Ekologia i oszczędność w kuchni - zgrany duet w 4 prostych krokach

Dbanie o środowisko nie musi oznaczać znacznego wysiłku, życiowych zmian ani nakładu kosztów. Przeciwnie. Często drobne zmiany i oszczędność dają najlepsze efekty. Jak być „eko” w codziennym natłoku obowiązków?

Kiedy żyjemy w mieście, środowisko naturalne może wydawać się niezależne od nas. Jednak to właśnie indywidualne decyzje mają wpływ na nasze zdrowie oraz zachowanie ekosystemu w równowadze. Jak ulżyć środowisku (i własnemu portfelowi) kilkoma prostymi decyzjami?

1. Segregacja odpadów

Najprostszy sposób, który tylko na początku wymaga nieco organizacji. Najlepiej zacząć od zorientowania się, jakie zasady segregacji obowiązują w naszym miejscu zamieszkania: które śmieci podlegają segregacji (najczęściej: plastik, szkło, papier, odpady tzw. zielone i odpady zmieszane). Czasem jednak występuje podział na szkło białe i kolorowe lub inne reguły (np. śmieci zielonych nie wolno wyrzucać w worku). Następnie przygotujmy odpowiednią liczbę koszy na śmieci. Nie muszą to być pełnowymiarowe kosze, zwłaszcza dla odpadów zielonych. Wystarczą niewielkie pojemniki lub wiaderka - być może znajdziesz tego typu nieużywane przedmioty w swoim domu?

Warto sprawdzić, czy w naszej okolicy fundacje lub instytucje (np. domy dziecka, schroniska dla zwierząt) zbierają plastikowe nakrętki. Dzięki temu możemy komuś pomóc w banalnie prosty sposób - dzięki czemuś, co i tak trafiłoby do kosza.

2. Energooszczędne urządzenia

Trudno uwierzyć, ale w kuchni zużywa się aż 50% całkowitego zapotrzebowania na prąd. Tutaj możemy poszukać znacznych oszczędności. Podczas zakupów sprawdzajmy klasę energetyczną urządzenia. Przykładowo: lodówki o klasie A++ zużywają do 60% mniej prądu, a płyty indukcyjne - 25% mniej niż zwykłe kuchenki i skracają czas gotowania prawie o połowę. Kolejnym skutecznym trikiem jest zakup energooszczędnego okapu, który posiada wbudowane oświetlenie LED. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe oświetlenie zużywające mniej prądu.

Pamiętajmy o utrzymywaniu sprzętów w czystości. Odkurzanie tyłu lodówki dwa razy do roku, systematyczne skuwanie lodu w zamrażalniku czy regularne czyszczenie filtrów w okapie pozwala na wydajniejszą pracę urządzeń.

3. Filtr do wody i butelka wielorazowa

Według dziennika The Guardian, ludzkość zużywa około miliona plastikowych butelek na minutę. Kupowanie napojów w takich butelkach nie tylko jest kosztowne, ale też znacznie obciąża środowisko, bowiem butelki trafiają zazwyczaj do oceanów. Istnieje proste rozwiązanie: dzbanek filtrujący (koszt: ok. 30 zł) z filtrami, które wymieniamy raz w miesiącu. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze i własny czas (koniec z wyprawami do sklepu po napoje i częstym wynoszeniem plastikowych butelek na śmietnik), a także chronimy środowisko.

Butelka wielorazowa przyda się nam w podróży, pracy czy podczas zwykłego wyjścia z domu (na spacer, na siłownię, do galerii handlowej). Zamiast wydawać kilka złotych na małą butelkę wody, mamy swój napój w torbie lub plecaku. Możemy dodać do niego sok z cytryny, świeże liście mięty i inne ulubione owoce czy zioła. Koszt takiej butelki zwróci się nam już po dwóch-trzech tygodniach używania. Każdy następny tydzień działa na korzyść naszą i środowiska. Wspaniale, prawda?

4. Drugie życie przedmiotów

Urządzanie kuchni to ogromny koszt. Na szczęście przy odrobinie kreatywności możemy zapobiec kupowaniu nowych przedmiotów i stać się posiadaczami nietuzinkowego wnętrza. Jakim sposobem? Być może znajdziemy skarby na strychach członków rodziny albo trafimy na internetową aukcję, na której ktoś za bezcen pozbywa się rzeczy mogących się nam przydać.

Szukajmy ceramicznych doniczek albo innych naczyń, w których zasadzimy świeże zioła i unikniemy zakupu nowych. Rozglądajmy się za krzesłami w stylu retro, które można odnowić w ciekawy sposób. Pomyślmy, czy znajomy stolarz nie może wykonać dla nas podkładek pod naczynia i kubki z krążków drewna. Pomysłów jest wiele - czasem wystarczy zobaczyć jakiś przedmiot, by wpaść na pomysł, jak go wykorzystać. Warto mieć oczy otwarte.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje