Reklama

Reklama

Gdzie w twoim domu czai się najwięcej kurzu i zabrudzeń?

Podczas standardowego sprzątania przecieramy te najbardziej widoczne miejsca. Jednak najwięcej kurzu i zabrudzeń czai się tam, gdzie zaglądamy rzadziej. Podpowiadamy, jak dokładnie posprzątać dom, by nie pominąć miejsc, o których często zapominamy.

Niebezpieczny kurz

Na kurz składają się mikroskopijne cząsteczki wszystkiego, co nas w domu otacza. Najczęściej są to fragmenty naskórka, włosy, sierść zwierząt, włókna ubrań, pyłki roślin, okruszki jedzenia, drobinki piasku, zarodniki pleśni, roztocza, bakterie i wirusy. W każdym domu kurz ma inny skład. Dla alergików kurz potrafi być prawdziwym utrapieniem, ale nawet osobom, które nie mają problemów z uczuleniami, może szkodzić. Prócz chorobotwórczych patogenów mogą się w nim znaleźć również cząsteczki spalin czy chemikaliów używanych do... sprzątania! Dlatego tak ważne jest, by przynajmniej raz na jakiś czas przeprowadzić generalne porządki, by usunąć kurz i zabrudzenia w całym domu. Na jakie miejsca powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

O tym zapominamy podczas sprzątania

Reklama

Najwięcej kurzu zbiera się tam, gdzie najrzadziej sprzątamy. Większość z nas regularnie odkurza podłogi i przeciera półki, zapominamy jednak o mniej oczywistych miejscach. Kurz zalega pomiędzy meblami. Nie wystarczy przetrzeć półki przed książkami, niestety dużo brudu gromadzi się również pomiędzy nimi. Kolejnym miejscem, które często pomijamy przy porządkach, jest komplet wypoczynkowy. Pomiędzy włókna materiału wdziera się trudny do usunięcia i niedostrzegalny brud. Wchodzi on również w szpary na łączeniach pomiędzy siedziskiem a oparciem czy podłokietnikami.

Nie możemy także zapomnieć o roletach bądź żaluzjach. O ile firanki po prostu pierzemy, to innego rodzaju okienne zasłonki bardzo często zdarza nam się przeoczyć, w efekcie kurz na nich gromadzi się tygodniami. Podobnie zresztą jak na listwach, które pomijamy przy odkurzaniu. Jednymi z najbardziej zanieczyszczonych miejsc są także nasze urządzenia elektryczne. Szczególnie dużo brudu zbiera się na klawiaturze. Drobinki i okruszki wpadają pomiędzy klawisze, co znacznie utrudnia ich usunięcie.

Jak skutecznie sprzątać w domu?

Podczas sprzątania warto wspierać się nowymi technologiami. Nic tak nie irytuje w trakcie odkurzania, jak ciężki sprzęt z plączącym się pod nogami kablem, który trzeba przepinać, gdy przechodzimy do kolejnego pomieszczenia. Odpowiednie urządzenie sprawi również, że unikniemy przesuwania mebli i ściągania książek z półek. Czym powinno się charakteryzować? Musi być mobilne, lekkie, wyposażone w akcesoria umożliwiające dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Musi mieć również odpowiednio dużą moc ssącą. Na rynku znajdziemy sprzęty o mocy silnika nawet 550 W - taki odkurzacz świetnie poradzi sobie zarówno z twardą podłogą, jak i grubym dywanem, a także usunie kurz zalegający na stronach książek. Równie istotny jest system filtracji HEPA, który wyłapuje nawet do 99 proc. mikrocząsteczek, takich jak kurz i alergeny, i zamyka je w szczelnym pojemniku. Dzięki temu mamy pewność, że nie wydostaną się już wraz z wydmuchiwanym przez odkurzacz powietrzem.

Jeśli decydujemy się na komfortowy sprzęt bezprzewodowy, zwróćmy uwagę na czas pracy baterii. Odkurzacz bezprzewodowy Samsung Jet jest wyposażony we wspomniane filtry HEPA, dzięki czemu usuwa nawet cząsteczki o wielkości 0,3 0.3~10 mikrometrów, a przy tym może pracować nawet do 60 minut. Jeżeli ten czas okaże się zbyt krótki na posprzątanie całego mieszkania, możemy dokupić  drugą baterię, po którą możemy sięgnąć, gdy pierwsza będzie w stacji dokującej. Łącznie więc możemy sprzątać aż 2 godziny bez przerwy i bez konieczności ładowania akumulatora.

Tym, co jednak najbardziej powinno nas zainteresować, jeśli chcemy dokładnie wysprzątać mieszkanie w trudno dostępnych miejscach, są akcesoria dołączone do tego odkurzacza. Mini elektroszczotka z antystatycznego włosia skutecznie zbierze wszystkie zabrudzenia, odkurzy nawet sierść zwierząt. Z powodzeniem można wyczyścić nią komplet wypoczynkowy. Pomoże również utrzymać porządek w samochodzie. Szczotka z miękkim włosiem idealnie sprawdzi się podczas usuwania kurzu z delikatnych powierzchni, m.in. książek czy klawiatury komputera. Długa i wąska końcówka, tak zwana szczelinówka, pozwoli z kolei dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, na przykład pomiędzy meblami. Odkurzacz Samsung JET wyposażony jest również w elastyczną szczotkę ze zginaną końcówką, którą można ustawić pod różnym kątem. Dzięki niej dotrzemy do przestrzeni pomiędzy żaluzjami, za kaloryferem czy też odkurzymy szafy u góry.

Odpowiedni sprzęt pozwoli nam skutecznie i z łatwością posprzątać mieszkanie bez konieczności poświęcenia na to wielu godzin. Pora więc zabrać się za wiosenne porządki. Tym razem możemy przeprowadzić je bezboleśnie, a nawet z przyjemnością.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama