Reklama

Jak sobie radzić z objawami parkinsona?

W chorobie Parkinsona zanikają komórki nerwowe części mózgu zwanej istotą czarną. Spada stężenie dopaminy, dzięki której przekazywane są impulsy do poruszania się. Stąd pogorszenie sprawności ruchowej, sztywność mięśni, drżenie ręki, zaburzenia równowagi.

Drżenie

Często ręki, może przemieszczać się na stopę, brodę, żuchwę, język. Nasila je wysiłek fizyczny i emocje.

Nasza rada: drżenie może wystąpić w różnych porach dnia. Obserwuj, kiedy pojawia się najczęściej, i w tym czasie unikaj forsowania się, staraj się wyciszyć. Gdy nadchodzi, usiądź, zamknij oczy, rozluźnij ramiona oraz plecy. Oddychaj spokojnie. Rób powoli głęboki wdech nosem, wydech ustami. Stojąc, przenoś ciężar ciała z nogi na nogę, z palców na pięty, przejdź kilka kroków.

Reklama

Unikaj kawy i innych napojów z kofeiną, bo nasilają tę dolegliwość. Codziennie trenuj sprawność manualną, np. układając puzzle, robiąc na drutach, szydełkując, sznurując buty, zapinając guziki.

"Zamarzanie"

To gwałtowna blokada ruchu podczas chodzenia. Nie można oderwać stóp od podłoża. Takie nagłe zastygnięcie zaburza równowagę i grozi upadkiem.

Nasza rada: gdy czujesz, że nieruchomiejesz, zatrzymaj się, przyciśnij pięty do podłoża, staraj się wyprostować, patrz przed siebie. Wybierz jakiś obiekt (np. drzewo) i próbuj iść w jego kierunku.

Jeśli to nie skutkuje, wyobraź sobie, że masz przed sobą przeszkodę, np. dużą kałużę, i musisz ją przekroczyć (to uruchamia inny wzorzec chodu w mózgu). Zacznij ruch nie od szurania, ale zgięcia nogi w stawie biodrowym i kolanowym i postawienia dużego kroku.

Kłopoty z chodzeniem

Charakterystyczne jest wolne dreptanie, z szuraniem, pochylonym do przodu ciałem i tendencją do unoszenia pięt. To zwiększa ryzyko upadków.

Nasza rada: by zredukować to niebezpieczeństwo, usuń w domu dywaniki, kable i inne przedmioty, o które łatwo zawadzić. Nie noś wsuwanych kapci, klapek itp. Gdy zaczynasz szurać, zatrzymaj się, stań z uniesioną głową i wróć do chodu.

Codziennie ćwicz - przy każdym kroku z przesadą unoś stopy, jakbyś przekraczała próg. Skręcając lub zawracając, nie obracaj się na stopie, idź po linii okrężnej.

***Zobacz także***

Nocna sztywność

Uczucie unieruchomienia i ból stawów może nas wybudzać. Trudno wykonać jakikolwiek ruch.

Nasza rada: przed snem weź ciepłą kąpiel - rozluźni mięśnie i ułatwi zaśnięcie. Ulgę daje spanie na boku z poduszką między nogami. W zasięgu ręki miej lek z lewodopą i wodę do popicia. W razie potrzeby zażyj w nocy lub rano przed wstaniem, by przezwyciężyć bezruch.

Chcąc przekręcić się na drugi bok, skręć głowę, odepchnij się przeciwległą stopą, przekręć biodra i górne ramię. By usiąść, ułóż się na boku przodem do brzegu łóżka. Połóż ręce przed klatką piersiową, odepchnij się i opuść nogi na podłogę.

Trudności z mową

Staje się niewyraźna, monotonna, głos słabnie, jest zachrypnięty, trudno rozpocząć mówienie.

Nasza rada: zanim się odezwiesz, weź głęboki oddech. Rób przerwy po kilku słowach. Wymawiaj je przesadnie wolno - możesz sobie wyobrażać, że rozmówca niedosłyszy, czyta z ruchu warg.

Codziennie poświęć 15 minut na ćwiczenia. Np. szeroko otwierając buzię, wymawiaj głośno przed lustrem krótkie słowa zakończone na k, b, g, t, p (przygotuj wcześniej ich listę), a także głoski a, o, u, e. Unoś brwi i marszcz czoło, po 3 sekundach rozluźnij. Zaciskaj przez trzy sekundy szczęki i wargi, dociskając język do podniebienia. Ruszaj żuchwą w prawo i w lewo.

Ułatwienia przy stole

Drżenie i sztywność powodują, że trudniej posługiwać się sztućcami, utrzymać naczynia z jedzeniem czy z piciem. Na stole połóż gumowe podkładki - zabezpieczą je przed przesuwaniem po blacie.

Używaj sztućców z pogrubionymi, najlepiej silikonowymi lub gumowymi uchwytami. Jedzenie nakładaj na głębsze talerze. Nie wstydź się prosić domowników, by pokroili czy rozdrobnili ci pokarmy.

***

#POMAGAMINTERIA

Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>

WESPRZYJ ZBIÓRKĘ >>>

***Zobacz także***

Dobry Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: choroba Parkinsona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy