Reklama

Reklama

Nastolatek i papierosy to fatalne połączenie

Dużo się mówi o rzucaniu palenia przez dorosłych, ale problem ten jest szczególnie istotny w przypadku ludzi młodych. Badania dowodzą, że wdychanie tytoniowego dymu przez młodzież może spowodować liczne i poważne konsekwencje, w tym także wiele mało znanych, jak na przykład uszkodzenie kości czy zmiany w tkance mózgowej.

Szeroko zakrojony unijny projekt badawczy ALEC (aging lungs in european cohorts - ang. starzenie się płuc w europejskich populacjach), z udziałem 120 tys. osób z 17 krajów pokazał, że w latach 1970-2009 nastąpił spadek liczby osób zaczynających palenie we wszystkich grupach wiekowych, oprócz tych z przedziału 11-15 lat. W tej grupie nastąpił wzrost. Szczególnie dotyczy to krajów Europy Zachodniej i żyjących tam dziewcząt. 

Reklama

- Prowadzone od 1970 roku kampanie skierowane przeciwko paleniu w dużej mierze odniosły sukces, jednak nie były w stanie dotrzeć do najmłodszych - alarmuje współautorka badania prof. Cecilie Svanes z Uniwersytetu w Bergen. - Społeczeństwo może więcej zyskać, skupiając antynikotynowe kampanie na najmłodszych. Oczywiście, po odstawieniu palenia w późniejszym wieku spada ryzyko raka i zawału, lecz społeczeństwo jako całość zyskuje więcej, jeśli pomaga młodym ludziom utrzymać dobre zdrowie przez resztę życia - podkreśla ekspertka. 

Jakie są zatem konsekwencje palenia od wczesnej młodości, zarówno te bardziej, jak i mniej oczywiste?

Palenie w młodym wieku: ekspresowa droga do miażdżycy

Okazuje się na przykład, że już nastolatki mogą odczuć spowodowane paleniem zaburzenia w tętnicach. Pokazał to m.in. szwajcarski projekt Sapaldia Youth Study, z udziałem prawie 300 młodych ludzi w wieku od 8 do 20 lat. Jego organizatorzy sprawdzali w nim związaną z miażdżycą grubość tętnic szyjnych. U młodych palaczy była ona znacznie większa, niż u osób niepalących, co świadczy o uszkodzeniu naczyń krwionośnych. "Nasze badanie przeprowadzone wśród młodzieży dotyczy ważnego czynnika ryzyka chorób sercowo-naczyniowych" - podkreśla współautorka projektu dr Julia Dratva. 

- Po stosunkowo krótkim czasie aktywnego palenia, struktura naczyń wykazuje już oznaki zmian w porównaniu do naczyń niepalących nastolatków. Wyniki dostarczają dowodów na wczesny, negatywny wpływ aktywnego palenia na układ krwionośny. Wskazuje to na szybko pojawiający się rozwój miażdżycy - ostrzega badaczka.

Spowodowane paleniem uszkodzenie naczyń u młodzieży zauważyli także naukowcy z University College London, którzy stwierdzili jednocześnie, że najgroźniejsze pod tym względem jest połączenie wdychania tytoniowego dymu z piciem alkoholu. Tymczasem, jak niestety wiadomo, te dwie używki często są łączone. Warto zrezygnować z obu. 

Dowiedz się więcej na temat: nastolatek | nastolatek papierosy | papierosy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje