Reklama

Reklama

Olejki, pastylki, syrop, spray – co wybrać, by szybko zwalczyć infekcję

Przeziębienie, katar, kaszel, ból gardła – z tymi dolegliwościami zmagają się tysiące osób. Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów pomagających pokonać infekcję. Które z nich są najskuteczniejsze?

Co rok w sezonie jesienno-zimowym infekcje wirusowe zbierają swoje żniwa zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Często nie ma możliwości, by uniknąć zarażenia, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nim radzić.

Reklama

Gdy tylko pogoda odrobinę się pogorszy, a temperatura w nocy zaczyna spadać, w aptekach tworzą się długie kolejki. Każdy chciałby pozbyć się infekcji jak najszybciej, jednak ilość leków dostępnych na rynku sprawia, że ciężko jest wybrać taki, który najlepiej sprawdzi się w przypadku bólu gardła i zapalenia górnych dróg oddechowych.

Każdy ma swoją metodę walki z przeziębieniem. Jedni wolą olejki eteryczne, inni tabletki, syropy, czy leki w formie aerozolu. Wszystkie te opcje mają swoje wady i zalety. Którą najlepiej wybrać?

Olejki eteryczne - naturalne wspomaganie organizmu

Wiele osób zmagających się z zapaleniem górnych dróg oddechowych chwali sobie stosowanie inhalacji przy użyciu olejków eterycznych. Jest to jeden z wielu naturalnych sposobów radzenia sobie z infekcjami. Doskonale sprawdzają się olejki anyżowe i eukaliptusowe, które pomagają w pozbyciu się drażniącej wydzieliny z gardła i szybko poprawiają komfort oddychania.

To rozwiązanie, choć zgodne z naturą, ma jednak swoje wady. Inhalacji nie powinny stosować osoby cierpiące na astmę, ponieważ olejki mogą wpłynąć negatywnie na stan chorego. Należy zachować szczególną ostrożność także w przypadku osób cierpiących na alergię. Dobrze przed rozpoczęciem aromaterapii sprawdzić, czy substancja nie wywoła reakcji alergicznej.

Niestety, bardzo często okazuje się, że stosowanie inhalacji nie jest wystarczające i powinno się łączyć tę metodę z innymi dostępnymi środkami.

Spray - błyskawiczny pogromca bólu gardła

Coraz częściej można spotkać się z lekarstwami na zapalenie górnych dróg oddechowych w formie aerozolu. Stosowanie preparatów w sprayu jest niezwykle wygodne i ma wiele zalet, dlatego nie ma co dziwić się rosnącej popularności tej metody walki z infekcją.

Podstawową zaletą aerozoli jest szybkość i punktowość ich działania. To rozwiązanie pozwala zaaplikować lek precyzyjnie w bolesnym miejscu, dzięki czemu niemal natychmiastowo chory odczuwa wyraźną ulgę, a działanie jest skuteczne nawet w zaawansowanym stadium choroby. Minusem może być niezbyt przyjemna forma przyjmowania lekarstwa. Nie dla każdego użycie sprayu będzie komfortowe, jednak mimo to warto rozważyć tę metodę.

Tabletki - skuteczne w początkowej fazie choroby

Tabletki do ssania to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Działają one bezpośrednio na chore gardło i dość szybko przynoszą ulgę. Sprzyjają także produkcji śliny, która dodatkowo nawilża podrażnione miejsca.

Niestety, ich popularność nie zawsze wiąże się ze skutecznością. Ze względu na niskie wchłanianie substancji w głąb komórek błony śluzowej gardła, nie zawsze udaje im się zwalczyć infekcję w bardziej zaawansowanym stadium. Dobrze sprawdzą się jednak w początkowych fazach choroby. Należy pamiętać, że ta metoda nie nadaje się również w przypadku małych dzieci, ponieważ tabletka może powodować zadławienie.

Syrop - ekonomiczne lekarstwo

Leki w formie syropu to najczęściej wybierana metoda walki z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Łagodzą podrażnione gardło, pomagają w wykrztuszaniu wydzieliny, a przy tym ich cena zazwyczaj nie powoduje dużych strat w domowym budżecie.

W aptekach można znaleźć mnóstwo preparatów, jednak warto wziąć pod uwagę, że nie wszystkie z nich mają słodki, delikatny smak. To szczególnie istotne w przypadku infekcji u dziecka, które nie zawsze będzie chciało współpracować, gdy lekarstwo będzie pozostawiało gorzki, nieprzyjemny posmak.

Należy także pamiętać, że syropy są doskonałym rozwiązaniem na początku infekcji, jednak, podobnie jak tabletki, nie zawsze poradzą sobie w zaawansowanym stadium choroby. Jeśli więc od dłuższego czasu zmagasz się z zapaleniem górnych dróg oddechowych, lepiej sięgnąć po preparat o mocniejszym działaniu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje