Reklama

Reklama

Firmowa wigilia – 3 rady jak się do niej przygotować

Przedświąteczny czas bez wigilii firmowej? Zapewne wiele osób nie umiałoby sobie wyobrazić takiej sytuacji. Małe i duże firmy chętnie organizują przyjęcia opłatkowe, a pracownicy lubią w nich uczestniczyć. Zanim jednak do świątecznego spotkania ze współpracownikami dojdzie, warto odpowiednio się do niego przygotować.

Zadbaj o innych

Kiedy zacząć przygotowania do wigilii firmowej? Najlepiej już kilka tygodni przed przyjęciem. Święta to czas, kiedy częściej myślimy o innych niż o sobie. Warto to podkreślić również na służbowym spotkaniu. Możliwości jest wiele.

Niektóre firmy już pod koniec listopada organizują dla swoich pracowników warsztaty rękodzieła. Współpracownicy uczą się, jak wykonywać bożonarodzeniowe wieńce, ozdoby na choinkę i dekoracje. Przedmioty wykonane w czasie kursu są sprzedawane, a dochód przeznaczany jest na wybrany wcześniej cel charytatywny.

Reklama

Szukasz mniej czasochłonnego pomysłu? Możesz zorganizować konkurs świątecznych wypieków. Słodki stół przygotowany przez kolegów i koleżanki z firmy będzie cieszyć się powodzeniem. Niech o wygranej zadecyduje ilość sprzedanych kawałków ciasta.

Jeśli w twojej firmie nie ma podobnych tradycji, jest jeszcze czas, żeby je zaproponować.

Wybierz odpowiedni strój i dodatki

Tutaj łatwo o wpadkę. By nie znaleźć się później na językach kolegów i koleżanek, należy pamiętać o złotej zasadzie, że strój powinien być dobierany do miejsca i okazji. Przedświąteczne przyjęcia organizowane na terenie firmy są zazwyczaj krótsze i skromniejsze. W tym wypadku łatwo można przesadzić ze stylizacją. Strój powinien być nieco bardziej elegancki niż na co dzień, ale niezbyt szykowny. Jeżeli do pracy chodzisz zazwyczaj w dżinsach, dobierz do nich buty na obcasie i bluzkę z baskinką lub koszulę z fularem. Sprawdzi się również prosta sukienka za kolano lub ołówkowa spódnica.

Niektóre firmy decydują się na organizację firmowej gwiazdki w klubie. W tym przypadku możesz pozwolić sobie na więcej. Odrobina szaleństwa jest mile widziana, ale jeśli chodzi o długość sukienki i głębokość dekoltu, lepiej nie iść nie całość. Ubrania z prześwitami też zostaw w szafie. W tej sytuacji sprawdzą się sukienki, nawet te z cekinami, kombinezony, dopasowane spodnie i marynarka, pod którą możesz założyć body z rękawami lub koszulę. Zaszalej z dodatkami, kolorowe szpilki na wysokim obcasie i odważna biżuteria nie będą przesadą.

Wigilie firmowe często organizowane są w eleganckich restauracjach lub pałacach. Przykładem może być gruntownie odnowiony Pałac Domaniowski w Konarach. To jeden z najcenniejszych zabytków południowego Mazowsza, do jego eleganckich wnętrz należy dobrać nieco bardziej formalną stylizację.

Sukienka lub spódnica z bluzką będą dobrym rozwiązaniem, ale te biznesowe, które nosisz na co dzień, zostaw tego dnia w szafie. Nie musisz ograniczać się do czerni. Takie kolory jak czerwień, butelkowa zieleń i granat są mile widziane. Jeśli lepiej czujesz się w spodniach, wybierz takie, które będą pasować do eleganckiej koszuli np. z wiązaniem pod szyją. Buty na wysokim obcasie są dobrym pomysłem, szczególnie klasyczne szpilki w czarnym i cielistym kolorze.

W niektórych obiektach, np. w Pałacu Domaniowskim, mamy możliwość zorganizowania kuligu lub przejazdu bryczką. Ciepły płaszcz i szal zdadzą egzamin, ale zrezygnuj z puchówki. Ta lepiej sprawdzi się na narciarskim stoku.

Pamiętaj o zasadach savoir vivre

Podczas służbowej wigilii łatwo o gafę. Spotkanie poza firmą sprawia, że atmosfera jest nieco luźniejsza niż w pracy. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, by uniknąć faux pas.

Jednym z bardziej kłopotliwych momentów może być składanie sobie życzeń. Eksperci od etykiety radzą, by nie ograniczać się do tych samych formułek powtarzanych każdemu pracownikowi. Osobiste życzenia są jak najbardziej na miejscu, szczególnie, jeśli dobrze znamy osobę, z którą chcemy podzielić się opłatkiem.

Co z życzeniami dla szefa czy szefowej? To zależy od ilości osób na firmowym przyjęciu. Bywa, że jest ich nawet kilkaset. Wtedy zazwyczaj kierownictwo składa ogólne życzenia wszystkim pracownikom. Należy to uszanować i nie być nadgorliwym. Podczas kameralnego przyjęcia warto znaleźć czas i podejść do przełożonych. Tutaj najlepiej postawić na uniwersalne życzenia pomyślności, sukcesów i satysfakcji.

Gafę można popełnić nie tylko podczas łamania się opłatkiem. Choć spotkania świąteczne mają często mniej formalny charakter, nie możemy poruszać tematów uznawanych za drażliwe i ryzykowne. Oczywiście rozmowy nie mogą ograniczać się tylko do pracy, ale dyskusje na tematy religijne i polityczne będą nie na miejscu.

 

Artykuł powstał we współpracy z Pałacem Domaniowskim

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje