Reklama

Reklama

Mrowienie twarzy - skąd się bierze i kiedy jest groźne?

Stwardnienie rozsiane i borelioza

Mrowienie twarzy może być również objawem poważniejszych schorzeń, np. stwardnienia rozsianego czy boreliozy. 

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego polegająca na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych i prowadząca niestety często do inwalidztwa. Na tę chorobę częściej zapadają kobiety, zazwyczaj młode między 20 a 30 rokiem życia. Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są do końca znane, ale wiemy na pewno, że za chorobę odpowiedzialne mogą być trzy czynniki: 

- czynnik genetyczny

Reklama

- czynnik autoimmunologiczny 

- czynnik  środowiskowy 

W początkowej fazie choroby głównymi objawami są zaburzenia równowagi, czucia oraz widzenia, drętwienie i mrowienie twarzy oraz kończyn, chroniczne zmęczenie. 

Mrowienie twarzy bywa również jednym z pierwszych symptomów boreliozy - choroby roznoszonej przez kleszcze. Pierwsze objawy boreliozy to właśnie drętwienie twarzy oraz kończyn, ale również nudności i wymioty, sztywność karku, a nawet upośledzenie słuchu. Leczenie boreliozy polega na przyjmowaniu antybiotyków, kuracja jest jednak bardzo długa i nie zawsze przynosi widoczną poprawę. 

Neuralgia trójdzielna

Neuralgia to bolesna dolegliwość charakteryzująca się podobnym do rażenia prądem bólem, trwającym od kilku sekund do dwóch minut. W początkowej fazie choroby ból może przypominać pieczenie, mrowienie lub palenie twarzy. Lokalizacja bólu jest zawsze taka sama i nie rozprzestrzenia się na inne obszary ciała. Ból jest nawracający, a napady mogą zdarzać się nawet kilka razy dziennie. Choroba ma jednak charakter sezonowy - występuje najczęściej w okresie od listopada do lutego, w  okresie od maja do września pacjenci zauważają całkowity brak objawów. 

Neuralgia trójdzielna to bardzo bolesna choroba, silnie oddziałująca również na stan psychiczny chorego - lęk przed zbliżającym się bólem potrafi doprowadzić do depresji i silnych zaburzeń psychicznych. Chorobę leczy się farmakologicznie, dobre efekty przynosi również akupunktura twarzy. Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje