Reklama

Reklama

Nietypowe objawy - to może być cukrzyca

Wahania nastroju

Mało kto wiąże takie objawy z cukrzycą, a szkoda. Poziom glukozy wpływa na nastrój, a niezdiagnozowana choroba może powodować niekontrolowane skoki cukru we krwi. Kiedy spada on poniżej normy albo znacznie rośnie, twój nastrój będzie się zmieniać. Poirytowanie i rozdrażnienie odczuwane bez wyraźnego powodu to typowe emocje pojawiające się podczas skoków glukozowych. 

Zmiany widzenia

Reklama

Kiedy zaczynasz widzieć nieostro, myślisz o wizycie u okulisty. A może się okazać, że potrzebujesz diabetologa. Rosnąca glukoza we krwi oddziałuje na wszystkie tkanki - także na oczy. Jej wysokie stężenie może powodować zmiany w poziomie płynów w oku. Efekt: widzenie jak przez mgłę i problemy ze skupieniem wzroku.

Typowe dla cukrzycy jest to, że zmiany  są przejściowe - kiedy cukier jest wysoki, wzrok działa gorzej, ale kiedy stężenie glukozy stabilizuje się, oczy znów zaczynają funkcjonować prawidłowo.

Zwróć uwagę na te sygnały

Zmieniony oddech

Kiedy wydychane powietrze nabiera owocowej woni albo zaczyna pachnieć acetonem, trzeba iść do diabetologa - i to szybko! Taki objaw świadczy o zjawisku zwanym cukrzycową ketozą. Oznacza to, że organizm nie radzi sobie z pozyskiwaniem energii z cukru. "Owocowy oddech" sygnalizuje, że cukrzyca jest już zaawansowana.

Swędzenie skóry

Świąd najczęściej atakuje stopy i dłonie. Jest to związane z uszkodzeniem nerwów przez krążącą we krwi glukozę.

Nudności

Czasem w cukrzycy dochodzi do zaburzeń w transporcie trawionego pożywienia z żołądka do jelit. To może powodować gorsze "samopoczucie żołądkowe" połączone z mdłościami, a niekiedy nawet z wymiotami.

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca | objawy cukrzycy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje