersiowej maścią rozgrzewającą. Ciepło sprawia, że oskrzela sprawniej produkują śluz, który je oczyszcza. Przy suchym kaszlu sprawdzają się tabletki do ssania z tymiankiem.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas