Reklama

Reklama

Sygnały ostrzegawcze choroby psychicznej

Ponieważ moje objawy są świeże i przejściowe, nie kwalifikuję się jako przypadek demencji. Jednak niektóre ze zmian osobowości, jakich zaczęłam doświadczać podczas wizyty w New Haven, są zbliżone do tych, które obserwuje się w otępieniu czołowo-skroniowym (FTD). FTD występuje u osób młodszych niż pacjenci z chorobą Alzheimera i w 60 procentach dotyka ludzi w wieku od 45. do 64. roku życia, dlatego też nazywane jest chorobą kryzysu wieku średniego. Ponieważ oddziałuje na płat czołowy, pacjenci często zatracają poczucie wstydu i trzeźwość osądu.

Reklama

Niektórzy manifestują niewłaściwe zachowania seksualne, inni popadają w manię zakupów, tracąc odpowiedzialność finansową, jeszcze inni obżerają się bez umiaru śmieciowym jedzeniem. Zachowują się tak, jakby ich Id zatraciło wszelkie hamulce, a nad odruchami i  zachciankami nie panowało Superego. Pacjentom z FTD z reguły brak empatii, są za to święcie przekonani, że nie robią nic złego. To zaburzenie samooceny stanowi kluczowe kryterium w diagnozowaniu FTD i wielu innych chorób psychicznych, łącznie ze schizofrenią - chorobą, której poświęciłam wiele lat badań.

Nie zdiagnozowano u mnie ani otępienia czołowo-skroniowego, ani schizofrenii, a jednak obrzęk mózgu powoduje, że zachowuję się jak osoba chora psychicznie: jestem obecna w ciele, ale nie zawsze przytomna na umyśle. Dla otaczających mnie osób stałam się jakby nie ta sama: usiłują zrozumieć, dlaczego zachowuję się tak dziwnie. A ja jestem ślepa na ich niepokój.

* Więcej o książce Barbary Lipskiej "Neurolożka" przeczytasz TUTAJ.

Dowiedz się więcej na temat: choroba psychiczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje