Reklama

Reklama

Czym warto się dzielić?

Wiele osób uważa, że w XXI roku wszyscy pędzą, nie oglądają się na innych i nie znajdują ani chwili czasu na przyjemność dla siebie lub dzielenie się nią z otoczeniem. Prawda, jak zawsze leży po środku, bo z drugiej strony, to właśnie współcześni młodzi ludzie rozwijają idee crowdfundingu, współdzielenia się jedzeniem, wolnym czasem czy obowiązkami.

- Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym -  mówiła Barbara Bush, żona byłego prezydenta USA, prywatnie filantropka. Dzielenie się, nie musi oznaczać od razu wielkich datków na społecznie ważne cele. To także drobne gesty w stronę najbliższych.  Czym warto się dzielić?

Zarażaj radością!

Psychologowie i terapeuci mówią wprost: dla poczucia własnej wartości i równowagi wewnętrznej, dziel się z ludźmi tym, co dobre! Stwierdzenie, że karma wraca jest bardzo prawdziwe, więc im więcej pozytywnych rzeczy przekażemy dalej, tym więcej możemy ich sami dostać. "Podać dalej" można dobry humor, chwilę przyjemności, uśmiech i sukces - tak, to naprawdę jest zaraźliwe! Już małe dzieci mają "odruchy lustrzane", czyli naśladują mimikę i gesty osób, które je otaczają. Jeśli ty się uśmiechasz, ludzie wokoło ciebie będą robić to podświadomie! Neurony w ich mózgu rozpoznają twoje emocje i uruchomią ich obszary mózgu odpowiedzialne za dobry humor.

Reklama

Podziel się przyjemnością!

Istnieje wiele sposobów na dzielenie się miłymi gestami, w tym najpopularniejsze są słodycze. Kiedyś pojawiały się od wielkiego dzwonu, dziś stają się elementem "codziennych przyjemności". Widzisz, że komuś jest źle? Szeroko się uśmiechając, podaj mu np. opakowanie pralinek Dla Ciebie & Dla Mnie. Już mały kawałek przysmaku z kakao podniesie mu poziom serotoniny i endorfin. Ten pierwszy neuroprzekaźnik przeciwdziała depresji, a drugi jest nazywany hormonem szczęścia. Małą przyjemnością do podzielenia może być także filiżanka Espresso lub jego pralinowa odsłona (kofeina poprawia intensywność wrażeń, dzięki temu, że powoduje wyrzut  dopaminy, uważanej za "przekaźnik przyjemności") lub dobra wiadomość!

Przekazywanie dalej dobrych wiadomości to także sposób na "zarażenie" kogoś pozytywnym podejściem do życia. W dodatku dzielenie się wiedzą zacieśnia relacje i pozytywnie wpływa na kontakty z drugim człowiekiem. Warto dzielić się swoimi przeżyciami, choć lepiej postawić na te wartościowe, pozytywne. Jeśli nieustannie będziemy dzielić się tylko własną frustracją i niezadowoleniem niepotrzebnie przekażemy takie emocje dalej.. 

 Podaruj komuś czas!

Dzielić można się także... czasem! Jesteśmy zabiegami i wielu z nas po prostu brakuje wolnej chwili. Równocześnie  jest wiele osób, które potrafią doskonale zagospodarować swój czas i jego "nadwyżkę" chcą użyć w słusznej sprawie. W latach 80. Amerykanin Edgar Cahn, wymyślił pojęcie "Timedollars". Jego idea polegała na podarowaniu swojego wolnego czasu innym.  Każdy, kto wykonał jakąś pracę (pomoc w ogródku, opieka nad dzieckiem czy seniorem, zakupy, umycie samochodu etc.), otrzymywał "voucher" nazwany "timedollar", który mógł wymienić na "usługi" innych osób. Z czasem pomysł Cahn`a zaczął zdobywać międzynarodową popularność i na całym świecie powstały Banki Czasu.

Tym, co lubisz

Jest wiele produktów, które stworzono z myślą o dzieleniu się. Należą do nich, między innymi, czekoladowe słodkości, bo one idealnie podkreślą przyjemny nastrój chwili. Poręczne pudełeczko pralin można zabrać ze sobą wszędzie. Opakowanie zachęca do częstowania słodkościami innych i sprawia, że przyjemnością można dzielić się z innymi w każdych okolicznościach.   Czekoladowe słodkości doskonale uświetnią spotkanie z przyjaciółmi przy grach planszowych lub filmie. Osłodzą każdą opowieść i podkreślą dobry nastrój.

Podziel się tym, co pyszne z ukochanym, by wiedział, że dzielisz się z nim tym, co sama uwielbiasz, a przy okazji czekolada jest afrodyzjakiem, więc idealnie wpasuje się w koncepcję romantycznego wieczoru we dwoje). Przyjemną chwilę spędzoną z czekoladową rozkoszą możesz dzielić także z...samą sobą! Od dawna psychologowie zaznaczają, że odrobina zdrowego egoizmu i organizowanie chwili dla siebie nie jest niczym niewłaściwym.

Nieważne, jaka jest materialna wartość tego, co ofiarujesz innym. Pamiętaj, dla bliskich, ale także dla twojego samopoczucia, najważniejszy jest sam gest dzielenia się!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy