- Jeśli są umiejscowione w stale drażnionej okolicy - to trzeba je profilaktycznie usunąć - mówi dermatolog. - Częste drażnienie znamion może sprzyjać ich transformacji złośliwej i dlatego te z nich, które są na owłosionej skórze głowy, na stopach i dłoniach, w okolicy pasa, pachwin itp. - także się wycina. Laseroterapia i krioterapia nie gwarantują całkowitego usunięcia zmiany.
Znamię "halo"
Bardzo często niepokój wzbudza tzw. znamię "halo". Jest to znamię barwnikowe otoczone białą obwódką. Taki wgląd może być zapowiedzią ustępowania znamienia, w rzadkich przypadkach - bielactwa. Nie trzeba go usuwać.
Kto usuwa pieprzyki
Pieprzyk może usunąć chirurg, a znamię zlokalizowane na twarzy - także laryngolog i chirurdzy szczękowy. Skierowanie na wycięcie znamienia może wystawić lekarz rodzinny lub specjalista. Na konsultacje z pewnością warto się udać, jeśli wygląd pieprzyka budzi nasz niepokój.
Osoby, które już pokochały swoje pieprzyki i nie zamierzają ich wycinać muszą pamiętać, że ten fragment ciała nie lubi intensywnego opalania, szczególnie prowadzącego do oparzeń. Korzystając ze słońca trzeba pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych z wysokimi filtrami.
Anna Pachorek