Rak to nie wyrok!
Jesteśmy młode, piękne i wykształcone. Uprawiamy sporty i zdrowo się odżywiamy. Rak to nie nasz problem.
A jednak lekarze alarmują, że z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na raka piersi. I choć nadal najczęściej na ten rodzaj nowotworu chorują kobiety między 50. a 70. rokiem życia, to dotyka on także młodych kobiet (chorują nawet 17-latki).Z badań wynika, że co szesnasta Polka zachoruje na raka piersi, jednak najczęstszą reakcją kobiet dotkniętych tą chorobą jest zdziwienie, że spotkało to właśnie je.Specjaliści zwracają się do młodych kobiet, bo rak piersi jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej - przez wiele lat rozwija się w sposób utajony.
Na kogo czyha rak
Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, najczęściej dotyka kobiety po klimakterium. Na zachorowanie narażone są także te z nas, których babcia, matka lub siostra chorowała. Rak piersi uwarunkowany genetycznie stanowi ok. 10 procent zachorowań. Zagrożenie wzrasta, gdy prowadzimy niezdrowy tryb życia ( otyłe kobiety po menopauzie częściej chorują), gdy wcześni zaczęłyśmy miesiączkować (przed 12.rokiem życia), chorobie sprzyjają także późne macierzyństwo (po 30. urodzinach) i późne klimakterium. Udowodniono jednak, że liczne potomstwo i karmienie piersią chroni przed rakiem piersi.
Nie ma jednoznacznych badań potwierdzających zwiększone ryzyko zachorowania u kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję, większy procent wykrywanych nowotworów u tych kobiet, może bowiem wynikać z tego, że częściej się badają.
Zrób to sama
90 procent wszystkich zmian to zmiany nienowotworowe, najczęściej są to torbiele, gruczolaki lub brodawczaki. Lekarze podkreślają, że najważniejsze jest wczesne wykrycie tych zmian, w stadium, które gwarantuje wyleczenie, dlatego tak ważne jest samobadanie.
Każda kobieta po 20. roku życia powinna w pierwszym tygodniu cyklu co miesiąc sama badać piersi. Okazuje się, że choć to badanie nie boli, nie trzeba stać w kolejce, żeby je wykonać, a - jak wiemy prawie wszystkie - jest bardzo ważne w profilaktyce, jest zaniedbywane przez większość z nas. Kobieta, która regularnie bada piersi jest w stanie wyczuć guzek mniejszy niż 20 milimetrów, co daje szanse na całkowite wyleczenie.
Do 35. roku życia zalecane jest wykonywanie USG raz do roku. Podczas badania można wykryć guzek wielkości 5 milimetrów. Po 35. roku zalecana jest mammografia, u kobiet, które skończyły 50. lat co dwa lata. Sposób badania piersi najlepiej jednak dobrać razem z ginekologiem.
Jak uszczypnie, będzie znak
Każdą zmianę, którą zauważymy podczas samobadania, trzeba skonsultować z ginekologiem. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, jeśli wyczujesz guzek, powiększone lub twarde węzły chłonne pod pachami, wyciek (zwłaszcza krwisty) z brodawki lub zmiany skórne wokół niej, czy też nieistniejącą wcześniej zmianę w wielkości piersi lub zmianę jej kształtu.
Choroba nowotworowa to nadal tabu. Specjaliści przekonują, że rak piersi, podobnie jak większość nowotworów, jest całkowicie uleczalny pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty ( w przypadku raka piersi wcześnie oznacza guz mniejszy niż 0,5 cm).
Miesiąc Różowej Wstążki
Od wielu już lat październik jest Miesiącem Walki z Rakiem Piersi, na znak solidarności z tymi, które ta choroba dotknęła, przypinamy różową wstążkę. 17 października jest oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowionym przez Prezydenta RP. Kiedy jednak kończy się październik zapominamy o problemie...
Z badań wynika, że nastolatki mają nikłe pojęcie na temat nowotworów i profilaktyki, stąd od września we wszystkich liceach ruszyła akcja "Mam haka na raka", której celem jest dostarczenie młodzieży informacji na temat najczęściej występujących nowotworów i zachęcenie do badań profilaktycznych.
Co 6 minut na raka piersi umiera jedna Europejka... Daj sobie szansę, zbadaj się - to nie boli, nie kosztuje a możesz podarować sobie życie.
Anna Piątkowska