Reklama

Reklama

Dzień Matki – skąd się wziął i jak należy go świętować?

O naszych mamach powinniśmy pamiętać każdego dnia w roku, jednak 26 maja to szczególne święto, dzięki któremu możemy docenić trud, który włożyły w nasze wychowanie. Skąd wziął się Dzień Matki i jak powinniśmy go celebrować?

Dzień Matki ma swoje korzenie jeszcze w starożytności, jednak samo dawanie upominków mamie jest dość młodą tradycją. Mimo, że świętujemy go na całym świecie, data obchodów i sposób celebracji nieco się między sobą różnią. Wspólny jest jednak cel - uhonorowanie najważniejszej kobiety w naszym życiu, jaką jest mama. Jak wygląda historia tego dnia?

Jak powstał Dzień Matki?

Reklama

Początków tego święta możemy dopatrywać się nawet kilka tysięcy lat temu. W starożytności składano hołd boginiom, które odpowiedzialne były za urodzaj i płodność. Przedstawiano je jako matki i opiekunki. Przez setki lat patronki były wielbione i dawały siłę kolejnym pokoleniom kobiet.

Święto matek było celebrowane również w późniejszych latach, między innymi w średniowiecznej Anglii. W XVI wieku zapoczątkowano tradycję, zgodnie z którą w czwartą niedzielę Wielkiego Postu dzieci służące na dworach szlacheckich wracały na jeden dzień do rodziców. Radość, jaka towarzyszyła temu wydarzeniu sprawiała, że pociechy w podskokach udawały się w rodzinne strony, zrywając po drodze polne kwiaty, które następnie wręczały swoim mamom. Po latach tradycja ta jedynie się umocniła, a bukiet kwiatów wciąż stanowi symbol Dnia Matki w Anglii.

Prawdziwy przełom nastąpił jednak w czasach nowożytnych, w Stanach Zjednoczonych. W 1870 roku Julia Howe ogłosiła proklamację Dnia Matki, w której zachęcała kobiety do zaangażowania na rzecz spraw politycznych i społecznych, opowiadając się przeciwko wojnie. Później, w 1907 roku ideę tę kontynuowała Anna Jarvis, która po śmierci swojej ukochanej matki podjęła starania o ustanowienie święta upamiętniającego trud, jaki matki wkładają w wychowanie swoich dzieci.

Dziś święto to jest popularne na całym świecie. U nas od 1914 roku obchodzi się je 26 maja, w Anglii we wspomnianą czwartą niedzielę Wielkiego Postu, a w Stanach Zjednoczonych, Danii, Czechach, Austrii i sporej części świata - w drugą niedzielę maja.

Celebracja

Jak powinniśmy obchodzić Dzień Matki? Nie zawsze mamy możliwość odwiedzić nasze mamy osobiście, by złożyć im życzenia i wręczyć kwiaty. Często mieszkamy od siebie setki kilometrów i w codziennej gonitwie zwyczajnie nie mamy na to czasu. Tego dnia nie powinniśmy jednak ograniczać się do wysłania życzeń SMS-em, czy z pomocą kartki z życzeniami. Jeśli osobista wizyta nie wchodzi w grę (lub możemy mamę odwiedzić dopiero późnym popołudniem) obowiązkowo powinniśmy zadzwonić i złożyć życzenia. Nie musimy silić się na wiersze, jednak nie powinniśmy ograniczać się do standardowych regułek. Ważne, by to, co mówimy, płynęło prosto z serca i pokazywało naszą wdzięczność za jej trud włożony w nasze wychowanie.

 Tradycyjnym prezentem na Dzień Matki są kwiaty. Skoro nie możemy wręczyć ich osobiście, zamówmy je zawczasu z doręczeniem wprost pod dom naszej mamy. Nie korzystajmy z pośredników, dostarczających bukiety zrobione w kwiaciarniach - zamówmy oryginalny bukiet bezpośrednio u producenta, takiego jak Szanuj Zieleń. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że kwiaty będą ułożone przez wykwalifikowaną florystkę z wieloletnim doświadczeniem, z użyciem spiralnej metody formowania bukietów, której nie wykorzystuje żadna inna firma. To sprawia, że prezent będzie oryginalny i niepowtarzalny.

Do kwiatów nie musimy dołączać bileciku z życzeniami. Nic nie zastąpi życzeń złożonych osobiście - nawet przez telefon.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Szanuj Zieleń

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje