Reklama

Reklama

Kaszel, sygnał ostrzegawczy

Usuwa z dróg oddechowych wydzielinę, która w nich zalega.

Jego istotą jest nagłe wypchnięcie powietrza z płuc przez otwierającą się w krtani szparę głośni. Kaszleć mogą nie tylko chorzy, ale i ludzie zupełnie zdrowi. W ten sposób organizm wspomaga układ oddechowy, gdy ten z jakiegoś powodu ma kłopoty z oczyszczaniem się.

Jego przyczyny

Jeśli kaszel trwa krótko i nie nawraca, to najczęściej jest prawidłowym odruchem obronnym organizmu. Utrzymujący się długo może być skutkiem choroby lub przyjmowania leku. Może towarzyszyć ponad stu chorobom. Najczęściej jest objawem przeziębienia i pojawia się w ciągu pierwszych 48 godz. infekcji. Może być też wywołany przez choroby układu oddechowego, np. zapalenie krtani, tchawicy, płuc, oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, nowotwory płuc, gruźlicę. Bywa spowodowany przez choroby nie związane z układem oddechowym. Np. refluks żołądkowo-przełykowy czy niewydolność układu krążenia.

O czym świadczy?

U osoby w podeszłym wieku kaszel może wskazywać na zapalenie płuc (schorzenie to przebiega u nich bez wysokiej gorączki). Oprócz kaszlu pojawia się też przyspieszenie oddechu, czasem zaburzenia świadomości. Jeśli kaszel pojawi się nagle i towarzyszy mu duszność i ból w klatce piersiowej, można podejrzewać, że w tchawicy czy oskrzelach jest ciało obce, np. kawałek jedzenia, a u dzieci maleńki przedmiot. To groźne dla życia, należy więc szybko wezwać karetkę. Nagły ostry kaszel z odpluwaniem krwi może być objawem zatoru tętnicy płucnej, gruźlicy lub raka płuc. Ważny jest rodzaj odkrztuszanej wydzieliny. Jeśli zmienia się ona z bezbarwnej, śluzowatej w żółtawą (ropną), można sądzić, że doszło do bakteryjnego zakażenia dróg oddechowych. Suchy kaszel może świadczyć o odmie (zapadnięciu się płuca), zapaleniu oskrzeli, astmie, zapaleniu opłucnej (to błona kryjąca płuca). Kaszel mokry występuje przy grypie, odrze, krztuścu, zapaleniu krtani i u nałogowych palaczy - to tzw. kaszel palacza, który pojawia się rano po wstaniu z łóżka.

Jakie leczenie?

Poza kaszlem wynikającym z fizjologii organizmu, każdy inny powinien być leczony. Niezależnie od przyczyny, nagły i nasilony napad kaszlu może mieć groźne następstwa. Na przykład doprowadzić do pęknięcie oskrzela, złamania żeber, urazu mięśni międzyżebrowych, przepukliny, krótkiej utraty przytomności. Najlepszym sposobem na kaszel palacza jest rzucenie nałogu. Przy astmie oskrzelowej, oprócz leków na podstawową chorobę, lekarz może zalecić środki, które hamują odruch kaszlu lub ułatwiają odkrztuszanie. Przy suchym kaszlu, który zaburza sen, lekarz może zalecić preparat przeciwkaszlowy, który będzie oddziaływał na ośrodek kaszlu w centralnym układzie nerwowym. Przy kaszlu z powodu przeziębienia i ostrym podrażnieniu błon śluzowych gardła i krtani pomagają syropy zmieniające ilość i gęstość wydzieliny. Kupując syrop bez recepty, poprośmy o radę farmaceutę. Powiedzmy mu, jakie leki bierzemy. To ważne, bo substancje znajdujące się w syropach mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi środkami.

kons.: dr Grzegorz Borstern, spec. chorób wewn.

Chwila dla Ciebie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje