Reklama

Reklama

Kiedy Polacy uprawiają seks? I dlaczego w (długie) weekendy?

Badania pokazują, że Polacy najchętniej uprawiają seks w weekendy. Przoduje sobota wieczór, jednak tuż za nią na podium znajduje się niedziela i piątek. Taka tendencja nie powinna nikogo dziwić. W weekend najłatwiej zapomnieć o codziennych troskach, rozluźnić się i pójść na całość. Co jeszcze wiemy o życiu seksualnym Polaków?

Czy Polacy są zadowoleni z seksu?

Polacy są zadowoleni ze swojego życia seksualnego. Jak pokazują badania prof. Zbigniewa Izdebskiego, około 66 proc. badanych ocenia swoje życie seksualne jako udane. W zadowoleniu dominują głównie trzy województwa - podlaskie (85 proc.), podkarpackie (82 proc) oraz kujawsko-pomorskie (81 proc). Najsłabiej pod tym względem wypadło województwo świętokrzyskie (61 proc.). 

Okazuje się, że najmniej satysfakcji z seksu czerpią najmłodsi badani. Chodzi dokładnie o grupę 18-29 latków. Wśród możliwych przyczyn wymienia się m.in. silny stres, przepracowanie, przewlekłe zmęczenie czy problemy z koncentracją.

Reklama

Jak często Polacy uprawiają seks?

Przywołane badanie pokazało, że zdecydowana większość badanych (71 proc.) uprawia seks przynajmniej raz w tygodniu, co uznaje, za wystarczającą częstotliwość. Bardzo wąska grupa ankietowanych decyduje się na codzienny seks, bo jedynie 5 proc. 

Warto podkreślić, że omawiane badanie przeprowadzone zostało w trakcie pandemii, która, wbrew przypuszczeniom, nie wpłynęła istotnie na nawyki Polaków. Aż 60 proc. badanych twierdziło, że ich życie seksualne nie uległo żadnej zmianie. Ponad 20 proc. przez pandemię zbliżyło się do siebie, a jedynie nieco ponad 5 proc. uznało, że pandemia pogorszyła ich relacje oraz częstotliwość uprawiania seksu.

Kiedy Polacy uprawiają seks?

W długi weekend Polacy nadrabiają łóżkowe zaległości. Statystki nie kłamią. Z badania wynika, że zdecydowana większość ankietowanych decyduje się na seks w sobotę wieczorem - dokładnie pomiędzy 21:00, a 24:00. Na drugim miejscu podium znalazły się niedziele, z kolei na trzecim - piątki. 

Zgodnie z przypuszczeniami, najrzadziej uprawiamy seks w poniedziałki. Aktywności w łóżku sprzyjają również rozmaite święta oraz długie weekendy, zwłaszcza przypadające w miesiącach wiosennych i letnich.

Trudno dziwić się, że Polacy stawiają przede wszystkim na seks podczas wolnych dni. Biorąc pod uwagę powody, jakie powstrzymują przed seksem najmłodszą grupę badanych (m.in. silny stres, przepracowanie czy zmęczenie), to właśnie weekendy wydają się doskonałą okazją do zbliżenia. To czas, gdy zapominamy o troskach i codziennych obowiązkach i możemy rozluźnić się i pójść na całość. 

Pamiętajmy bowiem, że regularny seks niesie za sobą wiele korzyści. To m.in. redukcja stresu, poprawa kondycji, poprawa jakości snu czy wzmocnienie odporności. Dobry seks wpływa również na nasz nastrój. Dzieje się tak z powodu endorfiny i oksytocyny, które produkowane są przez nasz mózg podczas zbliżenia. Potwierdzają to badania - osoby, które uprawiają seks 2-3 razy w tygodniu, mają więcej energii i pogodniejszy nastrój.

Czytaj także: Seks po pięćdziesiątce ma same plusy! Wreszcie nie bierzemy do łóżka iluzji i planów na życie 

Skutki nieregularnego seksu

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy rezygnujemy z regularnego seksu? Specjaliści nie bez przyczyny żartują, że seks to zdrowie. Badania pokazują, że osoby, które rzadko uprawiają seks, mają nie tylko dużo gorszy nastrój, ale także częściej chorują na infekcje wirusowe i sezonowe przeziębienia. Wśród możliwych skutków nieregularnego seksu wymienia się także gorszą pracę mózgu czy skłonność do chorób układu krążenia

U mężczyzn dużym zagrożeniem mogą być także zaburzenia erekcji, z kolei u kobiet - suchość pochwy. Brak seksu w związku to także problem psychologiczny. Taka sytuacja sprawia, że partnerzy oddalają się od siebie, a ich relacja bardzo często staje pod znakiem zapytania.

CZYTAJ TAKŻE: 

Po czym poznać seksoholika?

Czym jest hiperseksualność?

Zaskakujące objawy menopauzy, których nie musisz się bać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: seksuologia | długi weekend | skutki braku seksu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy