Reklama

Reklama

Gdy zbliżenie boli. Co zrobić, by pozbyć się dyskomfortu podczas stosunku

Brak nawilżenia w pochwie sprawia ból w trakcie stosunku, to z kolei zniechęca nas do zbliżeń. Jak radzić sobie z problemem, który niszczy nasze życie intymne i negatywnie wpływa na zdrowie?

Dyskomfort podczas stosunku seksualnego może być powodowany różnymi schorzeniami, jednak najczęstszą przyczyną jest suchość pochwy. Niestety zjawisko jest powszechne - według badań instytutu GfK Polonia prawie jedna czwarta Polek skarży się na dolegliwości związane z suchością pochwy, po menopauzie ten problem ma już aż 40 proc. kobiet. Suchość pochwy może wystąpić na różnych etapach naszego życia i wynikać z wielu przyczyn. Skoro problem dotyczy tak licznej grupy kobiet, dlaczego wciąż należy do tematów tabu? Przecież można sobie z nim skutecznie radzić, o czym wciąż nie wszystkie z nas wiedzą.

Przyczyny suchości pochwy

Reklama

Prócz wspomnianej już menopauzy, w trakcie której spada poziom estrogenów i kwasu hialuronowego, problem może wystąpić w ciąży, po porodzie i trwać aż do skończenia karmienia piersią. Również przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej miewa negatywny wpływ na nawilżenie śluzówki pochwy. Problem może pojawić się też u kobiet chorych na cukrzycę (wysoki poziom cukru czasem powoduje zaburzenia ukrwienia, a w efekcie - niewłaściwe wydzielanie śluzu). Suchość pochwy wywołują niektóre leki, stres, przemęczenie, a także infekcje okolic intymnych i alergie.

Jak zapobiegać?

Może okazać się, że przyczyną podrażnień, które powodują u nas suchość pochwy, jest lateks. Warto to sprawdzić, zabezpieczając się prezerwatywami z łagodniejszych materiałów. Objawem uczulenia jest świąd, pieczenie i zaczerwienienie, a także właśnie brak nawilżenia w pochwie. Należy również wystrzegać się infekcji okolic intymnych, czyli odpowiednio dbać o higienę, stosując łagodne środki myjące, nosić przewiewną bieliznę, zrezygnować ze wkładek higienicznych, a także zachować ostrożność, korzystając z publicznych toalet, basenów czy sauny.

Jak sobie radzić z suchością pochwy?

Suchość w trakcie stosunku czasem może wynikać po prostu ze zbytniego pośpiechu. Warto porozmawiać z partnerem o tym, by przedłużyć "grę wstępną". Pocałunki i dotyk sprawią, że poczujemy podniecenie, a co za tym idzie - będziemy gotowe odbyć stosunek. Czasem jednak to nie wystarcza. Ważne, by poznać przyczyny suchości pochwy i, jeśli wynikają z choroby, rozpocząć leczenie. Jeśli brak odpowiedniego nawilżenia okolic intymnych wynika z wieku, ciąży czy przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, możemy sięgnąć po specjalne preparaty dostępne bez recepty. Warto wypróbować globulki Mucovagin, które pomagają długotrwale przywrócić nawilżenie pochwy (zaleca się dziesięciodniową kurację). Podczas stosunku można dodatkowo zastosować Mucovagin w formie żelu, który może być stosowany jako intensywnie nawilżający lubrykant. Obydwa preparaty posiadają aktywny składnik - drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy który, wiążąc się z wilgotną wydzieliną błony śluzowej pochwy, tworzy na jej powierzchni żelową powłokę. Stanowi ona barierę ochronną zabezpieczającą błonę śluzową i stwarzającą odpowiednie warunki do aktywacji naturalnych mechanizmów regeneracyjnych i obronnych.

Trudno się dziwić, że unikamy zbliżeń, gdy zamiast orgazmów odczuwamy dyskomfort lub nawet ból. Warto jednak porozmawiać z partnerem, by rozumiał, dlaczego nie mamy ochoty na seks. Na pewno uda wam się znaleźć sposób, by wspólnie cieszyć się ze zbliżeń. Przemilczenie tematu może zostać opacznie przez partnera zrozumiane, a gdy poczuje się odsunięty i niepożądany, ucierpi na tym nasza relacja w związku. Warto również porozmawiać z ginekologiem. Niestety według cytowanych powyżej badań instytutu GfK Polonia tylko 15 proc. konsultuje ten problem ze specjalistą. Tymczasem na rynku dostępne są produkty, które są w stanie skutecznie nawilżyć okolice intymne i przywrócić radość z seksu.

Artykuł powstał we współpracy z marką Verco S.A.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje