Domowa czynność zmniejsza ryzyko demencji o 30 proc. Odkrycie naukowców
Demencja staje się coraz większym społecznym problemem. Dlatego tak wielu naukowców próbuje odkryć przyczynę alzheimera i innych schorzeń neurodegradacyjnych. Badacze analizują też, jakie czynniki mogą chronić przed demencją lub opóźniać jej rozwój. Najnowsze ustalenia japońskich naukowców wykazały, że jedna z codziennych domowych czynności może być ratunkiem dla mózgu.

Spis treści:
- Japońscy badacze odkryli, jak zmniejszyć ryzyko demencji
- Dlaczego gotowanie tak dobrze działa na mózg?
- Samodzielne gotowanie posiłków ma więcej zalet
Japońscy badacze odkryli, jak zmniejszyć ryzyko demencji
Naukowcy z Japonii postanowili sprawdzić, jak samodzielne gotowanie obiadu może wpływać na mózg i układ nerwowy. Wyniki badań, którymi objęto prawie 11 tys. osób po 65. roku życia napawają optymizmem. Okazało się, że samodzielne przygotowanie posiłku od podstaw przynajmniej raz w tygodniu zmniejsza ryzyko demencji już o 30 proc. W przypadku osób, które wcześniej nie gotowały, a w starszym wieku zaczęły robić to regularnie, ryzyko spadło aż o blisko 70 proc. Mimo że badanie miało charakter jedynie obserwacyjny, to zdaniem naukowców wnioski są miarodajne.
Dlaczego gotowanie tak dobrze działa na mózg?
W dobie korzystania z restauracji, zamawiania jedzenia na wynos samodzielne gotowanie w domu staje się coraz rzadsze. Szczególnie w krajach azjatyckich popularne jest kupowanie tanich posiłków na ulicznych stoiskach. Dlatego samodzielne przyrządzanie potraw, zwłaszcza w starszym wieku, staje się formą stymulacji mózgu. Najpierw trzeba zastanowić się nad tym, co ugotować, później zrobić listę zakupów i same zakupy. Krojąc czy obierając poszczególne składniki aktywują się różne części mózgu odpowiedzialne za logiczne myślenie, zapamiętywanie i precyzję ruchów. Poza tym gotowanie to także rytuał, który sprawia, że czujemy się potrzebni i wartościowi. Dla wielu osób przyrządzanie posiłków, eksperymentowanie i łączenie smaków jest prawdziwą przyjemnością.

Samodzielne gotowanie posiłków ma więcej zalet
Samodzielne przygotowywanie posiłków ma jeszcze jedną ogromną zaletę - jest znacznie zdrowsze od żywienia się w restauracjach czy spożywania gotowych dań ze sklepu. Badanie przeprowadzono na grupie Japończyków, którzy zgłosili się do projektu Japan Gerontological Evaluation Study, poświęconemu zagadnieniom starzenia się. To właśnie japońska kuchnia słynie z odżywczych i zróżnicowanych posiłków, a to ma kluczowe znaczenie dla kondycji całego organizmu. Badania pokazują, że spożywanie jak najmniej przetworzonej żywności chroni przed nadwagą, otyłością, cukrzycą typu 2. czy schorzeniami serca. Zdrowe, zbilansowane posiłki niwelują stany zapalne, poprawiają krążenie, a także ukrwienie mózgu, co jest kluczowe w profilaktyce demencji.
Marzysz o lekkim ciele, większej energii i lepszym samopoczuciu każdego dnia? Zdrowe nawyki nie muszą czekać na poniedziałek. Na kobieta.interia.pl dowiesz się, jak krok po kroku wprowadzić zmiany w codziennej diecie, jakie produkty warto wybierać i jak znaleźć aktywność fizyczną, która naprawdę sprawi ci przyjemność.










