Znaczenie wagi w wyborze materaca. Na co zwracać uwagę?

Jednym z najważniejszych kryteriów doboru materaca jest waga ciała jego użytkownika. Z jakiego materaca powinny korzystać osoby otyłe, a który najlepiej nadaje się dla szczupłych? Jak sobie poradzić, gdy wagi ciał osób śpiących w jednym łóżku znacząco się różnią? Podpowiadamy, jak dobrać materac do ciężkości ciała.

Materac dla lekkich

Niektórzy z nas lubią zapadać się w miękkim podłożu, inni na takim łóżku nie potrafią zasnąć. Każdy z nas ma swoje preferencje odnośnie twardości materaca, ale bardziej niż nasze upodobania liczy się waga ciała.

Dla osób, których waga nie przekracza 60 kg, zalecane są podłoża bardziej miękkie. Jeśli jednak wolimy twardsze materace, to ze względu na własny komfort można wybrać średni, który również powinien dobrze odpowiadać wymaganiom naszego kręgosłupa.  Nie warto jednak w takiej sytuacji decydować się na twardy materac, gdyż może powodować bóle kręgosłupa i problemy ze snem.

Materac dla cięższych osób

Osoby o wyższej wadze ciała powinny wybierać twarde podłoża, które stabilnie utrzymają kręgosłup. To bardzo istotne, gdyż zbyt miękki materac może powodować bóle. Taki materac będzie odpowiedni dla osób o wadze mieszczącej się w przedziale pomiędzy 80 a 100 kg. U osób z wyższą wagą zalecane jest z kolei bardzo twarde podłoże, świetnie sprawdzi się na przykład materac Hilding Moderna. Jeśli dodatkowo występują problemy układu ruchowego, powinniśmy poszukać materaca, który dzięki odciążeniu i równomiernemu rozciągnięciu kręgosłupa, będzie właściwie oddziaływał na elastyczność krążków międzykręgowych i stanowił dobre podparcie.

Jak sprawdzić, który materac jest odpowiedni?

Jeśli mamy wątpliwości, który materac jest dopasowany do naszej wagi, najlepiej wykonać tak zwany test dłoni.

Materac będzie dobrany odpowiednio, gdy pojawi się opór, ale uda się wsunąć dłoń. Poza tym warto zinterpretować własne odczucia. Zapadanie się w łóżku nie jest dobrym objawem - pomimo że czujemy się otuleni, co niektórym osobom sprawia przyjemność, to takie podłoże niestety nie spełnia swojej funkcji, czyli nie stanowi właściwego oparcia dla kręgosłupa. Jeśli z kolei czujemy, że nasze ciało jest sztywne i nie może się rozluźnić, to podłoże prawdopodobnie jest zbyt twarde.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Ważna jest nie tylko twardość materaca, ale również materiał, z jakiego został wykonany. Na rynku dostępne są materace piankowe i sprężynowe. Wśród tych pierwszych szczególnie warte uwagi są termoelastyczne i lateksowe. Materace termoelastyczne, jak np. Hilding Rumba, doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, pod wpływem ciepła wyginają się zgodnie z krzywizną kręgosłupa, zapewniając idealne podparcie wszystkim jego odcinkom. Z kolei materac lateksowy łatwiej utrzymać w czystości, dlatego szczególnie docenią go alergicy.

Wybierając materac sprężynowy, najlepiej zwrócić uwagę na ten typu Multipocket, np. dostępny w sklepie SleepingHouse model Hilding Electro. Taki materac podzielony jest na siedem stref, które pracują niezależnie, zapewniając odpowiednie podparcie każdemu odcinkowi ciała. Dzięki temu kręgosłup zostaje idealnie odciążony, a użytkownik materaca może spać spokojnie i budzić się bez bólu.

Materac dla osób śpiących w jednym łóżku

Jak pogodzić wspólne spanie, gdy para znacznie różni się wagą? W takiej sytuacji najlepiej kupić dwa materace o różnej twardości. Jeśli różnica nie jest duża, można wypróbować podłoże z pianki termoelastycznej, która świetnie dopasowuje się do każdej sylwetki z osobna, odpowiadając indywidualnym potrzebom. Gdy już zakupiliśmy materac, ale po jakimś czasie waga użytkownika ulegnie znaczącej zmianie, nie musimy od razu wymieniać go na nowy - wystarczy dokupić materac nawierzchniowy o odpowiadającej nam twardości.

Artykuł z ekspozycją partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje