Reklama

Reklama

Nadciąga smog. Poznaj sposoby, jak ochronić przed nim dziecko

Smog to jeden z najbardziej podstępnych, cichych zabójców XXI wieku. Choć od kilku lat w Polsce mówi się o jego bardzo szkodliwym wpływie na zdrowie, nie każdy wie, jak skutecznie chronić się przed jego toksycznym działaniem.

Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska zanieczyszczone powietrze jest jednym z pięciu głównych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia. Zawieszone w nim pyły, tlenek węgla, dwutlenek siarki i inne rakotwórcze substancje takie jak benzo(a)piren przyczyniają się do przedwczesnej śmierci tysięcy ludzi. Nie na każdego smog działa w takim samym stopniu. Na jego chorobotwórcze oddziaływanie narażone są głównie dzieci. Jak pokazują amerykańskie badania, podczas alarmów smogowych częstotliwość zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej wzrasta aż o 11,6 proc! Dzieci narażone często na smog trzy razy częściej zapadają na astmę oskrzelową, a dzieci mieszkające przy ruchliwych skrzyżowaniach, gdzie zanieczyszczenie jest najwyższe  - częściej zapadają na alergie. Te niepokojące statystyki można zacząć zmieniać, jeżeli rodzice będą w pełni świadomi, jak przed smogiem chronić swojego malucha. Wbrew pozorom, nawet żyjąc w mieście, można skutecznie walczyć ze smogiem.

Obserwuj poziom zanieczyszczenia

Reklama

Mieszkańcy miast potrafią często ocenić poziom smogu po przejrzystości powietrza i charakterystycznym, duszącym i nieprzyjemnym zapachu. Nie warto jednak tylko ufać naszym oczom i nozdrzom. By mieć pewność, że wiemy, jaki jest stopień zanieczyszczenia powietrza, warto zainstalować sobie jedną z wielu aplikacje, które na bieżąco przesyłają informacje o jakości powietrza. Dane odnośnie stanu powietrza publikują także często na swoich stronach urzędy miast czy zarządcy komunikacji miejskiej. Jeżeli poziom smogu jest przekroczony, należy kategorycznie ograniczyć wychodzenie na zewnątrz i zadbać o poprawę jakości powietrza, którym oddychają domownicy.

Unikaj wyjścia na zewnątrz

Lekarze nie mają wątpliwości, w czasie smogowych alarmów wszyscy powinniśmy do minimum ograniczyć wychodzenie na zewnątrz. Wszelkie spacery czy inna aktywność na "świeżym" powietrzu jest niewskazana zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Gdy poziom smogu jest niebezpiecznie wysoki, lepiej zrezygnować z jazdy samochodem czy komunikacją miejską w godzinach szczytu.

Dbaj o bezpieczne powietrze wewnątrz

Rezygnacja z nadmiernego wychodzenia na zewnątrz nie daje niestety gwarancji, że dziecko nie będzie miało kontaktu ze smogiem. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska szacuje, że jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń może być od 2 do 5 razy gorsza od powietrza na zewnątrz! Na szczęście są sposoby, by poprawić stan powietrza, którym oddychamy we własnych czterech ścianach.

Po pierwsze w czasie alarmu smogowego należy zapomnieć o wietrzeniu mieszkania. Przez otwarte okna nie wpada wcale "świeże" powietrze, ale pełna potencjalnie rakotwórczych substancji zawiesina.

Warto także sprawić, by "domowe" powietrze, którym oddycha dziecko było jak najlepiej oczyszczone. W dużych miastach Polski, w których smog jest codzienną plagą, jak grzyby po deszczu wyrastają specjalne antysmogowe przedszkola i żłobki. W tych placówkach

budowane są antysmogowe systemy wentylacji, które umożliwiają najmłodszym bezpieczne oddychanie pełną piersią. Skomplikowany system wentylacji składa się z wielu różnych filtrów, w tym z filtra HEPA. Amerykańskie Stowarzyszenie Płuc [American Thoracic Society - ATS] podaje, że oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA są najbardziej efektywnymi filtrami w usuwaniu szkodliwych substancji drażniących z powietrza. Filtry HEPA usuwają 99,97 proc. cząstek większych niż 0,3 mikrometra.

Na szczęście, takie filtry nie znajdują się tylko w instalacjach przeznaczonych do budynków użyteczności publicznej. Dzięki osiągnięciom współczesnej techniki, każdy może mieć we własnym mieszkaniu urządzenie, które ma wbudowane wspomniane filtry. Korzystanie z oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA w domu może być dobrym sposobem na poprawę jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń, a tym samym zmniejszenie ilości szkodliwych zanieczyszczeń powodujących podrażnienie dróg oddechowych. Przy wyborze warto kierować wybierać, więc oczyszczacze z filtrem HEPA, wysoką wydajnością oczyszczania CADR oraz dobrymi opiniami odpowiednich instytucji- na przykład atestem PTA, czyli Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Skuteczne oczyszczaczy powietrza, takie jak Philips AC3259,redukują nawet 99.97 proc. szkodliwych zanieczyszczeń. Urządzenie, które łatwo można wkomponować do każdego wnętrza (nawet do niedużego pokoju dziecięcego) prowadzi wieloetapową filtrację powietrza, bez jonizacji, szkodliwych środków chemicznych czy ozonu. Poszczególne systemy filtrów zatrzymują nie tylko kurz czy pyłki, ale i benzen, formaldehyd, toulen czy dym tytoniowy. W starciu z takim oczyszczaczem szans nie mają również bakterie i wirusy. Co ważne, oczyszczacz Philips AC3259 samodzielnie monitoruje stan powietrza w danym pomieszczeniu i informuje o jego stanie wskaźnikiem PM2,5 oraz kolorowym wskaźnikiem LED. Nawet jeśli zapomnimy zajrzeć do smogowej aplikacji, z którą współpracuje ten oczyszczacz, by włączyć filtrowanie, urządzenie "czując" smog, włączy się samodzielnie i dostosuje intensywność pracy tak, by domownicy mogli oddychać w pełni zdrowym powietrzem.

Sadź rośliny

Rośliny to nie tylko element ozdobny. Warto postawić je zwłaszcza w pokoju dziecka. Ważne, by nie były toksyczne i miały potwierdzone działanie antysmogowe. NASA opublikowała listę roślin, które w dużym stopniu przyczyniają się do wyłapywania szkodliwych substancji z powietrza. W domu, łącznie z sypialnią malucha powinny znaleźć się skrzydłowiaty, sansewerie, wężownice, paprocie czy draceny. Ich liście pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza. Pamiętaj, by regularnie je przecierać wilgotną ściereczką lub urządzać delikatny prysznic (np. spryskiwaczem). Pokryte kurzem liście nie będą pracować!

Tekst powstał we współpracy z firmą Philips, producentem oczyszczaczy powietrza


INTERIA/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje