Reklama

Reklama

Walczmy z fejk-przyjaciółmi, którzy niszczą nie tylko zdrowie

Do czego potrzebny jest najlepszy kumpel? Wspólne wypady za miasto, długie rozmowy nocą i wysyłanie sobie memów. Listę można ciągnąć bez końca. Wiesz też jakie warunki powinien spełniać ktoś, kogo możesz nazwać „BFF”. Jednak obok tych prawdziwych, w swoim życiu możesz spotkać także tłum tych, którzy tylko udają przyjaźń.

Jak rozpoznać fejka?

Budzisz się rano, a on już dzwoni i pyta co u ciebie. Idziesz na koncert? On też. Zajęcia z siatkówki? Obecny! Zakładasz konto twórcy na społecznościówkach i planujesz rozpocząć karierę influencera? Nigdy nie zgadniesz, kto wpadł na ten sam pomysł. W tej relacji zaczynasz się dusić i to dość dosłownie. Kiedy zauważysz, że przy kimś brak ci tchu - natychmiast od niego uciekasz. Zacznij to stosować nie tylko w odniesieniu do ludzi.

Jak wynika z badania agencji Fabryka Komunikacji Społecznej, w grupie nastolatków w wieku od 15 do 18 lat aż 56% osób sięga po wyroby tytoniowe częściej niż raz w tygodniu, a pozostali deklarują palenie okazjonalne. Papieros postrzegany jako oznaka dorosłości to jednak fałszywy przyjaciel. Jedna "fajka" po szkole szybko zamienia się w papieroska na każdej przerwie. We wspomnianym badaniu zdecydowana większość młodzieży wskazuje szkolną toaletę jako idealne miejsce do palenia. A co to za przyjaciel, z którym trzeba się ukrywać przed dorosłymi...? O tym, że "Papieros i e-papieros to fałszywi przyjaciele" przypomina Ministerstwo Zdrowia w kampanii #STOPFEJKFRIENDS:

Reklama

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wpływ palenia tytoniu na zdrowie. Wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę (żegnajcie fast foody), osteoporozę czy nowotwory (zwłaszcza krtani i płuc). Znacznie niższa jest także wydolność. Longboard, siatkówka w parku, bieganie z kumplami - pożegnaj się z tymi aktywnościami. Palaczom często brak tchu.

Baluje za twój hajs

Dorabiasz w weekendy, wizyta u babci to dodatkowy dopływ gotówki. Do tego dodaj kieszonkowe od rodziców, ewentualnie wpływy z prowadzenia profilu w social mediach. Dodawanie w słupkach idzie ci nieźle, więc widzisz, że stan twojego konta powinien być wysoki. Szybkie logowanie w banku brutalnie odziera z rzeczywistości. Kto przejada twoje pieniądze? Dobrze się zastanów! Wspólne wyjścia ze znajomymi są z pewnością miłe. Frytki, pizza, kolejna kawa czy kolorowe napoje znacznie umilają czas. Masz jednak poczucie, że podczas takich wyjść wydajesz więcej niż powinieneś.

Zastanów się czy za niektóre "znajomości" przypadkiem nie płacisz zbyt dużo. Warto bowiem wystrzegać się tego, co poważnie narusza twój komfort finansowy. Prawdziwym pożeraczem pieniędzy są papierosy. "To nawet mniej niż dwie dyszki"? Podsumuj sobie, może być w słupku, ile razy w tygodniu wydajesz 16 złotych na paczkę papierosów. Okaże się, że przepada ci znaczna suma. Podpowiemy: jeżeli palisz pół paczki dziennie, to tygodniowo ponad 50 złotych. Im więcej palisz, tym więcej wydajesz, a paczka dziennie to już prawie 120 złotych tygodniowo. 

Trucizna w składzie

Myślisz: wydaje się spoko. Jest zupełnie inny od tych, których poznawałeś dotychczas. To, że ktoś wygląda modnie, nie oznacza, że jest wartościowym człowiekiem. Nie odkrywamy przed tobą Ameryki, ale naprawdę nie warto oceniać po okładce. Zanim zaufasz komuś, kto ma setki lajków za świetny wygląd, sprawdź co skrywa wnętrze.

Może się bowiem okazać, że nowoczesna oprawa skrywa te same toksyny, od których uciekałeś. Przykład? E-papierosy. Czym kuszą? Przede wszystkim wapując unikasz charakterystycznego zapachu - łatwiej więc ukryć się przed rodzicami i nauczycielami. A w dodatku te aromaty i smaki... Aż 77 procent nastolatków za najpopularniejsze uznaje smaki i zapachy owocowe, na dalszych miejscach są wanilia (11 procent) oraz czekolada (10 procent). 35 procent młodzieży uważa e-papierosy za bezpieczniejsze od tradycyjnych. Skąd to przekonanie? Z pewnością to efekt kampanii koncernów tytoniowych, jednak nie daj się zwieść. W liquidach także kryje się nikotyna oraz rakotwórcze substancje. W dodatku elektroniczne papierosy mogą wybuchać! Media regularnie donoszą o takich przypadkach, a wiele z nich kończy się naprawdę tragicznie. Nie sądzimy, żeby bycie człowiekiem z blizną było twoim życiowym marzeniem. Przed szkodliwością wyrobów tytoniowych przestrzega w kampanii #STOPFEJKFRIENDS Ministerstwo Zdrowia. Akcję prowadzoną pod hasłem "Papieros i e-papieros to fałszywi przyjaciele" wspierają znani influencerzy, a wśród nich m.in. Littlemooonster96, Macadamian Girl, Rafał Gębura czy Matura to Bzdura.

Za dużo myślisz, a w dodatku się stresujesz

Powszechnie wiadomo, że myślenie ma przyszłość. Warto jednak zwrócić uwagę na to o kim albo o czym myślisz. Prawdziwa, zdrowa przyjaźń nie powinna zbytnio dominować twojego życia. Tymczasem ty podczas lekcji, treningu, zajęć dodatkowych wciąż masz w myślach tylko nową znajomość? Ostrzegamy: to nie stan zakochania, tylko toksyczna relacja.

Odkryłeś, że masz natrętne myśli? Świetnie. Teraz zastanów się nad towarzyszącymi im emocjami. Kluczem odkrycia, że jest się w toksycznej relacji jest zwrócenie uwagi, że myśl o "przyjacielu" powoduje u ciebie... zdenerwowanie! Wyczekany papieros daje tylko chwilową radość, coraz częściej sprawia, że nie czujesz się zbyt dobrze, długotrwały stres oznacza bowiem szereg przykrych konsekwencji dla zdrowia. Obniżona odporność, a w efekcie częste infekcje to tylko jedna z niewielu konsekwencji. Drżysz o to, że ktoś dowie się o tym, ze nadal utrzymujesz tę znajomość? To dobry znak, że czas ją zakończyć!

Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Projekt został dofinansowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 - 2020 ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia. Konsultacja merytoryczna: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje