Reklama

Reklama

Niegroźne krwawienie z nosa?

Nie nadużywaj kropli

Możesz w ten sposób nadmiernie wysuszyć, a nawet uszkodzić błonę śluzową i wywołać krwawienia. Spraye zawierające takie substancje jak: ksylometazolina, oksymetazolina i nafazolina należy aplikować co najwyżej przez pięć dni.

Reklama

Nasza rada: Kiedy zauważysz krew na chusteczce, odstaw krople, a zastosuj płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub letnią wodą.

Jak zatamować krwawienie?

Usiądź z głową pochyloną do przodu. Odruchowo robimy to do tyłu, co wywołuje spływanie krwi po ścianie gardła i może spowodować wymioty lub zachłyśnięcie w razie intensywnego krwawienia.

Przyłóż zimny kompres - schładzaj nim nasadę nosa i czoło, możesz też kark.  

Mocno uciskaj palcami skrzydełka nosa. Rób to tuż poniżej jego kości, z obu stron, choćby krew ciekła tylko z jednego otworu. Ucisk powinien trwać co najmniej 10-15 minut. 

Nie wydmuchuj nosa przez cztery godziny. W przeciwnym razie możesz usunąć świeżo wytworzony skrzep, co spowoduje ponowne krwawienie.

Ważne! Jeśli krwotok trwa dłużej niż 20 minut i nie da się go zatamować, konieczna jest pomoc lekarza.

Żelowy kompres

Do oziębiania czoła idealnie nadaje się schłodzony, niewielki kompres żelowy, który na wszelki wypadek zawsze przechowuj w zamrażalniku. Jeżeli akurat nie masz takiego, sprawdzi się również mały, bawełniany ręcznik zamoczony w chłodnej wodzie.

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat: krwawienie z nosa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje