Reklama

Reklama

Która z nas się uzależni?

Zazwyczaj z terminem uzależnienie utożsamiany jest alkoholizm czy narkomania, istnieje jednak wiele z pozoru niewinnych zachowań, mogących w jednakowym stopniu przyczyniać się do powstawania nałogu. Problem pojawia się kiedy odmówienie sobie tych małych przyjemności staje się niemożliwe.

Profilaktyka zachowań ryzykownych stanowi nieodzowny element edukacji szkolnej i społecznej. Czy można określić prawdopodobieństwo pojawienia się nałogu i czy istnieją osobowościowe cechy sprzyjające jego powstaniu? Tak.Oto czynniki ułatwiające powstawanie nałogów:

Uczucia

A dokładniej rzecz ujmując, trudność w ich wyrażaniu. Frustracja wywołana konsekwencjami niemożności swobodnego okazywaniu uczuć może prowadzić do uzależnienia. Dzieje się to na skutek skojarzenia i dostrzeżenia, iż np. po alkoholu nasze opory odnośnie mówienia o swoich stanach emocjonalnych znacznie, jak nie całkowicie, zmniejszają się. Zwróćmy także uwagę na sytuacje, kiedy mając trudność z powiedzeniem czegoś, odruchowo poszukujemy papierosa i zapalniczki, które pozwolą nam symbolicznie uwolnić myśli.

Reklama

Poczucie odrzucenia

Akceptacja społeczna jest ważnym czynnikiem warunkujących zadowolenie z życia. Człowiek, jako istota społeczna potrzebuje satysfakcjonujących kontaktów międzyludzkich. Chęć przypodobania się grupie jest szczególnie silna w przypadku młodzieży i może być impulsem do podjęcia inicjacji alkoholowej lub nikotynowej, nawet kosztem własnego zdrowia. Osoby dorosłe szukając kontaktu z innymi czynią podobnie, stosując np. alkohol jako zapalnik umożliwiający nawiązywanie nowych znajomości.

Pesymizm

Wychodzenie z założenia, że tylko papieros, kawa czy kufel zimnego piwa są w stanie sprawić, aby szary świat nabrał barw, powinno nas zaniepokoić. Spróbujmy czerpać radość z małych rzeczy, z pozoru nieistotnych, aby potem móc realnie patrzeć na życie i nie widzieć w nim samych minusów. Przeświadczenie, że życie jest bezsensowne, może stać się butelką nalewającą trzymany w naszej dłoni kieliszek.

Perfekcjonizm

Zarówno wyczekiwanie księcia na białym rumaku, tak ślepe dążenie do bycia perfekcyjnym w każdym calu, są złudne. Osoba odnosząca sukcesy, dla której nie istnieje słowo "nie uda się" może doświadczać bolesnych rozczarowań. Warto mieć w życiu duże ambicje i stawiać sobie wysokie cele, ale jednocześnie trzeba mieć świadomość ze coś może pójść nie po naszej myśli. Nieumiejętność zaakceptowania zastanego stanu rzeczy, może prowadzić prostą drogą do uzależnienia.

Wrażliwość

Zwiększona podatność na urazy, stresy i nieumiejętność radzenia sobie z porażkami, może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny. Używki, wywołujące uczucie błogostanu, rozluźnienia - nieosiągalne dla jednostki w sposób naturalny, stanowią poważny czynnik prouzależnieniowy.

Substancje uzależniające stanowią zagrożenia dla stanu naszego zdrowia i życia. Znajomość pewnych czynników predestynujących wystąpienie uzależnienia może ochronić nas przed ewentualnym, procesem wchodzenia w nałóg.  A warto wiedzieć, że poranna kawa i rytualny papieros także mogą stać się przyczyną poważnych problemów.


zdronet
Dowiedz się więcej na temat: uzależnienie | narkotyki | alkoholik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy