Reklama

Reklama

Niepokojące objawy infekcji – jak sprawnie na nie zareagować

Nadchodzi jesień, a wraz z nią okres, gdy przeziębienie zaczyna atakować ze zdwojoną siłą. Główne jego objawy – katar, bóle głowy i mięśni, dreszcze, drapanie w gardle czy uczucie rozbicia i ogólnego osłabienia – zna chyba każdy z nas. Nie trzeba więc zapewne nikomu tłumaczyć, jak bardzo uciążliwe mogą się okazać dla najmłodszych. Ale czy można z nimi w skuteczny sposób walczyć? I jak na nie odpowiednio reagować? Sprawdziliśmy.

Jesienno-zimowe dolegliwości

Choć nie należy z sobą niewątpliwie utożsamiać grypy i przeziębienia (rozwijają się wszak w różnym tempie i nie zawsze przybierają jednakową postać), to jednak ich objawy często bywają podobne. W obu wypadkach choroba manifestuje swoją obecność przez podwyższoną temperaturę ciała, tkliwe, kłujące gardło, kaszel, obniżony nastrój, uczucie wyczerpania i ogólnego "rozbicia" oraz bóle mięśni, kości, stawów, głowy czy zatok. Trzeba oczywiście pamiętać, że wirus grypy atakuje dziecięcy organizm zdecydowanie szybciej niż czynniki wywołujące przeziębienie. W przypadku tego ostatniego poszczególne objawy chorobowe nie występują bowiem zwykle jednocześnie, lecz raczej następują po sobie. Towarzyszy im zazwyczaj nieżyt nosa - symptom niezwykle charakterystyczny dla przeziębień, ale już niekoniecznie dla grypy. 

Reklama

W walce z przeziębieniem nie jesteśmy oczywiście bez szans. Gdy tylko zaobserwujemy u swoich dzieci jakiekolwiek niepokojące objawy - podejmijmy natychmiast odpowiednie kroki, które prędko poprawiają ich samopoczucie. O tym, jak skutecznie sobie radzić z dokuczliwymi dolegliwościami, które w sezonie jesienno-zimowym zwłaszcza najmłodszym potrafią dać się we znaki, piszemy poniżej.

Jak walczyć z przeziębieniem?

Jeśli obawiamy się, że nasze dziecko padło ofiarą przeziębienia powinniśmy je przede wszystkim zatrzymać w domu i znacznie ograniczyć jego aktywność (wylegiwanie się pod kołdrą jest więc szczególnie wskazane!). Organizmu dotkniętego chorobą nie można bowiem nadmiernie przemęczać - nauką, sportem oraz wysiłkiem fizycznym. W ten sposób szybciej dojdzie do zdrowia i nie narazi innych dzieci na kontakt z czynnikami chorobotwórczymi. 

Niejaką ulgę mogą również przynieść inhalacje z naturalnych olejków eterycznych oraz płynów przeznaczonych do nebulizacji (zawierających zwykle odkażającą i oczyszczającą sól morską oraz neutralną dla naszych organizmów sól fizjologiczną). Gdy tylko objawy przeziębienia dadzą o sobie znać, warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecięcego organizmu, racjonalną i pełnowartościową dietę (można sięgnąć po przynajmniej kilka spośród znanych i sprawdzonych produktów spożywczych określanych mianem superfoods - żurawinę, cytrusy, miód, orzechy, siemię lniane, kiszonki i fermentowane produkty mleczne, awokado, czosnek, fasolę czy imbir) oraz odpowiednią ilość wypoczynku i regenerującego snu. To wszystko sprawi, że nasza pociecha prędko poczuje się lepiej i szybciej wróci do sił.


Skuteczne sposoby na dokuczliwe infekcje

Dobrym rozwiązaniem może być zainwestowanie na przykład w oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania powietrza. Takie urządzenie usunie z pokoju kurz, włosy i sierść, a także większość obecnych w nim alergenów, niewidocznych gołym okiem aerozoli atmosferycznych (będących głównym składnikiem smogu) i drobnoustrojów chorobotwórczych. Rozpylana od czasu do czasu mgiełka nawilżająca sprawi tymczasem, że oddychanie stanie się łatwiejsze, a bóle zatok zdecydowanie mniej dotkliwe. Trzeba bowiem pamiętać, że suche powietrze podrażnia śluzówkę wyścielającą nos, a powietrze wilgotne jest w stanie łagodzić objawy towarzyszące dokuczliwym infekcjom górnych dróg oddechowych. 

W kolejnym kroku powinniśmy już wprowadzić odpowiednie, "celowane" działania i środki zaradcze. Można oczywiście sięgnąć po leczenie farmakologiczne, warto jednak przy tym zwracać uwagę, czy te ostatnie wolne są od konserwantów, dodatków smakowych i cukru, a ich formuła została opracowana z użyciem sprawdzonych, naturalnych składników. Wszystkie te warunki spełnia na przykład Impuret - lek pochodzenia naturalnego, dostępny zarówno w kroplach (w tej postaci będzie najodpowiedniejszy dla dzieci od 2 roku życia), w jak i tabletkach (w tej formie można go podawać dzieciom po 6 roku życia), składający się z ekstraktu z siedmiu roślin leczniczych, bez dodatków smakowych i konserwantów. Impuret zwalcza nawet pierwsze, najwcześniejsze objawy przeziębienia hamując namnażanie się wirusów i jednocześnie wzmacniając układ odpornościowy, co w oczywisty sposób łagodzi przebieg infekcji i skraca czas jej trwania. A to, jak wiemy, ma w przypadku dzieci niebagatelne znaczenie.

Materiał powstał we współpracy z Bionorica Polska Sp. z o.o., producenta leku Imupret

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje