Reklama

Reklama

Suchy, męczący kaszel u dorosłych – kiedy powinien niepokoić?

Kaszel jest tak częstym objawem chorób, że często go bagatelizujemy. Tym bardziej, jeśli trwa długo – po prostu się do niego przyzwyczajamy. Tymczasem, właśnie gdy kaszlemy powyżej ośmiu tygodni, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

Najczęściej kaszel związany jest ze zwykłym przeziębieniem i po jakimś czasie samoistnie ustępuje. Jeśli jednak jest to kaszel suchy i męczący, a w dodatku nie znika nawet pomimo leczenia, lekarz powinien wysłać nas na dodatkowe badania, które pozwolą zdiagnozować jego przyczynę. Suchy kaszel trwający powyżej ośmiu tygodni może być przyczyną wielu bardzo poważnych chorób, nie należy więc go bagatelizować.

Infekcja dróg oddechowych

Reklama

Najczęstszą przyczyną suchego kaszlu jest infekcja dróg oddechowych. Przeważnie po paru dniach kaszel z suchego zamienia się w mokry, zaczynamy odkrztuszać spływającą wydzielinę i choroba po paru dniach przechodzi. Po przebytej infekcji suchy kaszel może utrzymywać się nawet 4-6 tygodni, nie jest to najczęściej powód do niepokoju, gdyż prawdopodobnie wywołuje go nadreaktywność oskrzeli, czyli uszkodzenie błony śluzowej, które objawia się nadmierną wrażliwością na bodźce, na przykład wysiłek fizyczny, wdychanie zimnego lub ciepłego powietrza czy dymu. Taki kaszel możemy uśmierzać naturalnym i bezpiecznym syropem homeopatycznym na kaszel suchy dla dzieci od 1. roku życia.

Jeśli nie infekcja, to co?

Prócz infekcji górnych dróg oddechowych, kaszel przewlekły, czyli trwający powyżej ośmiu tygodni, może powodować również astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zatorowość płucna, zwłóknienie płuc, ale także refluks żołądkowo-przełykowy. Cofająca się treść żołądkowa podrażnia receptory błony śluzowej, powodując kaszel. Objawy mogą nasilać się w pozycji leżącej, po spożyciu obfitego obiadu. Taki kaszel może również wywoływać niedoczynność tarczycy na tle autoimmunologicznym.

Kaszel palacza

Ten typ kaszlu występuje u osób palących papierosy i jest wynikiem podrażnienia nabłonka rzęskowego. Ma charakter produktywny, czyli towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, uważajmy jednak, gdy zamieni się w suchy. Taki objaw może sugerować rozwinięcie się nowotworu w płucach, nie wolno więc go lekceważyć. Pierwszym krokiem do wyleczenia tego rodzaju kaszlu jest oczywiście rzucenie palenia. Objaw może się jednak utrzymywać jeszcze długo po odstawieniu nikotyny, dlatego, by ulżyć pacjentowi, podaje się również leki przeciwkaszlowe.

Kaszel a choroby serca

U osób przyjmujących leki na nadciśnienie tętnicze skutkiem ubocznym może być właśnie kaszel. Najczęściej taki efekt wywołują inhibitory konwertazy angiotensyny, choć nie tylko one. Po odstawieniu leków kaszel przeważnie samoistnie mija. Niepokój za to powinien wzbudzić, jeśli nasila się przy leżeniu i towarzyszą mu bóle w klatce piersiowej - może to oznaczać niewydolność serca. W przypadku tej choroby czasami występują również takie objawy jak wykrztuszanie pienistej wydzieliny, obrzęk stóp i brzucha, zmęczenie i osłabienie.

Kaszel idiopatyczny i psychogenny

Bywa, że nie udaje się ustalić żadnej przyczyny kaszlu przewlekłego, pomimo wykonanych badań. Lekarze przepisują wtedy leki przeciwkaszlowe, czasem próbuje się podawać pacjentom leki przeciwpadaczkowe. Taki rodzaj kaszlu określamy mianem przewlekłego kaszlu idiopatycznego. Prowadzi on do uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych, co wywołuje... kolejne napady kaszlu. Zwykle jego przyczyną jest infekcja oskrzeli, jednak po ustaniu choroby kaszel nie przechodzi. Z kolei kaszel psychogenny nasila się pod wpływem emocji i stresu, za to ustaje w trakcie snu. W takich przypadkach czasem samo uświadomienie pacjentowi źródeł pochrząkiwania, pozwala mu pozbyć się problemu.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje