Reklama

Zdrowotny hit! Zielone kuracje

Późna wiosna i początek lata to idealna pora, by cieszyć się bogactwem zielonych produktów. To pełnia sezonu na takie rarytasy, jak listki młodej pokrzywy czy mniszka, zielone orzechy albo najsmaczniejsze teraz świeże warzywa. Ale do dyspozycji mamy też zielone przez cały rok algi, aloes i inne dary natury, które mają wiele cennych właściwości.

Rozejrzyjmy się więc wokół i wybierzmy to, czego najbardziej potrzebujemy. Mamy dla was 32 proste kuracje, które warto zastosować. Można je przeprowadzać w rozmaity sposób - pijąc soki i napary, zażywając kąpieli lub relaksując się z maseczką na twarzy.

Reklama

Kuracje oczyszczające

Jednodniowy post owocowo-warzywny

Post to najstarszy sposób na oczyszczenie organizmu. Warto regularnie, nawet przez jeden dzień w tygodniu, zastąpić to, co jesz, zielonymi koktajlami.

Jak działa?

Soki z owoców i warzyw są najbogatszym źródłem witamin i składników mineralnych. Dostarczają ich w skoncentrowanej dawce, dlatego tak dobrze sprawdzają się w dietach oczyszczających. Dietetycy coraz częściej polecają koktajle z zielonych warzyw i owoców. Są bogate w substancje, których kobietom szczególnie brakuje - żelazo, magnez i kwas foliowy.

Kuracja

Kup wcześniej potrzebne produkty. Warzywa i owoce starannie umyj, zanim włożysz je do sokowirówki.

Sok zamiast posiłku

Do zielonych drinków wybieraj: łodygi selera naciowego, świeży ogórek, jabłka, listki szpinaku, natkę pietruszki, kiełki - w dowolnej kombinacji. Jeśli chcesz je zagęścić, dodaj awokado. Dopraw imbirem. Dopełnij szklankę wodą mineralną. Możesz pić schłodzone, z kostkami lodu. Wypij w ciągu 15 minut, bo inaczej sok straci witaminę C i kwas foliowy. Ulotnią się one pod wpływem światła i tlenu.

Jeśli chcesz, by sokowy post nie był uciążliwy, wybierz dzień, w którym nie masz zbyt wielu obowiązków, nie planujesz podróży czy imprezy towarzyskiej.

Mniej toksyn dzięki algom

Doskonale oczyszczają organizm z toksyn, dlatego cieszą się coraz większą popularnością. Zarówno algi morskie, czyli spirulina, jak i słodkowodne - chlorella, przez dietetyków polecane są jako źródło najważniejszych minerałów, w postaci łatwo przyswajalnej dla organizmu.

Jak działa?

Chlorella swój ciemnozielony kolor zawdzięcza dużej zawartości chlorofilu, który odgrywa ważną rolę np. w leczeniu niedokrwistości. Ale najbardziej ceniona jest z powodu właściwości oczyszczania organizmu, szczególnie z metali ciężkich. Pochłanianie zanieczyszczeń to ulga przede wszystkim dla wątroby, której zadaniem jest m.in. usuwanie szkodliwych substancji z organizmu. A tych jest coraz więcej, bo coraz więcej toksycznych związków znajduje się np. w jedzeniu czy kosmetykach.

Spirulina, oprócz imponującej ilości składników odżywczych, takich jak minerały, witaminy i aminokwasy, dostarcza też dużo pełnowartościowego białka. Algi dostępne są w postaci sproszkowanej lub są składnikiem suplementów diety.

Kuracje

Tabletki z algami, np. Chlorella Green Ways, przyjmuj między posiłkami. Zacznij od 3 tabletek 3 razy dziennie, stopniowo zwiększając ich liczbędo 20 tabletek dziennie. To maksymalna dawka.

Spirulinę w tabletkach przyjmuj w dawce 6-15 tabletek dziennie. Możesz dodawać ją i do napojów, i do gorących potraw. Zanim jednak zaczniesz kurację algami morskimi, skonsultuj się z lekarzem, szczególnie jeśli przyjmujesz jod z powodu chorej tarczycy lub jesteś uczulona na ten pierwiastek.

Wiosenne sałatki oczyszczające

Młode listki ziół, sezonowe zielone warzywa wzmacniają i oczyszczają organizm. O tej porze roku przygotujesz z nich smaczne i zdrowe sałatki.

Mniszek z rukolą. Korzeń mniszka lekarskiego jest jednym z najbardziej skutecznych ziół oczyszczających. Przyspiesza wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. Doskonale smakuje z listkami rukoli, połówkami jajka na twardo i sosem musztardowym.

Młoda pokrzywa i szpinak. Pokrzywa jest rośliną leczniczą, wspomagającą pracę nerek. Szpinak z kolei ma właściwości krwiotwórcze, zawiera sporo żelaza. Z dodatkiem fety i lekkiego sosu jogurtowego dostarczą ci mnóstwa witamin i minerałów. Warto je jeść właśnie teraz, gdy są młode, bo dorosłe rośliny stają się łykowate.

Szparagi zielone i białe. Glutation, związek organiczny, który zawierają szparagi, wspomaga wątrobę w wydalaniu toksyn i zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych. Młode szparagi najlepiej smakują bez dodatków, gotowane na parze, skropione odrobiną oliwy.

Odtruwające smoothie

Do niedawna jeszcze smoothies były w Polsce nieznane, teraz stały się bardzo modne. Przygotowuje się je z mrożonych lub świeżych owoców i warzyw. Warto skusić się na tygodniowy detoks, zaczynając dzień dowolnym smoothie.

Z algami. Przepis: szklankę wody kokosowej (kupisz w markecie), zmiksuj z płaską łyżeczką spiruliny w proszku, garścią natki, bananem i kiwi. Przypraw szczyptą imbiru i łyżeczką miodu.

Z awokado. Przepis: wrzuć do blendera dojrzałe awokado i pokrojony w kostkę świeży ogórek gruntowy, bez skórki. Wlej też świeżo wyciśnięty sok z dwóch pomarańczy i szklankę soku jabłkowego. Po zmiksowaniu dodaj kostki lodu.

Cukrowy detoks

Zrezygnuj z cukru, choćby tylko na tydzień, a poczujesz się jak po detoksie! Na dodatek wcale nie musisz w tym czasie rezygnować ze słodkiego smaku. Wystarczy zastąpić cukier w pełni naturalnymi, roślinnymi słodzikami.

Stewia.To zielona roślina o bardzo słodkich liściach, do 250-450 razy słodszych od cukru. Ma natomiast zero kalorii, nie powoduje próchnicy zębów ani skoków insuliny. Potrawy z jej dodatkiem można gotować i piec. Kupisz ją w różnych postaciach, np. suszonych listków, w kryształkach, w tabletkach.

Ksylitol. Pozyskiwany z brzozy jest naturalnym słodzikiem, równie słodkim jak cukier. Nadaje się do słodzenia herbaty, pieczenia lub gotowania. Dostarcza jednak znacznie mniej kalorii. Można go kupić w postaci kryształków.

Kuracje energetyzujące

Moc kiełków

Jeśli brak ci sił i czujesz się ospała, koniecznie zacznij jadać kiełki. Jest w nich wszystko, co najlepsze - mnóstwo witamin i mikroelementów. Możesz je kupować w sklepie lub hodować sama w domu.

Jak działają?

Kiełki chronią przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Obniżają poziom złego cholesterolu i poprawiają trawienie. Odmładzają cały organizm - są sprawdzonym sposobem na ładną cerę, lśniące włosy, mocne paznokcie. Poprawiają odporność, uzupełniają witaminy i minerały.

Kuracja

Jest w czym wybierać, bo do dyspozycji masz np. kiełki soi, lucerny, rzodkiewki, brokułów, rzeżuchy. Możesz dodawać je do zup, past jajecznych i twarogowych, sałatek czy koktajli. Staraj się codziennie zjeść przynajmniej łyżkę stołową kiełków.

Własna hodowla

Połóż na płaskim talerzu wilgotną ligninę. Rozsyp na niej umyte i namoczone nasionka. Zaczną szybko kiełkować, jeśli będziesz je zraszała kilka razy dziennie, tak by lignina nie wyschła. Możesz też kupić specjalną kiełkownicę, np. w sklepie ze zdrową żywnością.

Soki na wzmocnienie sił witalnych

Szklanka soku zawiera tyle wartościowych składników, ile kilka warzyw w całości. Pamiętaj jednak, że ciemnozielone soki warto rozcieńczać wodą, bo ich smak jest bardzo intensywny. W trakcie kuracji możesz wypijać do 3 szklanek soku dziennie.

Napój magnezowy. Wzmocnisz mięśnie i układ krążenia. Ten pierwiastek jest niezbędny, by dostarczyć energii do wszystkich tkanek organizmu. Przepis: wyciśnij sok z ośmiu małych różyczek brokułu, jednego awokado oraz dwóch dużych marchewek. Dopełnij szklankę wodą mineralną i dopraw kilkoma kroplami soku z limonki.

Napój z żelazem. Jeśli dokucza ci zmęczenie, senność i apatia, już po kilku dniach picia tego soku poczujesz przypływ energii. Przepis: 3 łodygi selera naciowego, garść natki, świeżego ogórka, kilka liści szpinaku wrzuć do sokowirówki. Rozcieńcz wodą i dopraw imbirem.

Bulion potasowy. Po tym soku ustąpią skurcze mięśni czy drgania powieki. Przepis: wyciśnij sok z pęczka pietruszki, garści szpinaku, dwóch łodyg selera i czterech marchewek. To sprawdzony zestaw warzyw na niedobory potasu w organizmie.

Energia czerpana od drzew

Sylwoterapia, czyli wykorzystywanie leczniczej i energetycznej mocy drzew, to znana i stosowana od dawna terapia. Właśnie teraz ich energia jest najbardziej wyczuwalna. Warto teraz spacerować wśród drzew i... przytulać się do nich!

Jak działa?

Drzewa mogą poprawić samopoczucie, przywrócić optymizm, ogólnie wzmocnić cały organizm. Emanują zdrową energią, działają jak sesja z bioenergoterapeutą. Niektóre mają zdecydowanie zdrowotne właściwości.

Szczególnie dobrze wpływa na nas akacja, brzoza poprawia samopoczucie, dąb pobudza siły witalne, a kasztanowiec poprawia nastrój i pozwala odnaleźć siłę do działania.

Kuracja

Wystarczy wybrać się na wycieczkę do lasu albo choćby pójść do parku i przytulić się do wybranego drzewa. Można je głaskać lub tylko usiąść pod nim, choćby na 15-20 minut. Drzewo nie może być chore, poskręcane, obrośnięte pasożytami, np. jemiołą czy hubą. Nie powinno też rosnąć na cieku wodnym.

Jeśli po spędzeniu kilku chwil przy wybranym drzewie czujesz się wyciszona, odprężona i np. przestanie cię boleć głowa, to znak, że przekazuje ci ono dobrą energię.

Warzywa dodające wigoru

Krem z brokułów. Lekką pożywną zupę krem z brokułów możesz szybko przygotować, zabrać do pracy lub zjeść na kolację. Przepis: Ugotuj brokuły w bulionie, zmiksuj z łyżką oliwy. Wymieszaj z jogurtem, dopraw solą, pieprzem i chilli.

Szpinakowe wariacje. Szpinak nie musi przypominać rozgotowanej papki. Możesz to wartościowe warzywo przygotować na wiele sposobów. Wykorzystaj je do zrobienia tarty, smoothie lub sałatki.

Kuracje lecznicze

Nalewka na żołądek z zielonych orzechów

Od połowy czerwca do połowy lipca można zebrać zielone orzechy na własną, leczniczą orzechówkę. Podobno nawet, trzymając się ściśle przepisu, trudno zrobić dwa razy taką samą nalewkę - smak zmienia się zależnie od jakości składników.

Właściwości

Orzechówka doskonale sprawdza się przy różnego rodzaju zaburzeniach trawiennych np. bólu brzucha, kolce jelitowej, uczuciu pełności.

Nalewka

Przepis: do przygotowania jej potrzebujesz 10 zielonych, niedojrzałych owoców orzecha włoskiego w łupinach. Przekrój je na połówki, zalej 0,5 litra wódki czystej 40% i 100 ml spirytusu. Moc nalewki zmniejszysz, rozcieńczając spirytus wodą. Odstaw na miesiąc, następnie zlej płyn (tzw. nalew), a orzechy zasyp 100 g cukru. Odstaw na 2 tyg. Gdy cukier się rozpuści, odcedź orzechy, przefiltruj sok i dodaj do nalewu. Odstaw na 6 miesięcy. By nadać jej niepowtarzalny smak, dodaj goździki lub laskę cynamonu.

Kuracja

W razie zgagi, bólu brzucha lub niestrawności, pij po jedzeniu mały kieliszek (20 ml) orzechówki.

Sok z jęczmienia na odkwaszenie

Dostępny w postaci proszku młody jęczmień trzeba najpierw wymieszać z wodą, by miał konsystencję soku.

Właściwości

Zielony proszek pozyskuje się z delikatnych, siedmiodniowych źdźbeł trawy jęczmiennej, z upraw biologicznych. Ma on silnie zasadowy charakter. Pomaga usuwać skutki spowodowane np. długotrwałym stresem i niewłaściwą dietą. Posiada też właściwości antyutleniające, dlatego jest stosowany w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zalecany jest także do walki z chorobami cywilizacyjnymi, np. cukrzycą, otyłością, nieźle radzi sobie także z chorobami serca i nerek. Reguluje stężenie glukozy we krwi i zapobiega odkładaniu się złego cholesterolu w postaci blaszek miażdżycowych.

Kuracja

Łyżeczkę do herbaty sproszkowanego soku z młodego jęczmienia rozcieńcz w 150 ml niegazowanej wody mineralnej. Wypij taki roztwór na pół godziny przed posiłkiem. Czas kuracji nie jest ściśle określony. Jeśli odczuwasz jej dobroczynne efekty, a twój stan zdrowia się poprawia, stosuj ją tak długo, jak uznasz to za potrzebne.

Chmiel na zaburzenia snu

Życie w stresie sprawia, że po całym dniu czasem trudno zasnąć. Odprężyć się pomoże napar z chmielu lub kąpiel z dodatkiem chmielowych szyszek.

Właściwości. Szyszki chmielu pomagają rozładować napięcie nerwowe, wspomagają wyciszenie organizmu. Najlepiej kupić je w aptece, suszone, gotowe do zastosowania.

Kąpiel kojąca. Przygotuj mieszankę z następujących ziół: szyszki chmielu, kwiat lipy, ziele melisy, kwiat lawendy. Garść mieszanki wsyp do bawełnianego woreczka. Napełnij wannę, zanurz w niej woreczek. Weź ziołową kąpiel, nie dłuższą niż 15 minut.

Napar. Łyżeczkę suszonych szyszek chmielowych zalej szklanką gorącej wody. Przykryj na 10 min, odcedź. Wypij pół szklanki naparu wieczorem.

Tabletki. Jeśli nie masz czasu przygotować naparu ani kąpieli, sięgnij po preparat zawierający szyszki chmielu.

Kasztanowiec dla nóg

Kruche naczynka na nogach to problem nie tylko kosmetyczny. Mogą być sygnałem niewydolności żylnej. Tworzeniu się nowych pajączków zapobiegnie kuracja z kasztanowcem zwyczajnym.

Jak działa?

Wyciąg z liści kasztanowca poprawia mikrokrążenie i wzmacnia naczynka włosowate. Nasiona kasztanowca zawierają escynę, substancję która działa uszczelniająco na ścianki naczyń, zmniejszając ich kruchość. Preparaty, które zawierają kasztanowiec, działają też przeciwzapalnie i zmniejszają zaczerwienienie pajączków na nogach.

Kuracje

Ziele kasztanowca wchodzi w skład wielu herbatek. Saszetkę zalej w szklance wrzącą wodą, pozostaw pod przykryciem przez ok. 10 minut. Pij napar 3 razy dziennie. Kasztanowiec możesz wykorzystać też zewnętrznie, do smarowania miejsc z "pajączkami". Jest on częstym składnikiem produktów wzmacniających naczynia krwionośne. Kurację trzeba stosować stosunkowo długo.

Alternatywą mogą być maści i żele zawierające heparynę. Wybieraj produkty z wysokim stężeniem heparyny naturalnej.

Kuracje odmładzające

Zielone maseczki odejmujące lat

Zielona glinka doskonale nadaje się do domowej pielęgnacji. Warto ją stosować, zwłaszcza np. gdy masz cerę wymagającą bardzo częstego oczyszczania.

Jak działa?

Zielona glinka pomaga w leczeniu i oczyszczaniu cery trądzikowej. Działa na skórę dezynfekująco. Pielęgnuje i regeneruje zmęczoną skórę. Wchłania zanieczyszczenia, zwęża rozszerzone pory i zapobiega tworzeniu się zaskórników.

Maseczka z glinki

Oczyszczającą maseczkę z zielonej glinki możesz robić dwa razy w tygodniu. Przepis: Trzy łyżeczki zielonej glinki (w postaci proszku) połącz z czterema łyżeczkami letniej, przegotowanej wody. Mieszaj oba składniki, aż otrzymasz aksamitną pastę. Nałóż ją na oczyszczoną twarz i ciało na 15 minut. Następnie zmyj glinkę z twarzy letnią wodą i nałóż krem. Cena glinki miałkiej, ok. 6 zł.

Nawilżające kosmetyki z aloesem

Jeżeli wyhodujesz sobie aloes w doniczce, będziesz mogła cały rok korzystać z jego właściwości dobroczynnych dla urody.

Tonik ściągający

Gdy masz skórę skłonną do podrażnień, używaj do pielęgnacji domowego, aloesowego toniku. Przepis: Odetnij kilka liści aloesu i włóż do lodówki na pół godziny. Zmiażdż listki tak, by wypłynął z nich przezroczysty żel. Wymieszaj go ze szklanką letniej wody. Zanurz w roztworze płatek kosmetyczny i przemyj twarz. Przechowuj tonik w lodówce w butelce z ciemnego szkła, ale nie dłużej niż 4 dni.

Kąpiel łagodząca

Przyniesie ulgę skórze mocno przesuszonej, np. z poparzeniami słonecznymi. Dwie szklanki miąższu z aloesu dodaj do wanny z ciepłą wodą. Zanurz się w kąpieli na 15 minut. Powtarzaj zabieg co drugi dzień.

Zielona kawa przyspiesza odchudzanie

Zielona kawa, czyli jej niepalone ziarna, stała się popularna dzięki właściwościom wspomagającym odchudzanie. Można ją kupić w postaci ziaren, zmieloną lub w tabletkach.

Jak działa?

Dzięki temu, że ziarna nie są palone, zawierają kwas chlorogenowy. Odkryciem jest jego sposób działania. Przyspiesza przemianę materii, bierze udział w spowalnianiu przyswajania cukrów, zapobiega magazynowaniu tłuszczu w organizmie. Obecna jest też w nich kofeina, a ta wiadomo, że zawsze sprzyja chudnięciu.

Kuracja

Kawę mieloną w postaci proszku zaparz i przygotuj gorący napój. Pij 2 razy dziennie, przez 2-3 tygodnie. Nie schudniesz jednak tylko od kawy. Popijając napój nie rezygnuj przy tym z diety ani ćwiczeń. Zieloną kawą możesz przyjmować także w postaci tabletek.

Pokrzywa na mocne włosy

Picie soku z pokrzywy poprawia ukrwienie skóry głowy. Jeśli martwi cię wypadanie włosów, zastosuj kurację, która skutecznie wzmocni cebulki.

Jak działa?

Sok z pokrzywy to skarbnica witamin oraz mikroelementów. Zawiera witaminę K, witaminy z grupy B, cenne dla układu krążenia flawonoidy, kwasy organiczne, a także wapń i żelazo.

Kuracja

Najlepiej sięgnąć po gotowy już sok, np. Sok z pokrzywy Alter Medica, ok. 20 zł. Pij 25 ml soku rozcieńczonego wodą, dwa razy dziennie, przez 2-3 tygodnie. Możesz też nakładać na włosy specjalną odżywkę zawierającą ekstrakt z pokrzywy. Działa na cebulki włosowe stymulująco, odżywia je i skutecznie wzmacnia. Substancje lecznicze zawarte w pokrzywie zapobiegają też nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i skóry głowy. Mają działanie także antyłupieżowe.

Anna Gumowska

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy