Reklama

Maliny – synonim zdrowia

Malina jest krzewem z rodziny różowatych. Rośnie w lasach, zaroślach, na polanach. Uprawiana jest w wielu krajach klimatu umiarkowanego. Obecnie występuje ponad dwieście gatunków malin. W zależności od odmiany, różnią się wielkością owoców, barwą i smakiem.

Surowcem zielarskim są świeże i suszone owoce oraz liście. Walory odżywcze, zdrowotne i smakowe malin doceniane są od wieków. Świeże owoce dostępne są zaledwie przez kilka tygodni, ale malina jest jednym z najczęściej przetwarzanych owoców. Dżemy, konfitury, soki, nalewki czy galaretki skradły serca i podniebienia naszych przodków. Choć dziś nie mamy kłopotu z dostępnością najbardziej egzotycznych owoców, maliny wciąż mają szczególne miejsce na naszych stołach.

Reklama

Wartości odżywcze owoców

Owocem maliny jest wielokrotny pestkowiec o czerwonej barwie i aromatycznym zapachu. Maliny obfitują w kwasy organiczne, głównie: cytrynowy, jabłkowy i salicylowy, a także pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe i lotne związki zapachowe. Znajdziemy w nich szereg cennych witamin, na czele z witaminą życia: C, witaminą młodości: E i witaminami z grupy B. Owoce są więc doskonałym wsparciem dla naszego systemu odpornościowego, pomagają neutralizować wolne rodniki i mają korzystny wpływ na system nerwowy oraz zdolności poznawcze. Maliny to też bogactwo składników mineralnych, są cennym źródłem potasu, magnezu, wapnia i żelaza, stąd będą korzystne dla serca i układu krwionośnego, potrzebne dla mocnych kości i zębów, a także zalecane przy anemii.

Lecznicze działanie liści malin

Liście maliny są równie chętnie, jak owoce, wykorzystywane przez przemysł zielarski i farmaceutyczny. Obfitują w garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, sole mineralne (głównie żelazo, miedź i wapń) i związki żywicowe. Mają zatem działanie odżywcze, ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zawarte w nich garbniki hamują rozwój bakterii jelitowych i są skuteczne przy skłonności do biegunek. Napary z liści malin pomagają też niwelować mdłości i wymioty. Nie są jednak rekomendowane dla ciężarnych. Zawierają bowiem substancje, które powodują rozkurcz mięśni gładkich, między innymi macicy. Będą więc przydatne do łagodzenia bólu miesiączkowego, ale niewskazane dla kobiet w ciąży.

Najskuteczniejsze przy przeziębieniu

Nasze prababki stosowały powszechnie soki z malin przy wszelkich infekcjach. Dziś badania naukowe potwierdzają skuteczność malin w zwalczaniu gorączki w przebiegu chorób bakteryjnych i wirusowych. Z uwagi na wysoką zawartość witaminy C, świeże maliny rekomendowane są w leczeniu i zapobieganiu infekcji zatok.

Maliny dla diabetyków

Maliny mają niski indeks glikemiczny, dlatego w rozsądnych porcjach mogą być spożywane przez diabetyków, osoby z nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi oraz genetycznie obciążonych cukrzycą. Dodatkowo obecne w owocach antocyjany pomagają obniżyć poziom glukozy we krwi po obfitych w cukry posiłkach.

Alergia na maliny

Niestety, te pyszne owoce nierzadko wywołują reakcje alergiczne, obserwowane zdecydowanie częściej u dzieci niż dorosłych. Maliny i sok malinowy możemy podać dziecku nie wcześniej niż po ukończeniu siódmego miesiąca życia. Zawsze zaczynajmy od małych dawek i uważnie obserwujmy reakcje. Alergia objawia się najczęściej zaczerwienieniem lub wysypką na twarzy lub na całym ciele.

 Ewa Koza, mamsmak.com


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy