Gdzie się podziała Syrenka Warszawska?

Mieszkańcy Warszawy spacerujący po Bulwarach Wiślanych dostrzegli brak ulubionego symbolu stolicy – Syrenki Warszawskiej. Gdzie się podział pomnik? Syrenka wzięła wolne i poszła zbadać swoje piersi! W ramach akcji Dzień na U Fundacja Rak’n’Roll zachęca Polki do potwierdzenia zdrowia piersi w badaniu USG.

Fundacja Rak’n’Roll zachęca kobiety, by raz w roku wzięły sobie Dzień na U. Dzień, w którym nic nie jest ważniejsze od badania USG i potwierdzenia zdrowia swoich piersi. Co ważne, datę Dnia na U każda dziewczyna ustala sama. W tym roku nawet Syrenka Warszawska poszła na badania, o czym opowiada film promujący kampanię. Grana przez Aleksandrę Hamkało Syrenka ku zdziwieniu przechodniów schodzi z cokołu i idzie do gabinetu lekarskiego na badania. W spocie wystąpili również: Borys Szyc, Jessica Mercedes, Kuba Karaś i Daria Zawiałow. Można go obejrzeć na stronie www.dziennau.pl.

- Wiemy, że jednym z usprawiedliwień dla niebadania się jest "brak czasu". Jednak, zamiast zawstydzać kobiety pozornością tej "wymówki", wykorzystaliśmy ją. Postanowiliśmy dać Polkom czas. Stworzyliśmy dzień, w którym nic nie jest ważniejsze od badania USG, nie możemy mieć od niego wymówek. Dzień na U to czas na diagnostykę, którego raz w roku potrzebuje każda kobieta. Właśnie do tego będziemy przekonywać już po raz trzeci - mówi Jacek Maciejewski z Fundacji Rak’n’Roll.

W tym dniu każda z nas zasługuje na wolne od obowiązków zawodowych, domowych i prywatnych. W tym dniu otoczenie powinno wykazać się szczególną wyrozumiałością, gdyż nie ma nic ważniejszego niż nasze zdrowie, a o nie musimy zadbać m.in. właśnie poprzez regularne badania. Szczególnie w czasach pandemii, kiedy w obawie przed zakażeniem koronawirusem w placówkach medycznych nieco zaniedbałyśmy profilaktykę.

Do akcji Dzień na U włączył się Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, który dał wolne nie tylko Syrence, ale i umożliwił wszystkim pracownicom Urzędu m.st. Warszawy wykonanie niezbędnych badań w ramach czasu pracy. Ale to niejedyny pracodawca, który przystąpił do akcji. Możliwość przebadania piersi otrzymały również zatrudnione m.in. w Avon Polska, Bridgestone, DHL Express Poland, DDB Warszawa, Grupa ANG (dawniej ANG Spółdzielnia), ILABO, Infemini Medi Home oraz oczywiście Fundacji Rak’n’Roll.

Jak dbać o swoje piersi? Pamiętajmy, by przynajmniej raz w miesiącu samodzielnie je sprawdzać. To najlepszy sposób, żeby dobrze je poznać! Ich kształt, strukturę, kolor skóry. Najlepiej robić to do 10. dnia cyklu. Kładziemy rękę za głową, a drugą zaczynamy badanie piersi. Używając trzech środkowych palców, kolistym ruchem dotykamy fragment po fragmencie całej piersi. Nie zapominajmy o pachach. Następnie zmieniamy stronę. Dzięki temu, jeśli coś się w nich zmieni, będziemy mogły zareagować i zgłosić się do lekarza. Kobiety przed 40. rokiem życia lub posiadaczki piersi o budowie gruczołowatej powinny raz do roku udać się na badanie USG piersi. Po 40. roku życia lub jeśli w piersiach przeważa tkanka tłuszczowa - należy umówić się na mammografię.

Fundacja Rak’n’Roll powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy Magdy Prokopowicz, która po swoich doświadczeniach z chorobą onkologiczną chciała pomóc ludziom w podobnej sytuacji. Od tamtego czasu Fundacja zmienia stereotypy na temat choroby, przełamuje tabu, działa na rzecz poprawy jakości życia pacjentów, daje dostęp do rzetelnych informacji, ale przede wszystkim uczy, jak pomimo choroby żyć godnie i z radością.

materiały prasowe

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy