Reklama

Reklama

Zapobiegamy hemoroidom

Dolegliwościom można łatwo zapobiec, a jeśli się pojawią – skutecznie je łagodzić domowymi sposobami.

Nazywane są także guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu. Hemoroidy to obrzmiałe naczynia żylne, które bolą, swędzą, pieką. Zmianom towarzyszy stan zapalny. Dolegliwościom można łatwo zapobiec, a jeśli się pojawią - skutecznie je łagodzić domowymi sposobami.

Dieta przeciw zaparciom

Reklama

Lekarze podkreślają, że do powstawania hemoroidów przyczynia się niewłaściwy sposób odżywiania - dieta uboga w błonnik, która powoduje zaparcia. Dlatego warto zadbać, aby w codziennym jadłospisie nie zabrakło pieczywa pełnoziarnistego, grubych kasz, otrąb, surowych warzyw liściastych i korzeniowych (marchewka, seler, pietruszka). Do picia polecane są soki warzywne, warzywno-owocowe (najlepsze będą przecierowe, mętne), ukwaszone mleko, jogurt, kefir, lekko gazowane wody mineralne. Jako przekąskę warto jeść suszone śliwki, morele.

Pomoc z apteki

Gdy pojawią się nieprzyjemne dolegliwości świadczące o rozwijającym się stanie zapalnym (ból, świąd, pieczenie), warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptece bez recepty. Złagodzą przykre objawy i zapobiegną rozwojowi choroby. Czopki, maści i kremy zawierają zwykle wyciągi z ziół, działające przeciwkrwotocznie, bakteriobójczo, przeciwzapalnie, zmniejszają one obrzęki i świąd.

Kiedy do specjalisty

Nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli czujemy ból podczas wypróżniania, pojawia się krew po oddaniu stolca, a guzki są wyraźnie wyczuwalne. Objawy te świadczą o tym, że choroba jest zaawansowana i konieczne są silniejsze leki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje