Reklama

Reklama

​Rewolucyjne badanie krwi. Wykryje raka piersi nawet pięć lat przed zachorowaniem!

Daniyah Alfattani, członkini zespołu z Nottingham, ogłosiła na konferencji, że zaprezentowane wyniki badań dają nadzieję na znalezienie skutecznej metody pozwalającej na wczesne wykrycie raka, ale wymagają dalszych, bardzo dokładnych badań. Jak przyznała, w tej chwilki analizowane są próbki krwi aż 800 osób.

Reklama

Teraz zespól badaczy skupia się na tym, by opracować prosty test, który  na podstawie analizy próbki krwi ma pozwolić na wczesne wykrycie symptomów raka. Jak ustalono ma to być możliwe w ciągu 4-5 lat.

Przypomnijmy, że rak piersi jest obecnie jedną z tych chorób, która powoduje śmierć największej liczby Polek. W grupie wiekowej 40-55 lat najwięcej kobiet umiera właśnie z powodu nowotworów piersi. Co roku ten rodzaj raka diagnozuje się u ponad 18 tys. Polek, z czego 6,3 tysiąca umiera. Działający w Polsce system profilaktyki, diagnostyki i leczenia jest niewydolny, przez co liczba kobiet umierających na tego typu nowotwory rośnie z roku na rok.

Dlatego badanie krwi pozwalające wcześniej wykryć ryzyko nowotworu, które można by było włączyć do zestawu badań obowiązkowych lub przesiewowych, niesie wielką nadzieję.

 

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje