Reklama

Reklama

Stłuszczenie wątroby: kogo może dotknąć ta przypadłość i jak się ją leczy?

Zwykło się uważać, że na stłuszczenie wątroby cierpią przede wszystkim osoby nadużywające alkoholu. Nie jest to jednak prawda – w grupie ryzyka znajdują się również pacjenci objęci farmakoterapią hormonalną, zmagający z nadwagą, otyłością i cukrzycą typu 2. To właśnie te osoby powinny profilaktycznie badać swoją wątrobę przynajmniej raz na kilka lat – stłuszczenie wątroby nie daje bowiem zwykle jakichkolwiek objawów, a te, które się pojawiają, bardzo łatwo przeoczyć. Problemu nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować! Nieleczone stłuszczenie wątroby może doprowadzić do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych.

Stłuszczenie wątroby jest chorobą polegającą na odkładaniu się związków tłuszczowych w hepatocytach, czyli komórkach wątroby. Choć nie jest to przypadłość, która może się przyczynić do nagłego, gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, to może ona poważnie upośledzić pracę wątroby.

Stłuszczenie wątroby - choroba alkoholików?

Reklama

Rozwój procedur i narzędzi diagnostycznych (w tym zwłaszcza ultrasonografii i nowoczesnych metod biopsyjnych) pozwolił niedawno obalić jeden z najpopularniejszych obiegowych mitów dotyczących stłuszczenia wątroby, który wiązał je z nadmiernym spożyciem alkoholu. Okazało się, że stłuszczenie wątroby nie musi być wcale konsekwencją zaawansowanej choroby alkoholowej i może nawet dotykać abstynentów.

Za sprawą tego odkrycia zdecydowano się wyróżnić dwa podstawowe rodzaje stłuszczenia wątroby - alkoholowe i niealkoholowe (jego pełna nazwa brzmi: niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, non-alcoholic fatty liver disease ­- NAFLD). NAFLD towarzyszy też stanom zapalnym wątroby, wirusowemu zapaleniu wątroby typu C czy polekowemu uszkodzeniu wątroby.

Szacuje się, że na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby może cierpieć nawet 6 milionów Polaków, przy czym aż 60 proc. z nich zmaga się z nadwagą i otyłością. Za inny ważny czynnik ryzyka uważa się cukrzycę typu 2, a także problemy z gospodarką lipidową, określane mianem dyslipidemii (dzięki tej wiedzy i odpowiedniej profilaktyce, niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby można odpowiednio wcześnie zapobiec).

Objawy i rozpoznanie niealkoholowego stłuszczenia wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby nie daje zwykle absolutnie żadnych objawów. W rzadkich przypadkach może mieć jednak ujemny wpływ na ogólne samopoczucie (osoby zmagające się z NAFLD skarżą się zazwyczaj na bezsenność, przewlekłe zmęczenie i osłabienie) oraz na kondycję wątroby i śledziony chorego (zdarza się, że NAFLD prowadzi do hepatomegalii, czyli zwiększenia objętości wątroby, i splenomegalii, czyli powiększenia śledziony).

Wstępne rozpoznanie niealkoholowego stłuszczenia wątroby stawia się na podstawie USG jamy brzusznej. Chorobę należy jednak dodatkowo potwierdzić odpowiednimi badaniami, do których należą próby wątrobowe (ze szczególnym uwzględnieniem transaminaz i gamma glutamylotranspeptydazy), a także pomiar poziomu cukru, trójglicerydów i cholesterolu we krwi (ze we wskazaniem na frakcje HDL i LDL) oraz sprawdzenie zdolności wątroby do syntezy białek (takich, jak czynniki krzepnięcia i albuminy). Równie istotny jest także należycie przeprowadzony wywiad z pacjentem: zażywanie niektórych leków - np. statyn - może bowiem prowadzić do podniesienia się poziomu niektórych enzymów we krwi.

Leczenie NAFLD

Podstawowym narzędziem w walce z NFLD powinny być przede wszystkim: zmiana nawyków żywieniowych (dlatego też przejście na zbilansowaną dietę, podobnie jak znaczne ograniczenie liczby kalorii spożywanych w ciągu doby, może się w tym wypadku okazać niezbędnie konieczne) oraz zmiana stylu życia na aktywny. W przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby, regularny ruch połączony ze zmianą jadłospisu jest w stanie zdziałać cuda.

Podczas leczenia niealkoholowego stłuszczenia wątroby należy działać nie tylko doraźnie i objawowo, dążąc do minimalizacji skutków NAFLD, ale podjąć również inne, bardziej kompleksowe działania mające na celu poprawę ogólnej kondycji wątroby. W tym celu warto włączyć do diety preparaty bogate w tzw. fosfolipidy niezbędne, do których zaliczany jest m.in. roślinny lek Essentiale Forte zawierający duże ilości wielonasyceniowych kwasów tłuszczowych, w tym zwłaszcza dobroczynnego kwasu linolowego.

Substancje te wspierają pracę wątroby i regenerację wszystkich jej komórek, hamując zachodzące w niej procesy włóknienia, redukując stężenie cholesterolu we krwi, zapobiegając miażdżycy, wspomagając trawienie tłuszczów, zmniejszając lepkość płytek krwi oraz zwiększając skuteczność wchłaniania witamin w organizmie.

Artykuły powstały w oparciu o:

1. Kargulewicz A i in. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby - Etiopatogeneza, epidemiologia, leczenie. Nowiny Lekarskie 2010;

2. Kokot F. Choroby Wewnętrzne. Wydanie VII uzupełnione i unowocześnione. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2002;

3. Lazo M et al. The Epidemiology of Nonalcoholic Fatty Liver Disease: A Global Perspective. Semin Liver Dis 2008;

4. Maśliński S. i in. Patofizjologia. Wydanie IV uaktualnione. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2009;

5. Sawicki W. Histologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2005;

6. Simon K. Diagnostyka chorób wątroby. Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2012;

7. Szymborska-Kajanek A i in. Stłuszczenie wątroby. Problem zdrowotny u chorych na cukrzycę typu 2, Przew. Lek. 2007;

8. Wawrzynowicz-Syczewska M. Marskość wątroby,  http://gastrologia.mp.pl/choroby/watroba/50969,marskosc-watroby.

 

Artykuł powstał we współpracy z producentem produktu leczniczego Essentiale Forte.

 

SAPL.PCH.19.07.0967b   Essentiale Forte,  300 mg,  kapsułki. 1 kapsułka zawiera: 300 mg (Phospholipidum essentiale) fosfolipidów z nasion sojowych zawierających (3-sn-fosfatydylo)cholinę. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: olej sojowy, etanol. Wskazania do stosowania: Essentiale Forte jest roślinnym produktem leczniczym stosowanym w chorobach wątroby. Zmniejsza subiektywne dolegliwości, takie jak: brak apetytu, uczucie ucisku w nadbrzuszu spowodowane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych lub
w przebiegu  zapalenia wątroby. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, soję, orzeszki ziemne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny:
Sanofi-Aventis Sp. z o.o. {ChPL 02/2019}

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje