3 sposoby na wizualny lifting kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym stykają się dwie potrzeby – praktyczna i estetyczna. Ich pogodzenie jest kwestią dobrego projektu, dla którego wyjściem jest rozpoznanie potrzeb domowników. Ze względu na role, jakie pełni kuchnia, priorytetem jest urządzenie jej w sposób funkcjonalny i ergonomiczny. Przygotowywanie posiłków wymaga blatów roboczych oraz miejsca do przechowywania żywności i dodatków kuchennych. Meble kuchenne z dobrze przemyślanymi systemami szuflad służą nam zazwyczaj na długie lata. Ich wymiana jest kosztowna i wymaga generalnego remontu.

Co możemy zatem zrobić, żeby odświeżyć kuchnię szybko, bez kapitalnego remontu i głębszych zmian?

Punkty kolorystyczne

Wymiana mebli kuchennych jest głębszą ingerencją w aranżację kuchni. Podobnie jak skucie płytek naściennych oraz podłogowych i położenie w ich miejsce nowych. Łatwiejsze jest opracowanie nowych dodatków, które odmienią kuchnię. Nie radykalnie, ale zauważalnie.

Punktową, ale wyrazistą zmianą jest zakup nowych zasłon lub firanek czy też poduszek do kuchennych krzeseł. Do tej pory w trendzie była mocna konsekwencja kolorystyczna i stylistyczna. Obecnie promowane są kontrapunkty. Nie muszą być kontrastowe. Wystarczy, że pochodzą z innej palety barwnej.

Do frontów z ciemnych brązów proponowane są odcienie szarości, zieleni, niebieskiego, fioletu, miodu oraz złota. Chociaż do jasnych mebli drewnianych polecane są cieplejsze kolory, najmodniejsze kompozycje obejmują obecnie chłodne, ciemniejsze odcienie niebieskiego, szarości i zieleni. Na topie jest również stłumiony róż (niepastelowy) oraz kolor koralowca.

Jeśli mamy kuchnię typu open space - przenieśmy do kuchni motywy z salonu. Do łask wrócił welur, który wprowadza efekt luksusu i przełamuje chłód kuchni minimalistycznych. Jako materiał pięknie reaguje na zmianę światła, przez co kuchnia również nabiera dynamizmu i trójwymiarowości. Obawy zawsze budzi kwestia absorbowania przez taki materiał nieładnych zapachów. Nowoczesne okapy mają jednak dobre parametry absorpcji i eliminują problem wchłaniania woni i tłuszczu ze smażenia i gotowania.

Te same zalecenia kolorystyczne dotyczą dodatków - wazonów, pojemników, doniczek. Pamiętajmy o uniwersalnych zasadach zachowań kolorów w pomieszczeniach. Jasne barwy powiększają przestrzeń, gdyż odbijają światło, a ciemne zmniejszają. Atutem przytłumionych kolorów jest jednak tworzenie przez nie wrażenia przytulności.

Nowy sprzęt

Innym sposobem na szybkie wizualne odświeżenie kuchni jest zakup nowego sprzętu AGD. Czajnik elektryczny o nowoczesnej sylwetce, fantazyjny mikser lub designerski okap kuchenny odmienią oblicze pomieszczenia. Uczyni to zwłaszcza wyrazisty okap. Ciekawe kształty mają zwłaszcza okapy przyścienne i okapy wyspowe. Zakres form ich brył jest szeroki. Obejmuje minimalistyczne geometryczne modele, smukłe cylindry i płaskie okapy przyścienne skośne. Część okapów wyspowych przypomina ciekawe lampy. Inną opcją jest wymiana starszego okapu modelu przyściennego na nowy okap do zabudowy. Obecnie możemy je kupić od razu w zestawie z szafką, w wielu opcjach frontów.

Plusem wymiany okapu na nowszy model, są też lepsze parametry techniczne urządzeń. Okapy bowiem nie tylko pomagają w utrzymaniu czystości, eliminując wiążące się z kurzem tłuszcz i parę wodną, ale usuwają wirusy, bakterie, alergenne pyłki, drobnoustroje oraz drobiny kurzu. Uzyskujemy dzięki temu czystsze powietrze, co ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Okap chroni też drewniane części mebli przed wypaczeniem, a ściany przed rozwojem pleśni.

Skuteczność okapu kuchennego wzrasta po podłączeniu go do systemu wentylacyjnego budynku. Odprowadza on wówczas opary na zewnątrz przez kanał wentylacyjny, pracując jako wyciąg. Jeśli okap absorbuje opary wyłącznie przez filtr węglowy, a oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia - urządzenie działa jako pochłaniacz. Obaw nie musi już też budzić głośność pracy urządzenia. Dużo nowoczesnych modeli pracuje bardzo cicho, generując poniżej 50 dB na I biegu.

Zmiana oświetlenia

Wnętrze zmienia też nowa lampa. Klosz o odmiennym kształcie pozwoli nam na szybkie odświeżenie wizualne wnętrza. Pamiętajmy, że w kuchni potrzebujemy dobrego oświetlenia centralnego. Unikajmy zatem długich kloszy o ciemnym wnętrzu, które wchłoną światło, nie pozwalając na jego równe rozejście się po kuchni. Obecnie modne są duże, owalne szklane klosze o różnym wybarwieniu i nawiązania do oświetlenia loftowego.

W kuchni ważne jest też oświetlenie punktowe - pod szafkami oraz bezpośrednio nad płytą grzewczą zapewniane przez okapy kuchenne. Bez niego gotowanie jest mocno utrudnione.

Drobne zmiany aranżacji pozwalają nam nadążać za trendami i zapewniają urozmaicenie aranżacyjne. Kuchnia to przecież miejsce, gdzie spędzamy dużo czasu i chcemy czuć się tu dobrze.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy