Reklama

Reklama

Tych leków ze sobą nie łącz

Podpowiadamy, których lekarstw nie można stosować jednocześnie, bo mogą nie zadziałać albo nawet zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Niemal każda osoba po 50. roku życia przyjmuje na stałe jakieś leki: na nadciśnienie, wysoki cholesterol, kłopoty ze snem. Dodatkowo, zwłaszcza zimą, sięgamy po inne preparaty, np. na przeziębienie. Stosując jednocześnie kilka leków, pamiętaj o ważnych zasadach.

Informujemy lekarza

Reklama

Chodzisz do kilku lekarzy jednocześnie (internisty, kardiologa, endokrynologa)? Pamiętaj, że zwykle nie mają oni wglądu w całą historię chorób pacjenta (zwłaszcza, jeśli pracują w różnych przychodniach).

Dlatego wybierając się na wizytę do danego specjalisty, poinformuj go o środkach, które przepisał ci inny lekarz.

Nasza rada: Przed wyjściem do lekarza spisz na kartce nazwy przyjmowanych leków i ich dawkowanie. Pokaż ją lekarzowi – nawet, gdy sam o to nie zapyta.

Nie leczymy się same

Wiele leków można kupić bez recepty. Ale to wcale nie oznacza, że są one zupełnie bezpieczne. Nawet zwykłe witaminy, krople do nosa czy ziółka mogą wejść w reakcję z preparatami, które bierzesz na stałe.

Nasza rada: Kupując lek bez recepty, zapytaj lekarza lub farmaceuty, czy możesz je bezpiecznie przyjmować z innymi lekami.

Obserwuj objawy

Najczęściej nieprawidłowe połączenie leków daje takie objawy jak: otępienie, zaburzenia pamięci, zawroty i bóle głowy, wysypka, wymioty, bóle brzucha, krwawienia z żołądka. Jeśli zauważysz je u siebie, skonsultuj się z lekarzem!

Z tymi lekarstwami ich nie bierz

Na nadciśnienie■ Przeciwbólowe: Tabletki na bazie ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego (czyli popularna aspiryna) podnoszą ciśnienie. Sięgnij po paracetamol, który jest lepiej tolerowany.

■ Antybiotyki: Preparaty stosowane w bakteryjnym zapaleniu gardła, migdałków, zatok, płuc, mogą znacznie obniżyć ciśnienie. Jeśli lekarz przepisuje ci antybiotyk, koniecznie powiedz mu o lekach, które przyjmujesz na nadciśnienie.

■ Krople na zatkany nos: Większość z nich zawiera pseudoefedrynę, która może podnosić ciśnienie. Zastąp je inhalacjami z soli (łyżka na 2 l wrzątku, wdychaj 15 minut).

Przeciwzakrzepowe

■ Witamina C: Zmniejsza wchłanianie leku przeciwzakrzepowego. Aby tego uniknąć, witaminę weź dwie godziny wcześniej lub później.

■ Pastylki na ból gardła: Jeśli zawierają związek o nazwie salicylan choliny, mogą zwiększać ryzyko krwawień. Na gardło lepiej zastosuj płukankę z szałwii (łyżka suszu na szklankę wrzątku, płucz po przestudzeniu) lub ssij tabletki np. z porostem islandzkim.

Na osteoporozę

■ Na nadkwaśność: Środki na zgagę lub wrzody żołądka mogą osłabić działanie preparatów na osteoporozę. Dlatego zachowaj 2-godzinny odstęp między zażyciem leków.

■ Na ból stawów i kręgosłupa: Najczęściej stosowane środki przeciwbólowe zawierają diklofenak, który w połączeniu z lekami na osteoporozę może zaszkodzić nerkom. Dlatego zapytaj lekarza o inne preparaty, które bezpiecznie uśmierzą ból np. pleców.

Nasza rada: Wypisz na kartce leki, które przyjmujesz na stałe i schowaj np. w portfelu. Będziesz miała ją zawsze pod ręką, gdy zechcesz zapytać w aptece, z jakim lekiem ich nie łączyć.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje