Reklama

Reklama

Rak to nie wyrok!

Jesteśmy młode, piękne i wykształcone. Uprawiamy sporty i zdrowo się odżywiamy. Rak to nie nasz problem.

A jednak lekarze alarmują, że z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na raka piersi. I choć nadal najczęściej na ten rodzaj nowotworu chorują kobiety między 50. a 70. rokiem życia, to dotyka on także młodych kobiet (chorują nawet 17-latki).Z badań wynika, że co szesnasta Polka zachoruje na raka piersi, jednak najczęstszą reakcją kobiet dotkniętych tą chorobą jest zdziwienie, że spotkało to właśnie je.Specjaliści zwracają się do młodych kobiet, bo rak piersi jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej - przez wiele lat rozwija się w sposób utajony.

Reklama

Na kogo czyha rak

Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, najczęściej dotyka kobiety po klimakterium. Na zachorowanie narażone są także te z nas, których babcia, matka lub siostra chorowała. Rak piersi uwarunkowany genetycznie stanowi ok. 10 procent zachorowań. Zagrożenie wzrasta, gdy prowadzimy niezdrowy tryb życia ( otyłe kobiety po menopauzie częściej chorują), gdy wcześni zaczęłyśmy miesiączkować (przed 12.rokiem życia), chorobie sprzyjają także późne macierzyństwo (po 30. urodzinach) i późne klimakterium. Udowodniono jednak, że liczne potomstwo i karmienie piersią chroni przed rakiem piersi.

Nie ma jednoznacznych badań potwierdzających zwiększone ryzyko zachorowania u kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję, większy procent wykrywanych nowotworów u tych kobiet, może bowiem wynikać z tego, że częściej się badają.

Zrób to sama

90 procent wszystkich zmian to zmiany nienowotworowe, najczęściej są to torbiele, gruczolaki lub brodawczaki. Lekarze podkreślają, że najważniejsze jest wczesne wykrycie tych zmian, w stadium, które gwarantuje wyleczenie, dlatego tak ważne jest samobadanie.

Każda kobieta po 20. roku życia powinna w pierwszym tygodniu cyklu co miesiąc sama badać piersi. Okazuje się, że choć to badanie nie boli, nie trzeba stać w kolejce, żeby je wykonać, a - jak wiemy prawie wszystkie - jest bardzo ważne w profilaktyce, jest zaniedbywane przez większość z nas. Kobieta, która regularnie bada piersi jest w stanie wyczuć guzek mniejszy niż 20 milimetrów, co daje szanse na całkowite wyleczenie.

Dowiedz się więcej na temat: sporty | rak piersi | procent | lekarze | wyrok | Piersi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje