Reklama

Reklama

Osiem głównych objawów raka

Brytyjscy naukowcy z Keele University sporządzili zestawienie objawów, mogących świadczyć o rozwijającym się nowotworze.

Opierając się na wynikach 25 wcześniejszych badań, specjaliści skupili się na objawach, których obecność wskazuje na nowotwór z prawdopodobieństwem wyższym niż 1 do 20. Są to: obecność krwi w moczu lub stolcu, anemia, odkrztuszanie krwi, nieprawidłowa masa w piersi ( np. zgrubienia, guzki itp), trudności z przełykaniem, krwawienia po menopauzie oraz nieprawidłowe wyniki badań prostaty.

Eksperci przypominają także, że ryzyko występowania nowotworów rośnie z wiekiem - poniżej 55. roku życia tylko dwa z ośmiu objawów wskazują na nowotwór z prawdopodobieństwem sięgającym 1 do 20 - to nieprawidłowe wyniki badania prostaty przez odbyt oraz wyczuwalny guzek w piersi.

Reklama

Po 55. roku życia utrudnione przełykanie może wskazywać na raka przełyku - ale tylko w przypadku mężczyzn. Krew w moczu staje się szczególnie niepokojąca u obu płci po 60. roku życia.

Badania ratują życie

Choć żaden z wymienionych objawów nie daje pewności rozpoznania, w razie jego wystąpienia pacjent powinien zostać poddany szczegółowym badaniom jak najszybciej, by rozpoznać ewentualny nowotwór we wczesnej fazie, gdy leczenie jest najskuteczniejsze.

Rzecznik Cancer Research UK przypomniał, że istnieje około 200 rodzajów nowotworów, toteż brak któregoś z ośmiu objawów nie świadczy, że żaden z nich nam nie zagraża. Dlatego każda niezwykła lub długo się utrzymująca zmiana w naszym organizmie powinna być sprawdzona przez lekarza.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje