Reklama

Reklama

Jazda samochodem w mieście: Czy może być przyjemna?

Odpowiedź brzmi: Oczywiście, że tak. Trzeba tylko odpowiednio się do niej przygotować. Opanowanie, czujność, odpowiedni samochód i kilka gadżetów sprawią, że jazda w mieście przestanie być codzienna udręką.

Żeby w miejskiej dżungli poczuć się komfortowo, przede wszystkim należy zachować spokój.  Spokojna jazda i przestrzeganie zasad sprawiają, że ruch na drogach przebiega bardziej płynnie, a ty dojedziesz do celu szybciej. Nerwowe zachowania ("agresywne" próby włączenia się do ruchu, trąbienie, wielokrotna zmiana pasów "bo ten drugi nie stoi") w najgorszym razie mogą doprowadzić do stłuczki, która skutecznie zablokuje przejazd. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym kierowcą na drodze i twoje zachowanie ma wpływ także na innych.

Jak zapanować nad emocjami w wielokilometrowym korku? Zadbaj o to,  żeby zawsze mieć przy sobie coś, co pozwoli ci oderwać myśli i sprawi, że podróż samochodem będzie przyjemniejsza: płyty z ulubioną muzyką, kurs językowy na CD lub MP3, audiobooki z książkami, które od dawna chciałeś przeczytać, ale nie miałeś na to czasu. Dzięki temu, że skupisz się na słuchaniu, jazda do pracy czy na zakupy mnie ci znacznie szybciej.

Reklama


Korki zostaw w tyle

Masz już dość korków i chcesz szybciej  dojechać do celu? Możesz spróbować je ominąć. Metod jest kilka. Po pierwsze, możesz na własną rękę szukać skrótów i bocznych dróg. Po drugie, warto obserwować zachowanie kierowców jadących przed tobą  - jeśli nagle zjeżdżają w jedną z bocznych dróg, istnieje spora szansa, że próbują ominąć korek i znają pewny skrót. Oczywiście obie metody są zawodne (może się okazać, że nie dojedziesz do celu, ale pod dom kierowcy, za którym postanowiłeś jechać). Dlatego my polecamy trzecią metodę: korzystanie ze specjalnych aplikacji albo z nawigacji samochodowej.  Badając natężenie ruchu w mieście, skierują cię na najmniej zatłoczone drogi. Co więcej, powiadomią również o "niespodziankach" na drodze: kolizjach, zmianach kierunku ruchu czy nieoczekiwanych objazdach. Nowoczesne modele samochodów posiadają system monitorujący sytuację na drodze, który w warunkach miejskich pozwala uniknąć, a jeśli to niemożliwe - ograniczyć, skutki kolizji.

Łatwe parkowanie

Szukanie miejsca do zaparkowania to dla wielu kierowców najbardziej stresująca część jazdy samochodem. Jeśli dobrze znasz miasto, znalezienie parkingu nie przysporzy ci większych kłopotów. Jeśli jednak jesteś w nowym miejscu, znalezienie miejsca parkingowego może być znacznie trudniejsze. W takiej sytuacji skorzystaj z aplikacji, które, bazując na sygnale GPS, informują kierowcę o bezpiecznych parkingach i wolnych miejscach. Przed podróżą możesz również sprawdzić w internecie adresy strzeżonych parkingów (w każdym większym mieście jest ich sporo) i ustawić go w nawigacji.

Kolejną kwestią, która sprawia trudność wielu kierowcom (zwłaszcza początkującym) jest poprawne zaparkowanie na zatłoczonym parkingu. W tej sytuacji z pomocą przychodzi nam technologia.  Samochody coraz częściej wyposażone są w nowoczesny system parkowania który, za pomocą czujników i obrazu z kamer, ułatwia parkowanie (zwłaszcza tyłem). Jeśli za bardzo zbliżymy się przeszkody (inny pojazd, krawężnik) system poinformuje nas o tym za pomocą komunikatu dźwiękowego.

Samochód szyty na miarę

Im bardziej komfortowe auto, tym przyjemniejsza jazda. Jeśli na co dzień poruszasz się tylko po mieście, najlepszym wyborem będzie niewielki, miejski samochód. Dlaczego? Ponieważ takie pojazdy są odpowiednio przystosowane do jazdy w miejskiej dżungli. Mniejsze spalanie w korkach, system ułatwiający parkowanie czy monitorujący sytuację na drogach to tylko niektóre z ułatwień. Dzięki nim jazda po ciasnych miejskich uliczkach przestaje być stresująca, a zaczyna sprawiać przyjemność.

Zobacz jak redakcja testuje samochód do jazdy w mieście

Artykuł powstał we współpracy z marką Peugeot. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje