Reklama

Korzeń droższy od złota

Żeń-szeń nie tylko pobudza energię, ale i zapewnia świetną kondycję.

W XIX wieku suchy żeń-szeń był 18-krotnie droższy od złotego kruszcu. A jeden z chińskich władców miał armię, która strzegła pól właśnie z tym korzeniem. Dlaczego jest taki wartościowy?

Bezcenne źródło

Najważniejszymi substancjami, które występują tylko w żeń-szeniu, są biologicznie czynne związki zwane ginsenozydami (glikozydy). To dzięki nim ma on taki szeroki zakres działania. W sumie zawiera on prawie 200 składników, m.in. witaminy: A, B1 i B2, C; mikroelementy: wapń, miedź, fosfor, cynk, potas, magnez, żelazo, sód.

Dawka adrenaliny

Uważa się go za cudowny lek pomocny w wielu dolegliwościach, zwłaszcza w wieku dojrzałym. Naukowcy zbadali mechanizm jego działania. Udowodnili, że zwiększa wydzielanie adrenaliny. Jest to substancja, która działa pobudzająco. Usprawnia układ sercowo-naczyniowy i trawienie. Bierze udział w rozkładaniu glukozy w wątrobie i nerkach. Pomaga w utrzymaniu jej właściwego poziomu we krwi. Reguluje działanie wielu gruczołów, w tym płciowych. Zwiększa również odporność organizmu.

Reklama

Zwiększa aktywność

Z najnowszych badań wynika, że daje energię, podnosi witalność, zmniejsza zmęczenie, przywraca siłę i sprawność. Jest on idealny dla ludzi aktywnych, a nawet uprawiających sport. Ułatwia bowiem zużycie tlenu w komórkach i tym samym obniża się we krwi poziom kwasu mlekowego. Sportowcy, którzy zażywali żeń-szeń, mieli go dwukrotnie mniej. Kwas ten jest odpowiedzialny za bóle powysiłkowe. Przy intensywnej pracy mięśnie produkują go bowiem, a we krwi pojawiają się sole tego kwasu (mleczany). Powodują uczucie zmęczenia, drętwienie i bolesność po ćwiczeniach.

Pobudza mózg

Żeń-szeń spowalnia też starzenie się i poprawia sprawność umysłową. Działa korzystnie na krążenie mózgowe, dzięki czemu zwiększa koncentrację. Ułatwia zapamiętywanie i myślenie. Zaleca się go więc starszym, u których słabną funkcje poznawcze, m.in. pamięć.

Konieczny umiar

Kiedy go przyjmujemy, powinniśmy jednak uważać (patrz ramka obok). Nadużywanie preparatów z żeń-szeniem może spowodować senność, bóle głowy, wysokie ciśnienie, biegunkę. Nie jest wskazany, gdy zażywamy sterydy, chorujemy na serce, mamy nadciśnienie krwi, stany lękowe, gorączkę i jakiekolwiek stany zapalne.

Chwila dla Ciebie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy