Reklama

Reklama

Suchość pochwy: Problem, który można rozwiązać

Słabe nawilżenie pochwy to dolegliwość, której doświadczają i młode, i dojrzałe kobiety. Krępuje je w sytuacjach intymnych, dlatego wstydzą się o niej mówić.

Prawidłowe nawilżenie pochwy zależy od poziomu żeńskiego hormonu - estrogenu, w organizmie kobiety. Gdy jest zbyt niski, powstaje dokuczliwy problem zwany przez lekarzy dyspareunią, czyli suchością pochwy. Najczęściej pojawia się wtedy, gdy z jakiegoś powodu brak jest równowagi hormonalnej. Dolegliwości tej sprzyjają np. okres połogu i karmienia piersią, a także menopauza. Choć nie są to jedyne przyczyny odpowiedzialne za tę uciążliwą i krępującą dolegliwość. Najczęściej kobieta odczuwa dyskomfort w sytuacji intymnej, co utrudnia zbliżenie seksualne. Gdy organizm funkcjonuje prawidłowo, w miarę jak rośnie podniecenie seksualne, w pochwie wydziela się coraz więcej śluzu, uwalnianego przez jej ścianki. Dzięki wzmożonemu nawilżeniu pochwa jest bardziej elastyczna, więc stosunek staje się nie tylko możliwy, ale też nie jest bolesny. Taki sygnał do wzmożonej produkcji śluzu płynie bezpośrednio z mózgu, więc dlatego do prawidłowego nawilżenia pochwy ważne są także bodźce natury psychicznej. Za zaburzenia w nawilżeniu pochwy często są odpowiedzialne stres, przemęczenie lub osłabienie, np. po przebytej infekcji.

Reklama

Niewłaściwa higiena intymna

Przyczyną suchości pochwy zazwyczaj są zaburzenia flory bakteryjnej spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Dużo szkody przynosi np. stosowanie irygacji jako sposobu na utrzymanie "czystości" pochwy. Wysuszająco na delikatną śluzówkę działają też mydła i intensywnie pachnące płyny do kąpieli.

- Jak sobie pomoc Problem zlikwiduje stosowanie odpowiednich środków do higieny intymnej. Najlepsze w tym przypadku są żele z ekstraktem z rumianku lub kory dębu. Stworzone na bazie naturalnych składników przywracają skórze fizjologiczne pH.

To konsekwencja przyjmowania leków

Suchość pochwy spowodowana niedostatecznym wydzielaniem śluzu może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Częstym powodem jest zażywanie np. środków antyhistaminowych, które likwidują objawy alergii. Podobne działanie mogą wykazywać też leki przyjmowane z powodu mięśniaków, endometriozy czy nietrzymania moczu. Także pigułki antykoncepcyjne zawierające progestagen oraz hormonalne wkładki domaciczne powodują, że podczas stosunku pochwa nie jest dostatecznie dobrze nawilżona i kobieta odczuwa ból.

- Jak sobie pomoc Jeśli dolegliwość jest związana z przyjmowaniem konkretnego leku, trzeba koniecznie powiedzieć o tym specjaliście, który go przepisał. Być może problem rozwiąże zmiana preparatu na inny. W przypadku antykoncepcji - warto rozważyć alternatywną metodę zapobiegania ciąży. Możesz sobie jednak pomóc, stosując lubrykanty, czyli środki nawilżające, które u większości kobiet skutecznie eliminują niedobory wydzielania śluzu. Dzięki temu chronią przed otarciami i podrażnieniami podczas stosunku.

Problem mamy karmiącej piersią

Kłopoty z odpowiednim nawilżeniem pochwy często zaczynają się zaraz po porodzie. W tym okresie w dużej ilości wydzielana jest bowiem prolaktyna - hormon odpowiedzialny m.in. za przygotowanie piersi do wytwarzania mleka. U wielu kobiet powoduje on też przejściowy brak ochoty na seks. Niedostatecznie nawilżona pochwa sprawia ból, piecze, sprzyja powstawaniu stanów zapalnych i infekcji.

- Jak sobie pomoc Ginekolog przepisze estrogeny w kremie lub w globulkach. Można je stosować w czasie karmienia piersią, bo działają tylko miejscowo. Ulgę przyniosą także nawilżające emulsje do higieny intymnej. Zawiera kwas mlekowy, który pomaga utrzymać równowagę pH pochwy i chroni przed podrażnieniami.

Dolegliwość okresu menopauzy

Gdy kobieta przestanie miesiączkować oznacza to, że wygasła praca jajników. Przestają produkować hormony płciowe, w tym estrogen. Spada więc jego poziom w organizmie. A to główna przyczyna większości dokuczliwych objawów menopauzy. Jedną z nich jest także suchość pochwy. Na skutek braku estrogenu ścianki pochwy stają się stopniowo coraz bardziej cienkie i mniej wilgotne. Niedostateczne nawilżenie pochwy u kobiet dojrzałych to nie tylko utrudnione współżycie seksualne. Mają one także problem, gdy zgłaszają się na cytologię. Pobranie jej bywa wówczas utrudnione.

- Jak sobie pomoc Kobiety, które stosują Hormonalną Terapię Zastępczą (HTZ) nie odczuwają takiego dyskomfortu, bo poziom estrogenów w ich organizmie jest na tyle duży, że stan nawilżenia pochwy nie jest problemem. Panie, które nie korzystają z HTZ mogą poprosić o przepisanie globule estrogenowych, które pomogą nawilżyć miejsca intymne.

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: seks | pochwała

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy