Reklama

Reklama

Piękne i zdrowe piersi w każdym wieku

Twój biust może wyglądać seksownie. Poradzimy, co robić, by zachował jędrny kształt jak najdłużej. Jak dobierać rozmiar biustonosza, jakie badania zrobić i jak prawidłowo badać piersi w domu.

6 dobrych nawyków dla twojego biustu

Reklama

Kształtne piersi, niezależnie czy są małe, czy duże, rozpalają męskie zmysły. By twój biust był pełen seksapilu, nie narażaj jego skóry na rozciąganie, noś dobrze dobrane biustonosze i nie garb się. Sprężysty i mocny będzie opierał się siłom grawitacji. Nie skupiaj się wyłącznie na pielęgnacji i wyborze pięknej bielizny. Bardzo ważna jest też mądra profilaktyka antyrakowa i samobadanie.

Regularnie się badaj

Dla własnego dobra nie przesuwaj terminu badania kontrolnego USG czy mammografii w nieskończoność. To, które jest odpowiednie dla twojego wieku, wykonuj regularnie - najlepiej raz w roku, chyba że lekarz wyznaczy ci inny termin kontroli. Nie lekceważ też comiesięcznej samokontroli.

Dzięki badaniu nie przegapisz zmiany, która może się długo rozwijać nie dając żadnych objawów.

A nawet, gdybyś znalazła w piersi groźny guzek, będzie dużo czasu, aby działać i odzyskać zdrowie.

Utrzymuj stałą wagę ciała

Staraj się nie stosować drastycznych diet odchudzających. Sprawiają one, że skóra biustu obwisa. A po odchudzaniu następuje efekt jo-jo, który przyczynia się do powstawania na niej rozstępów. Odżywiaj się zdrowo, jedz chude mięso oraz ryby, warzywa, owoce i nabiał.

Zachowuj prawidłową postawę

Prostuj plecy, wciągaj brzuch i lekko unoś brodę w górę podczas chodzenia i siedzenia. By nauczyć się korygować postawę, wyobraź sobie, że niewidzialny sznurek pociąga cię za czubek głowy w górę. Dzięki temu w naturalny sposób przestaniesz się garbić i biust się uniesie.

Noś dobrze dobrany stanik

Nawet gdy masz małe piersi, nie rezygnuj z noszenia biustonosza. Podtrzymuje on mięśnie klatki piersiowej, które są naturalnym rusztowaniem dla biustu. Dzięki bieliźnie możesz optycznie go powiększyć i dodać mu kuszących kształtów. Dla dużego biustu noszenie stanika jest obowiązkowe.

Unosi on ciężkie piersi w górę, przeciwdziałając sile grawitacji, odciąża kręgosłup i plecy. Musi być on dopasowany rozmiarem, by nie deformował piersi.

Dbaj o jędrną i elastyczną skórę

Gdy masz 20 i 30 lat wklepuj w piersi balsam, który stosujesz do ciała po kąpieli. Specjalnego kremu używaj podczas ciąży, gdy biust się powiększa i w czasie karmienia dziecka piersią oraz po 40. Kremy uelastyczniają skórę, zapobiegają tworzeniu się rozstępów i jej wiotczeniu. Wzmacniająco na biust działają też masaże, a polewanie zimną wodą świetnie go napina (natomiast ciepło sprawia,

że skóra traci elastyczność i się rozciąga - ogranicz gorące kąpiele). Staraj się ćwiczyć, bo wysiłek poprawia jędrność biustu.

Nie opalaj się topless na słońcu

Stosuj ochronne kremy z filtrami UV i opalaj się w stroju plażowym. Wystawiając odkryte piersi na działanie słońca, przyspieszasz starzenie się i wiotczenie biustu. Ponadto jego delikatna skóra może ulec poparzeniu. Zrezygnuj też z solarium. Nie lubisz bladego ciała? Używaj samoopalacza.

Piersi zawsze pod kontrolą

Warto się o nie zatroszczyć niezależnie od swojej metryki. W każdym wieku piersi mogą być narażone na chorobę. Dlatego trzeba je regularnie badać.

Biust zmienia się przez całe życie. Piersi nie są równe Zazwyczaj jedna jest trochę większa od drugiej, ale z wiekiem różnica się zaciera. Zbudowane są z 3 rodzajów tkanki: gruczołowej, tłuszczowej i łącznej. Tkanka gruczołowa tworzy tzw. zraziki, w których znajdują się przewody mleczne. To właśnie w nich, na krótko przed porodem, pod wpływem hormonów, rozpoczyna się produkcja mleka.

Tkanka tłuszczowa osłania tkankę gruczołową. I to ona ma wpływ na wielkość piersi. Gdy tłuszczyku jest nieco więcej, są one bardziej okazałe. Z wiekiem ilość tkanki tłuszczowej zwiększa się, a maleje tkanki gruczołowej.

Piersi zmieniają się też stale pod wpływem żeńskich hormonów płciowych. Wpływ ten najsilniej odczuwasz w trakcie cyklu miesięcznego. W pierwszej jego połowie piersi są miękkie. W drugiej powiększają się, stają się twarde, a niekiedy bardzo bolesne. Około 45. roku życia, zaczyna coraz bardziej brakować estrogenów, utrzymujących w formie tkankę gruczołową i łączną. Wtedy też piersi tracą jędrność.

Dowiedz się więcej na temat: mammografia | biust | badania | Piersi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje