Reklama

Reklama

Woda zatrzymuje się w organizmie? Oto domowe sposoby na obrzęki i cellulit wodny

Buzia jak księżyc w pełni przed okresem? Skontroluj cykle hormonalne

Jeśli pijesz dużo wody i odżywiasz się lekko, ograniczasz sól i produkty przetworzone, a problem obrzęków i gromadzenia się nadmiaru wody w organizmie nadal występuje, być może winne są hormony. Ich prawidłowy poziom zawiaduje wszystkimi procesami w naszym ciele - od sprawnego metabolizmu, przez zdrowy sen, uczucie głodu, dobre samopoczucie, aż po płodność. U kobiet to właśnie żeńskie hormony, a konkretnie podwyższony poziom progesteronu w lutealnej fazie cyklu miesiączkowego (czyli tuż przed krwawieniem), bywa głównym winowajcą obrzęków (i nadmiernego głodu, który powoduje, że spożywasz więcej soli...). 

Reklama

O ile na pewnym poziomie przedmiesiączkowe wahania wagi i lekkie obrzęki są zjawiskiem normalnym, to jednak jeśli czujesz, że sytuacja wymyka się spod kontroli, a opuchnięte nogi i ręce sprawiają ci duży dyskomfort, to zamiast szukać pomocy w aptece i stosować suplementy na zatrzymywanie wody, pierwsze kroki skieruj do lekarza endokrynologa. Dopiero solidnie wykonany kompleksowy przegląd działania układu wydzielniczego (czyli hormonalnego) i prawidłowa diagnoza problemu mogą pomóc go rozwiązać. Przy okazji może okazać się, że obrzęki to tylko wierzchołek góry lodowej, a u jej podstawy leżą poważniejsze choroby. Do najczęstszych problemów hormonalnych, których skutkiem towarzyszącym są obrzęki, należą choroby przysadki mózgowej, zespół policystycznych jajników oraz niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto.

Pod oczami masz "wory"? Zbadaj nerki

Jeśli mimo zrównoważonej diety, ruchu i picia dużych ilości wody, często czujesz się opuchnięta, zwłaszcza w niektórych partiach ciała - na dłoniach, stopach i w kostkach, a pod oczami tworzą ci się nieestetyczne worki, jakby z ciągłego niewyspania, być może chorują twoje nerki. To właśnie one odpowiadają za filtrację krwi i produkcję moczu. Obrzęki i nadmierna retencja wody w organizmie to częste objawy tzw. zespołu nerczycowego będącego objawem m.in. kłębuszkowego zapalenia nerek. Inne symptomy, które towarzyszą tej chorobie to: białkomocz, niedobór albumin we krwi, zaburzenia lipidowe. 

Zaniepokoić cię powinna zmiana objętości wydalanego moczu (zarówno za mało moczu, jak i zbyt częste jego oddawanie), nieprawidłowe wyniki badania ogólnego moczu oraz nadciśnienie tętnicze. Jeśli zaobserwujesz to u siebie - koniecznie zgłoś się do lekarza specjalisty od chorób nerek - nefrologa. By wspomóc nerki domowymi sposobami sięgnij po ziołowe napary z mniszka lekarskiego, który jest naturalnym środkiem moczopędnym i pomaga "wypłukać" nadmiar płynów z organizmu, lub z pokrzywy, która pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną organizmu i działa ochronnie na nerki.

Karolina Dudek 

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

Zobacz więcej!

Dowiedz się więcej na temat: zatrzymywanie wody w organizmie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje