Sześć sposobów na krwawienie z nosa
Jeśli problem się powtarza, wymaga zdiagnozowania, bo jego przyczyna nie zawsze jest banalna.
Najczęściej przypadłość ta jest skutkiem urazu nosa (także uszkodzenia śluzówki podczas jego czyszczenia) lub głowy. Pękanie drobnych naczyń w jamie nosowej może też być efektem chwilowego wzrostu ciśnienia krwi po dużym wysiłku fizycznym, podczas upału czy lotu samolotem, po alkoholu lub zimnym napoju gazowanym.
Jak sobie radzić, gdy często leci nam krew z nosa?
Nawilżaj powietrze: Zwłaszcza w sezonie grzewczym i w klimatyzowanych pomieszczeniach. Suche działa na błonę śluzową nosa, która traci własności obronne, a naczynia krwionośne łatwiej pękają. Gdy przebywasz w suchym, ciepłym pokoju, dużo pij. Odsuń łóżko od kaloryfera.
Z umiarem stosuj krople do nosa: Nie używaj przez więcej niż 7 dni preparatów z ksylometazoliną i oksymetazoliną. Łagodzą obrzęk śluzówki i hamują katar, ale aplikowane dłużej wysuszają błonę śluzową i mogą wywołać krwawienie.
Jedz dużo warzyw i owoców: Niedobory witamin K i C sprzyjają krwotokom z nosa. Witamina K zwiększa krzepliwość krwi. Najbogatsze jej źródła to zielone warzywa liściaste i wątróbka. Witamina C uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Jedz cytrusy, czerwoną paprykę, czarne porzeczki, brokuły, szpinak, natkę pietruszki. Najlepiej surowe - wysoka temperatura niszczy witaminę C.
Konsultuj z lekarzem przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi: Należy do nich aspiryna i inne preparaty z kwasem acetylosalicylowym, warfaryną i klopidogrelem. Są przepisywane osobom z chorobą niedokrwienną serca i po zawale. Groźne mogą być też przyjmowane doustnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, ketoprofen, diklofenak.
Uważnie czytaj ulotki: Nie przekraczaj zaleconych dawek dostępnych bez recepty preparatów przeciwprzeziębieniowych.
Umiejętnie tamuj krwotok: Usiądź z głową pochyloną do przodu - to zmniejsza napływ krwi do nosa i zapobiega zachłyśnięciu się nią. Przyłóż zimny kompres lub worek z lodem na nasadę nosa i czoło. Ściskaj palcami skrzydełka nosa z obu stron co najmniej 10 minut. Gdy krwawienie nie ustaje w ciągu 20 minut lub jest bardzo obfite, trzeba wezwać pogotowie.