Reklama

Reklama

Spadek libido: Który lekarz ci pomoże?

Na pożądanie seksualne wpływ ma nie tylko psychika, ale także zdrowie.

Problem czytelniczki: "Stres odebrał mi radość"

"Życie seksualne w moim związku układało się wspaniale - do momentu, gdy dostałam awans w pracy. Powinien to być powód do radości, ale okazało się, że nowe obowiązki bardzo mnie stresują i zabierają znacznie więcej czasu. Wracałam do domu późnym wieczorem tak zmęczona, że na samą myśl o seksie stawałam się rozdrażniona. Przestał mi być w ogóle potrzebny. Gdy mój partner złościł się, że od pół roku nie kochamy się, mimo że on o to zabiega, próbowałam się zmuszać do współżycia. Jednak taki seks nie dawał satysfakcji ani jemu, ani mnie - coraz częściej rozmawialiśmy o rozwodzie. Dałam się w końcu namówić na wizytę u seksuologa. Terapia zaczęła stopniowo przynosić efekty. Zwolniłam tempo, wzięłam długi urlop, chociaż nie było to dobrze widziane w pracy. Mogłam stracić stanowisko, ale uratowałam związek i znowu... mam ochotę na seks!"

Reklama

Zofia, 46 lat

Potrzebna rozmowa z seksuologiem

Dr Tomasz Leonowicz, seksuolog, ginekolog, ekspert portalu medycznego ZdrowaONA: Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni skarżą się na spadek libido, czyli brak pożądania seksualnego. Częstotliwość zbliżeń zależy od potrzeb każdej kobiety i jest sprawą indywidualną. Bywa, że pożądanie jest odczuwane raz na tydzień, raz na dziesięć dni czy raz na 2 tygodnie. Ale są też kobiety, które odczuwają taką potrzebę codziennie. Jednak jeśli zdrowa kobieta, która jest w związku ma ochotę na seks bardzo rzadko (raz na kilka miesięcy), to rzeczywiście należy szukać konkretnej przyczyny. Może nią być niskie poczucie własnej wartości, stres, nieporozumienia w związku czy brak poczucia atrakcyjności w oczach partnera. Taki problem można skutecznie rozwiązać podczas terapii u seksuologa lub psychologa.

Gdy winne są hormony, pomoże ginekolog

Zmiany hormonalne w organizmie kobiety mają wpływ m.in. na jej libido. Zdarza się, że pojawiają się niepożądane działania w postaci spadku libido, po zastosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej. Mogą ujawnić się dopiero w 2-3 cyklu stosowania pigułek. To też pora, kiedy należy ponownie wybrać się do lekarza, by sprawdzić, czy przepisane pigułki są odpowiednie - czy dolegliwości powoduje stosowana antykoncepcja. Podczas wizyty kontrolnej trzeba powiedzieć lekarzowi o wszystkich objawach, które wzbudzają niepokój, np. takich, jak przybieranie na wadze, czy obrzęk piersi. Informacja o braku ochoty na seks jest również istotna, ponieważ spadek libido przekłada się na relacje w związku.

W Polsce są już dostępne nowoczesne tabletki antykoncepcyjne, które rozwiązują ten problem. Mamy wiele możliwości w wyborze odpowiedniego preparatu. Dostępne są np. tabletki z octanem chlormadinonu, pochodną progesteronu, które nie wpływają negatywnie na poziom popędu seksualnego kobiety. Z kolei w okresie połogu i karmienia na spadek libido mają wpływ hormony umożliwiające laktację. Badania wykazują, że niekorzystne zmiany w libido kobiety nasila wiek. U 67 proc. kobiet po 45. roku życia ulega ono osłabieniu, chociaż nie tylko wiek odgrywa tu rolę.

Ważny jest też stan zdrowia i relacje z partnerem. Do zaburzeń libido przyczynia się menopauza i związany z nią niedobór hormonów produkowanych przez jajniki.Niechęć do seksu może być wynikiem nasilonych objawów - takich, jak silne pocenie się, uderzenia gorąca czy bezsenność. Zwiększoną niechęć do zbliżeń seksualnych powoduje często suchość pochwy. Tę dolegliwość można zlikwidować stosując estrogeny podawane dopochwowo w formie tabletek, globulek czy kremów.

Zdrowotne przyczyny wykryje internista

Elżbieta Sandzewicz,internistka: Na brak zainteresowania seksem ma wpływ ogólny stan zdrowia oraz przyjmowanie niektórych leków. Warto więc powiedzieć o swoich problemach związanych z życiem intymnym lekarzowi pierwszego kontaktu. Ich powodem może być np. osłabienie i zmęczenie spowodowane niedokrwistością. Jeśli potwierdzą to badania, (morfologia krwi z rozmazem, poziom żelaza), uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka rozwiąże problem. Wpływ na życie intymne ma także nieprawidłowo pracująca tarczyca. Spadek libido towarzyszyć może jej niedoczynności lub chorobie Hashimoto. Lekarz skieruje na badanie poziomu hormonu TSH. Przyjmowanie hormonu poprawiającego pracę gruczołu wpłynie pozytywnie także na zainteresowanie seksem.

Znaczący wpływ na libido zarówno u kobiety, ale także u mężczyzny mogą mieć choroby takie jak cukrzyca czy miażdżyca. Unikanie kontaktów seksualnych lub brak satysfakcji ze współżycia często towarzyszą chorobom układu moczowego, np. zapaleniom pęcherza czy wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Leczeniem powinien zająć się wówczas specjalista - urolog lub ginekolog. Częstym powodem spadku libido jest depresja, ale także leki stosowane w jej leczeniu (antydepresanty). Mogą one poprzez działanie hamujące na układ nerwowy zaburzać również życie intymne. Jeśli leki przepisał psychiatra, trzeba powiedzieć mu na najbliższej wizycie o objawach niepożądanych. Być może, bez szkody dla leczenia samej depresji, będzie mógł zmienić je na inne.Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy