Reklama

Reklama

Jak rozmawiać z kotem?

Dlaczego mój kot odpowiada, kiedy z nim rozmawiam, i co to oznacza?

Koty wydają określone dźwięki w określonych sytuacjach. Czasami jednak miauczą do nas, ludzi, bez konkretnego powodu. Miauczenie jest sygnałem wokalnym (akustycznym), który często przyciąga naszą uwagę. Chociaż nie zawsze dokładnie rozumiemy, czego koty od nas chcą, być może szybciej uda się nam to ustalić, gdy podejmiemy z nimi dialog.

Reklama

Jeśli rozmawiasz z kotem i otrzymałeś odpowiedź, której nie rozumiesz, wypróbuj ten prosty sposób: odpowiedz podobnym dźwiękiem - spróbuj naśladować koci odgłos i jego melodię - i zobacz, co się stanie. Jeśli kot znów miauknie, ponownie odpowiedz i uważnie obserwuj sygnały wzrokowe (postawę i ruchy). Może teraz jeszcze wyraźniej pokaże, czego chce. Może spojrzy w stronę drzwi prowadzących do ogrodu, może pobiegnie do pustej miski czy będzie stać w bezruchu i patrzeć na ciebie wielkimi oczami.

Jeśli dostatecznie często będziesz powtarzać takie dialogi ze swoim kotem, a przy tym postarasz się zwracać uwagę na sygnały wzrokowe i uważnie wsłuchasz się w dźwięki i niuanse miauczenia, zorientujesz się, które głoski padają w jakich sytuacjach, i szybciej zrozumiesz, co chce powiedzieć twój kot. Ale nie wykluczam też, że... koty po prostu się nudzą i zwyczajnie chciałyby z nami porozmawiać.

* Więcej o książce Susanne Schötz "Sekretny język kotów" przeczytasz

Dowiedz się więcej na temat: Koty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje