Zdrowy, lokalny, niedrogi. Pięć powodów, by wybrać olej rzepakowy

Ma dziesięć razy więcej omega-3 niż oliwa z oliwek i nadaje się do smażenia. A to dopiero początek jego zalet. Olej rzepakowy nadal pozostaje niedoceniony w polskiej kuchni. Dlaczego warto po niego sięgać regularnie?

Partnerem publikacji jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, działanie realizowane jest z Funduszu Promocji Roślin Oleistych

Omega-3 i Omega-6

Olej rzepakowy uważany jest za jeden ze zdrowszych tłuszczów roślinnych ze względu na wysoki poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych: omega-6, omega-3 i omega-9. Stanowią one 90 proc. zawartości oleju. Wystarczą zatem dwie łyżki tłoczonego na zimno lub rafinowanego oleju rzepakowego dziennie, by zaspokoić pełne zapotrzebowanie na kwas alfa-linolenowy (omega-3). Zawiera on aż 10 razy więcej kwasu omega-3 niż oliwa, 13 razy więcej niż olej słonecznikowy i 50 razy więcej niż olej z pestek winogron.

W oleju rzepakowym wynosi 2:1. Dla porównania w oliwie ta proporcja wynosi 11:1, a w oleju słonecznikowym 105:1. Dlaczego to takie ważne?

Zbyt duża ilość kwasu omega-6 może sprawiać, że będzie on hamować działanie omega-3. Tymczasem ma on ogromne znaczenie w zapobieganiu chorób krążenia. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, poza tym jest istotny w profilaktyce cukrzycy, nowotworów, ma działanie przeciwzapalne, pozytywnie wpływa na wzrok i pracę mózgu.

Bogate źródło witamin

Olej rzepakowy jest również naturalnym źródłem witamin E i K. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, pomaga chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Z kolei witamina K bierze udział w procesie krzepnięcia krwi i pomaga utrzymać zdrowe kości. Wystarczą cztery łyżki oleju rzepakowego, by całkowicie pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę E i w 40 proc. - na witaminę K.

Nie tylko do smażenia

Rafinowany olej rzepakowy to tłuszcz, który sprawdzi się podczas smażenia. Odpowiada za to skład oleju oraz wysoka temperatura dymienia. Sprawdza się również w wypiekach - można nim zastąpić masło w cieście.

Jego smak jest neutralny, dzięki czemu można być dodatkiem do sałatek czy innych potraw. Do sporządzania dressingów możemy wykorzystać zarówno olej rafinowany, jak i tłoczony na zimno.

Cena

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Agrobiznes na koniec lipca 2022 r. olej słonecznikowy sprzedawany był na giełdzie w Rotterdamie za 1840 USD/tonę. Na cenę tego produktu ogromny wpływ ma trwająca w Ukrainie wojna. Za tonę oliwy trzeba było z kolei zapłacić 4065 USD. Tymczasem olej rzepakowy kosztował w lipcu jedynie 1183 USD/tonę.

Produkowany lokalnie

Olej rzepakowy produkowany jest w Polsce. Z pewnością każdy zwrócił uwagę w maju na malowniczy krajobraz przy drogach - rozciągające się po horyzont kwitnące na żółto pola to właśnie rzepak. Jesteśmy jednym z największych eksporterów tej rośliny w Unii Europejskiej, a olej z jej nasion nazywany jest przez niektórych polskim złotem.

Olej rzepakowy warto wybierać nie tylko ze względu na lokalny patriotyzm, ale również z przyczyn ekologicznych. Jego produkcja emituje dwa razy mniej gazów cieplarnianych niż produkcja zwierzęcych źródeł tłuszczu. W dodatku warto pamiętać, że lokalna produkcja oznacza krótszą drogę z pola do stołu, a więc jest korzystniejsza dla środowiska.

Partnerem publikacji jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, działanie realizowane jest z Funduszu Promocji Roślin Oleistych



.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy