Reklama

W Grecji odkryto nowy sposób na długowieczność

Co robić, by uniknąć groźnych chorób i cieszyć się doskonałą formą do późnej starości? Odpowiedź na to pytanie znaleźli mieszkańcy greckiej wyspy Ikaria, którzy należą do najdłużej żyjących populacji świata. Kluczem do długowieczności jest ich dieta, w której zaszczytne miejsce zajmują kawa i herbata.

Grecka wyspa Ikaria znana jest nie tylko z malowniczych krajobrazów, ale i długowieczności swoich mieszkańców. Jej nazwa nawiązuje do słynnego mitu.

Wywodzi się ona od Ikarusa, nieszczęsnego syna Dedala, który nie posłuchawszy rad ojca, wzbił się na skonstruowanych przez siebie skrzydłach zbyt wysoko. W rezultacie słońce roztopiło wosk, którym przymocowane były pióra, a Ikar wpadł do morza i utonął. 

Legenda głosi, że upadek Ikara miał miejsce właśnie nieopodal wyspy, którą nazwano na jego cześć. Mieszkańcy Ikarii, niejako wbrew tragicznej historii swojego mitycznego patrona, cieszą się tymczasem doskonałym zdrowiem i często osiągają sędziwy wiek. Jak przekonują badacze, sekretem ich długowieczności są konkretne praktyki żywieniowe.

Reklama

W rejonie tym odnotowuje się wyjątkowo niską zapadalność m.in. na choroby układu sercowo-naczyniowego. Wynika to, jak się zdaje, z upodobania mieszkańców tej wyspy do kawy i herbaty, których piją na co dzień duże ilości. 

Choć zwyczaj ten może się wydawać niecodzienną receptą na długie życie, jego zalety zostały naukowo udokumentowane. Uczeni z Edith Cowan University w Australii dowiedli, że kawa i herbata obniżają ryzyko nadciśnienia, migotania przedsionków, zawału serca i udaru mózgu. 

Wszystko dzięki obecności flawonoidów, naturalnych przeciwutleniaczy, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Wspomniane napoje kryją w sobie także bogactwo minerałów, takich jak magnez, potas, niacyna i witamina E, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, a co za tym idzie, działają na organizm odmładzająco.

Uważa się, że praktykowany w Grecji sposób parzenia kawy przy użyciu wąskiego garnka jest szczególnie korzystny dla zdrowia. Podczas gotowania uwalniane są bowiem polifenole, znane jako kwasy chlorogenowe, które niwelują stany zapalne w ciele.

A to one wywołują szereg zabójczych chorób, takich jak zawały serca i udary. Polifenole zmniejszają również ryzyko cukrzycy typu 2, stabilizując poziom cukru we krwi. 

- Częste picie kawy i herbaty ma pozytywny wpływ na metabolizm glukozy - tłumaczy w rozmowie z BBC Christina Chrysohoou z University of Athens, autorka badań nad chorobami układu krążenia wśród mieszkańców Ikarii.

Uczona dodaje, że choć napoje zawierające kofeinę trudno uznać za eliksir młodości i antidotum na wszelkie choroby, w połączeniu ze zbilansowaną, bogatą w warzywa i owoce dietą, którą stosuje na co dzień ludność zamieszkująca tę grecką wyspę, mogą w istocie przyczynić się do dłuższego życia i uniknięcia wielu schorzeń. 

Po aromatyczną małą czarną możemy zatem sięgać bez wyrzutów sumienia - o ile zdrowo się przy tym odżywiamy. 

***

#POMAGAMINTERIA

Fundacja Centaurus - największy w Europie azyl dla koni walczy o przetrwanie swoje oraz podopiecznych. Z powodu epidemii COVID z dotacji wycofują się kolejne upadające firmy i tracący pracę darczyńcy. Na to wszystko nakłada się susza, która spowodowała dwukrotny wzrost cen siana. Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak dramatyczna. Organizacja walczy o swoje być albo nie być. Pomóż i ocal setki zwierząt od śmierci! Sprawdź szczegóły >>>

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: długowieczność | Grecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy