Kiedy bezsenność powinna niepokoić

Co piąta Polka skarży się na nieprzespane noce. Tymczasem sen jest dla zdrowia równie ważny jak właściwa dieta. Poświęcamy mu przecież jedną trzecią życia, sypiając średnio 8 godzin dziennie.

Zdarza się, że przyczyna kłopotów z zasypianiem jest prozaiczna, np. zbyt późno zjedzona kolacja. Jednak często zasnąć nie daje nam stres, zaburzenia hormonalne, w ten sposób objawiają się też niektóre choroby. Z bezsennością tzw. krótkotrwałą (mija w ciągu trzech tygodni) możemy próbować radzić sobie same. Jeśli jednak problemy trwają ponad miesiąc, trzeba porozmawiać z lekarzem.

3 naturalne sposoby na sen

Reklama

Ciepłe mleko przyjemnie odpręża, a dzięki zawartości magnezu również uspokaja. Pij mleko małymi łykami, krótko przed snem, najlepiej już w łóżku. Możesz dodać do smaku łyżeczkę miodu.

Suszone daktyle są dobrym źródłem tryptofanu, który podnosi poziom serotoniny. Hormon ten wspólnie z melatoniną zapewnia spokojny sen.

Napar z melisy olejki lotne, które zawiera melisa uspokajają system nerwowy. Wypij szklankę naparu ziołowego przed snem, a wyciszysz się i zaśniesz.

Wypróbuj!

Ciepła kąpiel ziołowa odpręży i wyciszy. 300 g kwiatostanu lipy zalej 5 litrami zimnej wody. Podgrzewaj powoli pod przykryciem przez 10 minut. Pozostaw na 20 minut, nie zdejmuj pokrywki. Przecedź i wlej do wanny z ciepłą wodą.

To ważne!

Dobra poduszka podpiera kręgosłup. Czasem budzimy się zmęczone, z bólem głowy i szyi. Warto wtedy wypróbować poduszkę ortopedyczną ze specjalnej pianki, która dopasowuje się do kształtu i ułożenia głowy, a pod wpływem ciepła naszego ciała staje się odpowiednio miękka.Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje