Reklama

Wylew w oku. Co robić?

Przemęczone lub podrażnione oczy reagują przekrwieniem

Często wystawiamy je na szkodliwe czynniki - kurz, smog, ostre światło. Przebywamy w pomieszczeniach o suchym lub zadymionym powietrzu. To sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne spojówki, czyli błony śluzowej pokrywającej gałkę oczną i wewnętrzną stronę powiek.

Jeśli godzinami wpatrujemy się w ekran komputera lub smartfona, mrugamy znacznie rzadziej niż normalnie: 15-20 razy na minutę. Oko nie jest wystarczająco nawilżane i czyszczone z brudu i mikroorganizmów, które osiadają na jego powierzchni. Łatwo wtedy o zapalenie spojówek, co wywołuje swędzenie, pieczenie oraz zaczerwienienie oczu.

Reklama

Nasza rada: gdy czujesz, że oczy są zmęczone, przerwij pracę i przez chwilę patrz w dal, najlepiej na obiekty zielonego koloru. Stosuj tzw. sztuczne łzy, czyli obojętne krople dostępne w aptece bez recepty. Zawarty w nich hialuronian sodu uzupełnia braki w ochronnym filmie łzowym.

Krew w oku bywa skutkiem urazu mechanicznego

Może to być np. skaleczenie drobinką, która dostanie się pod powiekę i uszkodzi naczynko żylne. Podobnie działa zatarcie oka lub uderzenie. Drobne zadrapanie może się zdarzyć przy wkładaniu lub wyjmowaniu soczewek kontaktowych. 

Nasza rada: jeśli uszkodzenie jest lekkie, wykorzystaj preparaty zawierające witaminę C, rutynę i wapno - odbudowują ściany naczyń krwionośnych. Silny uraz i wylew obejmujący dużą część gałki ocznej wymaga wizyty u okulisty.

Pęknięcie naczynka w wyniku chwilowego wzrostu ciśnienia żylnego

Może doprowadzić do pęknięcia naczynka. To się zdarza przy kichaniu, silnym kaszlu, wymiotach, zaparciach, dużym wysiłku, np. podnoszeniu czegoś ciężkiego. Taki wylew, będący skutkiem znanego czynnika, nie powinien budzić niepokoju.

Nasza rada: zamykaj i mocno zaciskaj powieki we wszystkich sytuacjach wymagających krótkotrwałego, ale nadmiernego wysiłku. Jeśli masz skłonność do drobnych wylewów w oczach, skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który zleci wykonanie niezbędnych badań.

***Zobacz także***

Wylewy w oczach mogą być symptomem choroby całego organizmu

Skłonność do ich pojawiania się może towarzyszyć nadciśnieniu tętniczemu, zaawansowanej miażdżycy, niezdiagnozowanej lub niewyrównanej cukrzycy.

Zdarza się, że naczynka pękają podczas wysokiej gorączki spowodowanej np. odrą, ospą, szkarlatyną, posocznicą (sepsą). Objaw ten może również sygnalizować niedokrwistość lub poważną chorobę hematologiczną. Bywa też skutkiem ubocznym stosowania leków obniżających krzepliwość krwi, np. aspiryny.

Nasza rada: raz w roku odwiedzaj okulistę. Badając dno oka, specjalista wychwyci pierwsze objawy chorób ogólnoustrojowych.

Czego nie wolno przy wylewie?

Stosować maści ze świetlikiem

Pomaga przy zwykłym podrażnieniu spojówek, ale nie jest wskazany  przy uszkodzeniu naczynia krwionośnego.

Używać obkurczających kropli do oczu

Zawierają tetryzolinę, która dobrze działa przy podrażnieniach i przekrwieniu, ale nie przy wylewie.

Przyjmować aspiryny

A także niesteroidowych leków przeciwzapalnych - mogą zwiększyć wylew. Tak działa np. ketoprofen, diklofenak, ibuprofen, naproksen, indometacyna.

Robić ciepłych okładów

Kompres z herbaty czy rumianku może podrażnić spojówki, a ciepło powoduje większe krwawienie z pękniętej żyłki.

***Zobacz także***

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy