Reklama

Reklama

Jak piją polskie kobiety? Statystyki są niepokojące

Statystyczny Polak wypija rocznie ponad 11 litrów czystego spirytusu. Choć mogłoby się wydawać, że czasy alkoholowego rozpasania mamy już za sobą, liczby są nieubłagalne - to o trzy litry więcej niż w latach 90. Przy takich średnich ilościach nietrudno o uzależnienie.

Z badań wynika, że alkohol spożywa w Polsce blisko 80 proc. kobiet. Choć statystycznie piją zdecydowanie mniej od mężczyzn, ryzyko uzależnienia jest w ich przypadku większe - uzależniają się bowiem niemal dwa razy szybciej niż panowie. Wynika to z wielu czynników, do których należą m.in. wolniejsze metabolizowanie alkoholu (kobiety mają mniej płynów w organizmie oraz mniej enzymów odpowiadających za metabolizm w żołądku), szybsze uszkodzenia wątroby i mózgu oraz inna motywacja do sięgania po alkohol (częściej, by zagłuszyć problemy, a nie "dobrze" się bawić).

Reklama

Co więcej, rośnie liczba często pijących młodych kobiet i dziewcząt, które poziomem picia zbliżają się do mężczyzn. Badania mówią, że najczęściej piją panny z wykształceniem wyższym, mieszkające w dużych miastach i pracujące zawodowo. Według statystyk, na alkoholizm najbardziej narażone są studentki oraz kobiety w wieku 40-49 lat. Ostatnia grupa to przede wszystkim panie, które ciężko pracują, nie mogą liczyć na wsparcie partnera lub borykają się z różnymi problemami życiowymi (np. rozwód, choroba rodziców, zdrada, utrata pracy).

Dowiedz się więcej na temat: uzależnienie | alkohol | alkoholizm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje