Reklama

Reklama

Badania krwi zdiagnozują białaczkę

Rocznie odnotowuje się w Polsce do 400 nowych przypadków przewlekłej białaczki szpikowej. Szansą na wczesne wykrycie jest regularne badanie krwi, ale Polacy zaniedbują badania.

W krajach, w których obywatele badają krew regularnie, 40 proc. przypadków przewlekłej białaczki szpikowej jest wykrywanych zanim wystąpią jej objawy. U nas są to znikome przypadki - podkreślił krajowy konsultant ds. hematologii prof. Wiesław Jędrzejczak. W przypadku tej choroby nawet kilka miesięcy od zachorowania można być jej nieświadomym. "Na przewlekłą białaczkę limfocytową można być chorym i nie wiedzieć o tym nawet kilka lat" - mówił.

Polacy zaniedbują badania krwi

Reklama

Przewlekła białaczka szpikowa ma też fazę ostrą. "Jeżeli nie rozpozna się choroby do jej przejścia w fazę ostrą, szanse chorego stają się dramatycznie mniejsze" - zaznaczył profesor.

Jednak od 1996 r. lekarz medycyny pracy nie ma obowiązku zlecania badania morfologii krwi pacjentowi. Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia Anna Kamińska pytana o to, czy MZ przywróci ten obowiązek, wyjaśniła, że rozporządzenie w tej sprawie w dalszym ciągu umożliwia lekarzowi zlecenie badania krwi pacjentowi. Dodała jednak, że "z całą pewnością w ministerstwie będą trwały analizy dotyczące tego, czy badania morfologiczne powinny być obowiązkowe".

Na przewlekłą białaczkę szpikową rocznie zapada w Polsce od 350 do 400 osób, co stanowi 30 proc. wszystkich zachorowań na białaczkę. Badanie krwi pomaga zdiagnozować bardzo wiele chorób, nie tylko białaczkę.

Potrzebni dawcy szpiku

Obecnie na świecie jest ok. 14 mln zarejestrowanych dawców szpiku, natomiast w Polsce jest ich ok. 100 tys., co zabezpiecza potrzeby ok. 25 proc. chorych w kraju. 75 proc. chorych musi więc korzystać z rejestru światowego. Zaznaczył, że dużo łatwiej jest znaleźć dawców szpiku wśród osób z podobnej strefy geograficznej, co chory na białaczkę. "To pokazuje, jaki jest sens rozwoju polskich rejestrów" - podkreślił prof. Jędrzejczak.

Zauważył też, że problemu dawców nie da się rozwiązać do końca ze względu na biologię. "Różnorodność cech w oparciu, o które wybiera się dawców i biorców przeszczepu szpiku wynosi pięć miliardów możliwości" - wyjaśnił prof. Jędrzejczak. "Trzeba więc zdawać sobie sprawę, że nigdy polscy dawcy nie zabezpieczą potrzeb 100 proc. polskich chorych. Nigdy nie będzie też tak, że potrzeby wszystkich chorych będą zaspokojone" - dodał.

Przeszczepiając szpik, można wyleczyć chorego, jednak ryzyko śmierci w czasie zabiegu wynosi ok. 10 proc. Natomiast metodą farmakologiczną nie można całkowicie wyleczyć pacjenta, ale jej zastosowanie pozwala mu na wieloletnie życie z chorobą - powiedział.

JAK CZĘSTO ROBISZ BADANIA PROFILAKTYCZNE?

Dowiedz się więcej na temat: jędrzejczak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje